Zebramo Nedir?

Zebramo ikinci el eşyalarınızı satmanızı sağlayan bir platformdur. Elinizde artık kullanmayı düşünmediğiniz bir şeyler varsa onları burada satabilirsiniz. Zebramo platformuna (uygulama veya site) üye olduktan sonra başkalarının sattığı ürünlere göz atabilir veya kendi ürünlerinizi satışa koyabilirsiniz.

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın artık doğal bir şey olduğu şu günlerde büyük siteler dışında güvenilir bir biçimde alışveriş yapılacak alternatif siteler bulmak isteyebilirsiniz. Bu durumda kullanacağınız sitenin veya uygulamanın gerçekten doğru bir biçimde hizmet sunması çok önemlidir.

Zebramo nedir?

Zebramo oldukça kolay bir biçimde ürün satın alma, ürün satma ve karşılığında para kazanma fırsatı sunan bir pazar yeridir. Bu platformu dilersen sitesinden veya dilersen uygulama üzerinden kullanabilirsiniz. Bir üyelik oluşturduktan sonra pazar yerinin tüm imkanlarından yararlanmaya başlarsınız.

 • Ürün satışı yapın: Zebramo üzerinden ürün satışı yapabilmek için ürününüzün fotoğrafını çekmeniz, açıklamasını yazmanız, detaylarını girmeniz ve ardından onu satışa hazır hale getirmeniz yeterli olacaktır. Açıklama kısmında doğru detaylara yer vermeniz durumunda ürününüzün bulunabilirliğini yükseltebilirsiniz.
 • Ürün satın alın: Zebramo üzerinden başkalarının satışa sunduğu ürünleri satın alabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünlere göz atabilir, detaylı açıklamalarını izleyebilir ve fiyatı uygun görünüyorsa onu satın alabilirsiniz. Satın aldığınız ürün elinize ulaşana kadar platform tarafından gerekli kontroller gerçekleştirilecektir.
 • Takip edin: Zebramo platformunun aynı zamanda sosyal unsurları vardır. Çeşitli ürünleri beğenebilir ve çeşitli dükkanları takip edebilirsiniz. Böylece aradığınız ürünleri kaçırmadan zamanı geldiğinde onları satın almayı başarabilirsiniz.

Zebramo, diğer pek çok büyük e-ticaret sitesi gibi kullanıcılarına alışveriş garantisi sunmaktadır. Bu garanti kapsamında, ürün için ödeme yaptıktan sonra siparişiniz özel bir biçimde takip edilir. Ürününüz kargoya verilir verilmez hemen haberiniz olur. Ürün herhangi bir şekilde elinize ulaşmazsa ödemeniz size iade edilir.

Zebramo'nun sahibi kim?

Zebramo, 2015 yılında Bora Savaş, Kaan Aslan ve Fatih Köksal tarafından kurulmuş bir pazar yeri platformudur. İlk olarak 2015 yılının Mayıs ayında iOS uygulaması yayınlanmıştır. Daha sonra aynı yılın Temmuz ayında Android uygulaması piyasaya sürülmüştür.

Zebramo'nun mobil uygulamaları 2021 yılı itibariyle 1.000.000 kullanıcı barajını aşmış durumdadır. Kullanıcılarına ücretsiz olarak satılık ürün ilanı yayınlama fırsatı sunması platformun en önemli yönlerinden birisidir. Ayrıca kullanıcılar sadece mobil platformlardan değil aynı zamanda site üzerinden de pazar yerine erişim sağlayabilirler.

Zebramo nasıl kullanılır?

Zebramo platformunun kullanılması oldukça basittir. Genel olarak kullanım durumu alıcıya ve satıcıya göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bu platformu kullanacaksanız öncelikle pazar yerinde tam olarak ne yapmanız gerektiğine karar vermeniz gerekir.

1. Zebramo'da ürün nasıl satın alınır?

Zebramo kullanıcıların pazar yeri aktivitesini güvenli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Alıcı ürünü teslim alıp onaylayana kadar satıcıya parası aktarılmaz. Teslim alınan ürünün, ürün açıklamasında belirtilenden farklı olması durumunda kullanıcının iade hakkı bulunur. Çeşitli yorumlara göre ise iade işlemi satıcının onayında gerçekleşir.

 • Bir alıcı olarak doğru ürünü satın aldığınızdan emin olmak için ürünle ilgili satıcıdan olabildiğince fazla bilgi edinmelisiniz.
 • Her ne kadar satışı yasak olsa bile bazı durumlarda gözden kaçan yasaklı ürünlerin pazar yerinde satışı söz konusu olabilir. Bir alıcı olarak bu tür ürünleri satın almaktan kaçınmanız gerekir.
 • Satıcı ürünü ilgili kargo şirketiyle kargoya verdikten sonra bir alıcı olarak ondan doğru kargo takip numarasını istemeniz gerekir.
 • Ürün alıcısı olarak ürün teslim edilmeden önce onaylama işlemi gerçekleştirmemelisiniz. Çünkü onaylanan alışverişlerin iptal işlemi veya iadesi gerçekleştirilmez.

Zebramo'dan bir ürün satın alacaksanız bu kurallara dikkat etmelisiniz. Kurallar genel olarak diğer pazar yeri platformlarıyla benzer şekildedir. Doğal olarak daha önce e-ticaret sitelerinden alışveriş yaptıysanız bunlara aşina olma olasılığınız oldukça yüksektir.

2. Zebroma'da nasıl satış yapılır?

Zebroma'da yasal olarak satışı yasak olan ürünler dışında her türlü ürünün satışını yapabilirsiniz. Satılan ürünlerin teslim edilip edilmediğinin kontrol edilebilmesi için satışın ardından gerekli kargo takip bilgilerinin tanımlanması çok önemlidir. Çünkü ürünün alıcıya teslim edildiği tespit edilmediği sürece ürünün parasını alamazsınız.

 • Satışa koyacağınız ürünün mutlaka size ait olmalı ve satışı yasaklı olan ürünlerden birisi olmamalıdır.
 • Satışa koyulan ürünün açıklamasında yeterli bilgiye yer vermeli ve ürünle ilgili yanıltıcı olan bilgilerden olabildiğince uzak durmalısınız.
 • Bir satıcı olarak ürünün zamanında gönderilmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü ürünün 3 iş günü içerisinde kargoya teslim edilmiş olması gerekir.
 • Bir satıcı olarak kargoya verdiğiniz ürünün kargo takip numarasını sisteme doğru ve eksiksiz bir biçimde girmeniz gerekir.

Zebroma'da bir ürün satmaya kararlıysanız bu kurallara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle satışı yasak olan ürünler konusunda araştırma yapmalısınız. Satacağınız ürün yasaklı ürünler arasında yer almıyorsa onun sisteme girişini yapabilir ve ürünü platformun kullanıcılarına tanıtabilirsiniz.

3. Zebramo ne kadar komisyon alıyor?

Büyük ve küçük diğer tüm pazar yeri tarzı e-ticaret siteleri gibi Zebramo platformu ürün satışlarından komisyon almaktadır. Alınacak komisyon miktarı satışı yapılan ürünün fiyatına göre değişiklik göstermektedir. Temel olarak komisyon alımında iki prosedür vardır:

 • Zebramo, 20 TL ve altı bir bedelle satılan ürünlerden KDV dahil olmak şartıyla 2 TL komisyon alır.
 • Zebramo, 20 TL ve üzeri bir bedelle satılan ürünlerden KDV dahil olmak şartıyla %10 oranında komisyon alır.

Zebramo'da ürün satışı gerçekleştirmek için ürünlerinizi listelemeniz yani kullanıcıların beğenisine sunmanız gerekir. Platformda istediğiniz kadar ürünü ücretsiz olarak listeleme şansınız vardır. Bir başka ifadeyle, ürün listelemesi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

4. Zebramo'da nasıl ödeme yapılır?

Zebramo'da yaptığınız alışverişler için ödeme yapmanın pek çok farklı yolu vardır. Kredi kartı, banka kartı, ön ödemeli kredi kartı ve sanal kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartınızla alışveriş yaptığınız zaman ise çeşitli taksit avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 • Kredi kartı: Zebroma'da yaptığınız alışverişi kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Bunun için ise kredi kartınızın VISA veya MasterCard özelliğine sahip olması gerekir. Ek olarak, anlaşmalı kredi kartları sayesinde 2-9 aylık taksit avantajlarından yararlanmanız mümkündür.
 • Sanal kredi kartı: Zebroma'da yapacağınız alışverişi sanal kredi kartı kullanarak ödeyebilirsiniz. Bunun için oluşturduğunuz sanal kartının VISA ve MasterCard özelliğine sahip olması gerekir. Sanal kredi kartıyla ödeme yaptığınız zaman taksit imkanlarından yararlanamazsınız.
 • Ön ödemeli kredi kartı: Çeşitli yerlerden satın alarak içerisine para yükleyip kullanabileceğiniz ön ödemeli kredi kartlarını Zebroma'da yapacağınız alışverişlerde kullanabilirsiniz. Bunun için bankada hesabınızın olmasına gerek yoktur. Kartınızda para yer alması durumunda alışveriş yapabilirsiniz.
 • Banka kartı: Zebroma'da yapacağınız alışverişlerde banka kartınızı kullanabilme şansınız vardır. Alışveriş yapabilmek için banka hesabınızda para bulunması gerekir. Platformda alışverişi tamamladığınız zaman para otomatik olarak banka hesabınızdan çekilir.

Zebroma'da ödeme yöntemleri bu şekildedir. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Güvenliğinizi çok daha önemsiyorsanız alışveriş yaparken sanal kredi kartı kullanabilirsiniz. Taksit imkanlarından yararlanmak için standart kredi kartı kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

5. Zebramo'da rezerve ne demek?

Zebroma'da bir ürünü satın almak istediğiniz zaman süreç pek çok e-ticaret sitesinde olduğu gibi işleyiş göstermektedir. Ancak bu platformda "rezerve" adı denilen bir özellik vardır. Bir ürünü satın almak için "satın al" seçeneğine tıkladığınız zaman o ürün sizin için belirli bir süre rezerve edilmiş olur.

Rezerve süresi boyunca ürünü satın alabilmek için adres bilgilerini ve ödeme bilgilerini girmeniz gerekir. Bu bilgileri doldururken ürün sizin adınıza rezerve edildiği için diğer kullanıcıların aynı ürünü satın alabilmesi mümkün olmaz. Adres ve ödeme bilgileri giriş ekranında işlemi iptal etmeniz durumunda ürünün rezerve durumu iptal edilir.

6. Zebramo'da sipariş iptali nasıl yapılır?

Zebramo'da sipariş iptali yapmak istiyorsanız belirli koşulların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu koşullar yerine gelmediği sürece ürün satın alım talebinizi iptal edemezsiniz. Sipariş iptali işlemi alıcı kişi ve satıcı kişi durumuna göre farklılık gösterir. Kısaca belirtmek gerekirse süreç aşağıdaki şekildedir:

 • Alıcı bir ürünü satın aldıktan sonra satıcıdan herhangi bir şekilde bilgi alamazsa sipariş iptali talebinde bulunabilir.
 • Alıcı bir ürünü satın aldıktan sonra satıcı o ürünü 3 iş günü içerisinde kargoya vermediği zaman sipariş iptali talebinde bulunabilir.
 • Satıcı bir ürünü sattıktan sonra alıcı ile iletişime geçip uzlaşma sağladıktan sonra ilgili ürünün satışı için iptal talebinde bulunabilir.

Zebramo sipariş iptali için sorun yaratan bir pazar yeri değildir. Genel olarak sürecin üremesi gibi durumlar iade işlemlerinde gerçekleşir. Çünkü platformun iade işlemini gerçekleştirebilmesi için alıcı ile satıcı arasında diyaloğun yaşanması ve anlaşmanın sağlanması gerekir.

7. Zebramo'da ücret ne zaman yatar?

Zebramo ikinci el ürünlerinizi satarak para kazanabileceğiniz bir platformdur. Sattığınız ürünler alıcı onayından geçtikten sonra söz konusu kazancınız Zebramo bakiyenize aktarılır. Hesabınızda Ayarlar kısmına ve ardından Zebramo Bakiyem bölümüne göz atarak mevcut bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz.

Zebramo Bakiyem menüsündeyken Banka hesabıma havale seçeneğini kullanmanız durumunda kazancınız banka hesabınıza aktarılır. Kazançların aktarımı havale ile gerçekleştirildiğinden hafta içi her gün 11:30 - 17:30 arasında hesabınıza para aktarımı gerçekleştirilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap