Xiaomi Elektrikli Araba Üretecek

Bugüne kadar farklı iddialar ile gündeme gelse de iddiaları reddederek inkar eden Xiaomi, elektrikli araç projesiyle bir kez daha gündeme geldi. Elektrikli araç pazarının yükseliş eğilimi göstermesi, pek çok teknoloji devinin de bu alana yönelmesini sağlıyor.

Araçlarda kullanılacak özel teknolojik alt yapı nedeniyle teknoloji devlerinin bu değişime ayak uydurması çok daha kolay. Farklı sensörler ve teknolojik cihazlar ile destek sağlayacak şirketler arasında Xiaomi de dahil olabilir.

Özel bir ortaklık yapacak

Bugüne kadar pek çok farklı şirket tarafından özel bir şekilde çalışmaların yapıldı. Çin'den gelen yeni bir haber ise elektrikli araba konusunda Xiaomi’nin hazırlık aşamasında olduğunu gösterdi. Zira Great Wall Motors ile Çin’de özel bir ortaklık kurmayı hedefleyen Xiaomi, anlaşmanın tamamlanması halinde elektrikli araba üretiminde ortak bir çalışma gerçekleştirecek. Üstelik bu anlaşmanın en önemli detaylarından birisi yapılacak olan ortaklık sonucunda Xiaomi’nin kendi markasını taşıyacak araçları piyasaya sunacak olması.

Mevcut fabrikalardan bir tanesini sadece otonom araç üretimi için ayırmayı planlayan şirket, anlaşmanın tamamlanması halinde üretim hattında yapacağı değişiklikler sonrasında elektrikli araç üretimine başlayacak. Bugüne kadarki süreç içerisinde iki şirket tarafından da konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak paylaşılan gelişmeler, 2 şirkete yakın kaynaklar tarafından doğrulandı.

Xiaomi elektrikli araçta fark yaratır mı?

Bugüne kadar uygun fiyatlı akıllı telefon, TV, elektrikli süpürge ve halı temizleyicisi gibi pek çok farklı ürün ile tüketicilerin karşısına çıkan Xiaomi, elektrikli araba piyasasında da benzer bir politika sürdürerek ekonomik ve donanımlı araçlar geliştirebilir. Pek çok farklı otomobil firmasının teknoloji şirketleri ile anlaşma yapmaya başladığı bu dönemde Çin'den gelen bu birliktelik ise sektörde oldukça dikkat çekti.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap