VoLTE Nedir? VoLTE Açma ve Kapatma Ayarları Nasıl Yapılır?

VoLTE, 4.5 teknolojisiyle birlikte hayatımıza girmeyi başarmış bir iletişim standardıdır. VoLTE standardı sayesinde çok daha kaliteli bir biçimde telefon görüşmeleri gerçekleştiririz. Bu standart ile hem siz hem de konuştuğunuz kişi kaliteli görüşmenin nimetlerinden faydalanabilir.

VoLTE sadece sesli aramaları kapsayan bir standart değildir. Aynı zamanda görüntülü aramalara da belirli bir kalite kazandırmaktadır. Bu standarttan haberi olanlar genellikle VoLTE nedir ve VoLTE nasıl çalışır diye merak ederler. Ayrıca VoLTE özelliğini açmak, kapatmak ve ayarları yapmak gibi merak edilen bazı önemli detaylar da vardır.

VoLTE nedir?

VoLTE, "voice over LTE" şeklinde bir açılıma sahiptir ve LTE üzerinden ses anlamına gelir. Genellikle kullanılan 2G veya 3G bağlantılar yerine 4.5G LTE ağı üzerinden yapılan sesli aramalardır. 4.5G her ne kadar bir şeyler internet bağlantısını iyileştirme konusunda ön plana çıksa bile aramaları iyileştirmek için kullanılabilen bir standarda sahiptir.

4.5G LTE teknolojisinin getirmiş olduğu kazanımlar doğrultusunda birçok mobil iletişim operatörü VoLTE sunmaya başlamıştır. Buna rağmen, VoLTE standardının tüm mobil ağlarda ve her cihazda olduğunu söylemek mümkün değildir. Büyük mobil operatörlerin çoğu bu standardı kullanıcılarına sunmaktadır.

Telefonum veya operatörüm VoLTE destekliyor mu?

Telefonunuz sadece 3G bağlantıya izin veriyorsa VoLTE standardından yararlanmak için 4G/4.5G özellikli bir telefona yükseltme yapmanız gerekir. Modern olan tüm akıllı telefonlar artık bu standardı destekler. Doğal olarak yeni dönemlerde çıkmış bir akıllı telefon satın aldıysanız, telefonunuz VoLTE desteğine sahip olacaktır.

Genel olarak 4.5G destekleyen telefonların çoğu VoLTE desteğine sahip olsa bile bir yazılım güncellemesine ihtiyaç duyulabilir. Her mobil operatörün VoLTE standardını destekleme biçimi oldukça farklıdır. Bazısı sizi SMS ile bilgilendirerek bu özelliğin ücretsiz olarak etkinleştirildiğini söyler. Bazısı ise bunu etkinleştirme işlemini size bırakır.

VoLTE standardının faydaları nelerdir?

VoLTE standardının faydalarından yararlanmaya başlamadan önce VoLTE destekli bir telefona sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca bu standardın veya teknolojinin mobil operatörünüz tarafından hattınıza aktif olarak tanımlanmış olması gerekir. Son olarak ise bir 4.5G/LTE ağının kapsama alanı içerisinde olmanız önemlidir.

  • Üstün arama kalitesi - VoLTE standardının en büyük avantajı, 4.5G'nin 3G'ye göre daha fazla veri aktarabilmesidir. Bu sayede çağrı kalitesinin 3G bağlantılarından üstün olması mümkün hale gelir. Bu, yalnızca hattın ucundaki kişinin ne söylediğini değil, aynı zamanda ses tonunun da anlamayı kolaylaştıran bir durumdur.
  • Gelişmiş kapsama alanı - VoLTE, 3G'ye göre aramaları iki kat daha hızlı bir şekilde bağlayabilir. 4.5G sinyali olmadığında 3G bağlantıların kullanılabilir olması daha fazla kapsama alanı anlamına gelir. VoLTE olmasaydı 4G olan ama 3G sinyali olmayan yerlerde arama yapma şansına sahip olamazdınız.
  • Daha iyi pil ömrü - Akıllı telefon kullanıcıları VoLTE ile bataryalarının daha uzun süre dayandığını görebilirler. VoLTE olmadığı zaman 4.5G aramaları desteklenmeyeceği için telefonunuz 3G'ye geçecektir. Tüm bu geçişler ve her seferinde farklı bir sinyal arama ihtiyacı, bataryanın çabuk bitmesine neden olabilir.
  • Daha hızlı veri - VoLTE ile arama yaparken 3G'ye geçmeniz gerekmez. Görüşme sırasında telefonunuzdaki diğer işlevler için de 4G'yi kullanmaya devam edebilirsiniz. Çoklu görev yapıyorsanız oldukça kullanışlıdır. Aynı anda hem bir uygulama indirebilir hem de farklı bir uygulamada gezinebilirsiniz.
  • Görüntülü arama - 4.5G üzerinden görüntülü arama yapmak teorik olarak mümkündür. Yalnızca cep telefonu numaranızı ve normal arama fonksiyonunu kullanarak herhangi birinden görüntülü arama alabilir veya başka birini görüntü olarak arayabilirsiniz.

VoLTE ayarları nasıl yapılır?

Kullandığınız telefonda VoLTE ayarlarını yapmak istiyorsanız öncelikle telefonunuzun işletim sistemini bilmeniz gerekir. Samsung, Google, OnePlus, Xiaomi, Oppo gibi Android telefonlar veya Apple marka bir telefon kullanmanız durumunda ayarları bulacağınız yer farklı olacaktır.

  • Android işletim sistemine sahip telefonlarda VoLTE özelliğini aktif etmek için Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar yolunu takip etmeli ve VoLTE aramaları seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.
  • iOS işletim sistemine sahip telefonlarda VoLTE özelliğini aktif etmek için Ayarlar > Hücresel > Seçenekler > Ses ve Veri kısmına gidip LTE, VoLTE Açık seçeneğini seçmelisiniz.

VoLTE seçeneğini kapatmak istiyorsanız yine yukarıdaki yolları takip edebilirsiniz. Android telefonlar için VoLTE aramaları seçeneğini kapatmalısınız. iOS telefonlar için ise LTE, VoLTE Kapalı seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Ücretsiz olarak sunulan bir hizmet olsa bile buna ihtiyacınız olmadığını düşünmeniz durumunda bunu yapabilirsiniz.

VoLTE ücretli mi?

VoLTE standardını kullanmanın ücretli mi yoksa ücretsiz mi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. VoLTE teknolojisi tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulur. Tek şart, kullandığınız cihazın ve görüşme yapacağınız tarafın cihazının VoLTE desteğine sahip olmasıdır.

  • Türk Telekom, VoLTE standardına "HD+ Görüşme" adını vermiştir. Bu özellik için 4.5G uyumlu bir sim kart sahibi olmanız gerekir. Yapmanız gereken ilk olarak 4.5G yazıp 5555'e mesaj göndererek 4.5G'yi aktif etmelisiniz. Ardından VOLTE yazıp 5555'e mesaj göndererek VoLTE özelliğini aktif edebilirsiniz.
  • Turkcell, VoLTE standardına "HD Ses" adını vermiştir. Bu özellik için 4.5G uyumlu bir sim kart sahibi olmanız gerekir. Yapmanız gereken HDSES yazarak 2200'e mesaj göndermektir. Bu işlemi yaptıktan sonra VoLTE özelliğini aktif hale getirmiş olursunuz.
  • Vodafone, VoLTE standardına "HD Ses Teknolojisi" adını vermiştir. Bu özellik için 4.5G uyumlu bir sim kart sahibi olmanız gerekir. Yapmanız gereken 4.5G yazarak 4545'e mesaj göndermektir. Bu sayede 4.5G aboneliğinizin açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

VoLTE üzerinden gerçekleştirilecek aramalar mobil operatörünüz tarafından sağlanan sunucular ile yönetilir. Bu nedenle yapmış olduğunuz bütün görüşmelere ait veri kullanımları arama paketinden düşer. Bunun dışında VoLTE özelliğinin ekstra bir ücreti yoktur.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap