Arabalarda Yeni Zam Dalgası: 2020 Model Clio Icon Yarım Milyon TL

Türk Lirasının ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini gibi para birimleri karşısında değer kaybetmesinin ardından gerçekleşen zamlara bir yenisi daha eklendi. Kasım ayı içerisinde sıfır otomobillere 3. kez zam yapıldı. Gelen bu zamlar beklendiği gibi ikinci el araba fiyatlarına da yansıdı.

Bu ay yaşanan 3. zam dalgasın ardından sıfır araçlarda fiyatlar ortalama %8 oranında artış gösterdi. Alınan ÖTV miktarının değişiklik gösterdiği modellerde zam oranı çok daha yüksek oldu. Sıfır otomobillere ek olarak ikinci el arabalarda da fiyatlar arttı. 2020 model Renault Clio gibi araçların 485 bin TL'den satıldığı görüldü.

Aynı Ayda 3. Kez Zam Yapıldı

Türkiye ekonomisinde suların durulmadığı şu günlerde otomotiv sektörü benzer bir manzaraya şahit oldu. Türk Lirasının değer kaybetmesi ve aşırı kur dalgalanmalarının yaşanmasının ardından Kasım ayında sıfır otomobillere 3. kez zam yapıldı. Sıfır arabalara yapılan zam ikinci el araba piyasasında benzer bir karşılık buldu.

Bir süredir küresel çip kriziyle karşı karşıya olan otomobil firmalarına ait bayiler araç satamamaya ve sipariş listeleri oluşturmaya başladılar. Belirli modeller için 6 aya kadar süren bir teslimat süreci ortaya çıktı. Buna artan döviz kuru eklenince fiyatların çok daha fazla yükselmesi söz konusu oldu.

Sıfır otomobillerde yaşanan tedarik sorunu ve beraberinde sürekli gelen zamlar sonrasında birçok kişi farklı yöntemlerle para kazanma yoluna gitti. Erkenden otomobil bayilerinin listelerini adını yazdıran kişiler satın aldıkları sıfır otomobili daha yüksek fiyata satmaya başladılar.

İkinci El Arabalarda %10 Fiyat Artışı Yaşandı

Kasım ayında yaşanan döviz kurlarındaki artışlar sonrasında insanların büyük bir kısmı çeşitli pazar alanlarındaki internet sitelerinde yer alan ev ve araba ilanlarını yayından kaldırdılar. Bir süre sonra ilanlarını tekrardan yayına aldılar. Ancak yayına alınan ilanlardaki fiyat artışları insanların gözden kaçırılacak gibi değildi.

Azami 48 saat içerisinde 40 bini aşkın ikinci el arabanın fiyatı güncellendi. Hafta boyunca ise fiyatların %16 oranında artış gösterdiği tespit edildi. Neredeyse Türkiye'de en çok tercih edilen arabalardan biri olan Renault Clio ve Volkswagen Golf gibi arabaların ikinci el fiyatları, sıfır otomobil fiyatlarının üzerine çıktı.

Örneğin, 2020 model Renault Clio Icon arabanın 420-485 bin TL aralığında satışta olduğu görüldü. 2021 model Renault Clio Icon arabanın ise 355-360 bin TL aralığında olan liste fiyatı dikkat çekti. Üstelik bu tür farklı fiyatlandırmalar sadece Renault veya Volkswagen markasına özgü değil.

Bayiler Takas Yönteminde Zorluk Yaşamaya Başladılar

Döviz kurlarındaki artış ve global çip krizi nedeniyle ortaya çıkan tedarik sorunlar yeni bir problemi beraberinde getirdi. Özellikle ikinci el araba ilanlarında fiyatların aşırı yüksek olması, takas usulüyle araç satan bayilerin bunu gerçekleştirememelerine neden olmaya başladı.

İkinci el araba ilanlarında yüksek fiyatı gören vatandaşlar arabalarını bayilerin belirlediği fiyata satıp üzerine para koyarak sıfır araba alma fikrinden uzaklaştılar. Çünkü ilanlarda yer alan fiyatlar, bayilerin sunduğu fiyatların çok daha altında kaldığı için insanlar bu tekliflere sıcak bakmamaya başladılar.

Sıfır arabalara son 1 yıl içerisinde yapılan toplam zam oranı %50'ye yakın hale geldi. İkinci el arabalarda son 1 yılda yaşanan fiyat artışı ise %100'e yaklaştı. Sıfır arabalarda temel problemin döviz kuru ve yüksek vergiler olduğu ortada olsa bile ikinci el arabalarda bambaşka bir durumla karşı karşıya kalındığını söylemek gerek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap