Home Ofis Nedir?

Home ofis, bir kişinin konutunda resmi iş amaçları için belirlenmiş bir alandır. Bu terim, belirli bir şehirde bulunan büyük bir şirketin bulunduğu merkezi tanımlamak için de kullanılabilir. Ancak yaygın bir biçimde kullanılan anlamı ilk anlamdır. Bir başka ifadeyle, home ofis, bir kişinin evindeki bir iş yeridir.

Şimdi serbest çalışan bir yazar veya editör olduğunuzu düşünelim. Müşterileriniz dünyanın her yerinde olabilir ve işinizi evinizdeki bir odada yer bir masadan hallediyor olabilirsiniz. Bu durumda ilgili oda sizin için home ofis olacaktır. Gelir vergileriniz hesaplandığında, evinin bakımıyla ilgili masrafların bir kısmını düşebilirsiniz.

Home ofis ne demek?

Bir home ofis, resmi iş işlevlerini yürütmek için bir kişinin ikametgahı içinde belirlenmiş bir ofisi ifade eder. Home ofis, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak evden çalışanlar arasında yaygındır. Çünkü geleneksel ofislere kıyasla çok daha uygun fiyatlı ve kullanışlı bir seçenektir.

Home ofis, daha fazla insan evden çalışmayı seçtiği için günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumdadır. Home ofis ortamında çalışmayı tercih edenlerin bazıları serbest meslek sahipleridir. Diğer kişiler ise işlerini ofise gitmeden yapabilecek durumda olanlardır.

Artan maliyet sebebiyle birçok küçük işletme home ofis ortamında çalışmayı tercih eder hale gelmiştir. Profesyonel bir ofis alanı kiralamak ve içini döşemek epey maliyetli hale geldi. Maliyetleri azaltmak için birçok kişi, kendi evlerinde yer alan alanların bir kısmını (bir oda veya bir odanın köşesi gibi) ofis alanına dönüştürmeyi seçmektedir.

İnternet ve buna benzer kaynaklar sayesinde evden serbest sahibi olarak çalışmak çok daha uygun maliyetli ve daha uygun bir seçenektir. Örneğin, yazarlık veya editörlük yapan birisi tüm ofis ekipmanlarını kiralamak yerine kendi evinde bir ofis oluşturmayı seçebilir.

 • Home ofis, bir kişinin konutunda resmi iş amaçları için belirlenmiş bir alanı ifade eder.
 • Home ofis genelde serbest meslek sahibi olan veya evden kişiler tarafından kurulur.
 • Home ofis çözümünde temel gerekçe küçük işletmeler için artan işletme maliyetleridir.
 • İnternet ve diğer mevcut kaynaklar sayesinde evden çalışmak çok daha uygun bir seçenektir.

Home ofis, bir odanın köşesinde yer alan masadan daha fazlasıdır. Vergi amaçlı olarak bir iş yeridir. Bununla birlikte, tüm home ofis giderlerinin vergiden düşülmesi söz konusu değildir. Bu durumda bazı yasal sınırlar ve prosedürler bulunmaktadır. Bir home ofis işi oluşturmadan önce bunları detaylıca araştırmanız gerekir.

Home ofis ne şekilde işe yarar?

Home ofisten çalışmak günümüzde her geçen gün çok daha yaygın hale gelen bir uygulamadır. İnternetin gelişmesiyle birlikte home ofis, büyük metropol alanlarındaki veya büyük şehirlerdeki ofislere kıyasla daha ucuz ve daha uygun bir seçenek olmaktadır.

Normalde, geleneksel bir ofis kiralamak işletmek oldukça maliyetli bir iştir. İşletme sahipleri, kira, kamu hizmetleri, mobilyalar, kırtasiye malzemeleri, ofis ekipmanları ve diğer maliyetler gibi çeşitli maliyetlerle karşılaşırlar. Home ofis çözümü tüm bu maliyetleri tamamen ortadan kaldırır veya önemli ölçüde azalmasını sağlar.

Diğer taraftan, aylık kira ve işletme maliyetleri gibi ek maliyetler olmadığından bir home ofisin bakımı çok daha ucuzdur. Bir işletme sahibi, müşterilerle tanışmak ve işletme kayıtlarını, dosyalarını ve işi yürütmek için gereken diğer bilgileri tutmak için konutlarındaki odalardan birini kolayca bir ofis alanına dönüştürebilirler.

İletişim ve çalışma araçlarında yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde birçok kişi artık işlerini evden yapabilecek bir hale gelmiştir. Çalışanların iş yerinde fiziksel olarak bulunmadan sorumluluklarını evde yerine getirebilecek olmaları home ofis çözümünün popülerliğini artıran en önemli detaylardan biridir.

Ayrıca, danışman, avukat, muhasebeci ve mühendis olarak çalışan profesyoneller, metropol bölgelerdeki ana ofislerine ek olarak bir home ofis kurmayı seçebilirler. Bu tür profesyoneller, ofis işlerini uzaktan gerçekleştirmek, çevrimiçi olarak müşterilerle iletişim kurmak veya onlarla toplantılar yapmak için home ofislerini kullanabilirler.

Home ofisin avantajları nelerdir?

Hayatımızı yaşama şeklimiz yıllar içinde büyük ölçüde değişmiştir. Her geçen gün giderek daha fazla insan evden çalışmak zorunda kalabilmektedir. Home ofis olarak çalışmak hala birçok işletmenin tereddütlü yaklaştığı bir konu olsa bile home ofisten çalışmanın birçok farklı avantajı vardır:

 • Hem zamandan hem de paradan tasarruf: Bir home ofisten çalışmak evden iş yerine gidip gelmek için harcanacak parayı ortadan kaldırır. Günlük olarak iş yerine gidip gelirken bir çalışan, kendisine kalan zamanın büyük bir kısmını çok daha verimli bir biçimde değerlendirme fırsatı elde edebilecektir.
 • Günlük kıyafet avantajı: Bir home ofisten çalıştığınız zaman geleneksel ofiste giymek zorunda olduğunuz resmi iş kıyafetlerini giymenize gerek kalmaz. Çalışan gerekli sorumlulukları yerine getirdiği sürece işveren kişi çalışanın home ofisteki giyim kuşamıyla ilgilenmez.
 • Daha düşük genel giderler: Son olarak, bir home ofis işverenin maliyetten tasarruf etmesine yardımcı olur. Bu nedenle işveren, fiziksel bir ofisin işletilmesi için gerekli olan kira, kırtasiye malzemeleri ve diğer masraflarda daha düşük maliyetlerle karşılaşır.
 • Daha az bakım maliyeti: Home ofis sadece işveren açısından avantajlı değildir. Evden çalışmak, çocuk bakımı gibi ekstra bakım masrafları için çok fazla ödeme yapmanız gerekmeyeceği anlamına gelir. Çocuklarınıza bizzat bakabilme fırsatı elde edecek olan kişi ekstra bakım maliyetlerden kurtulmuş olacaktır.
 • Daha fazla çalışma talebi: Home ofisten çalışma fırsatı bulduğunuz zaman konum sorununu ortadan kaldırmış olursunuz. Her gün işe gitme stresi yaşamadan çeşitli işlere başvurabilirsiniz. İşverenler ise birilerini işe alırken ofis konumunu düşünmek zorunda kalmayacaklardır.
 • Verimlilik artışı ve motivasyon: Birçok araştırma, çalışan kişilerin evden çalışırken kendilerini daha özgür hissettiklerini göstermektedir. Evden çalışabilmek verimlilik ve motivasyon artışına neden olur. Özellikle evde daha huzurlu bir atmosfere sahip olduğunuz için dikkatiniz dağılmadan daha fazla şey başarabilirsiniz.
 • Finansal açıdan sunulan fayda: İşletme açısından bakılacak olursa uzaktan çalışmaya geçmek finansal açıdan son derece faydalıdır. İşletmenizin artık ofis alanı veya elektrik faturası gibi şeyler için ödeme yapmasına gerek yoktur. Bu durum genel giderlerin büyük ölçüde azalması anlamına gelmektedir.

Home ofisin dezavantajları nelerdir?

Her insanın home ofis olarak çalıştığında ekstra verimli olması söz konusu olmayabilir. Bireysel yaklaşmak yerine kurumsal yaklaşıldığı zaman ise evden çalışmaya geçiş biraz sancılı olabilir. Yönetim sorunlarından ekip çalışması eksikliğine kadar birçok problemle karşılaşılması mümkün olabilecektir:

 • Performans takibinin zorluğu: Yöneticiler için aynı ofis alanında bulunmadan çalışanların ilerlemesini ve performansını izlemek kolay değildir. Özellikle bir işin içerisinde çok sayıda arka plan görevi varsa home ofis çalışanların olması bir probleme dönüşebilir.
 • Sınırlı ekip çalışması: Home ofis olarak çalışmak bir ekiple çok daha koordineli bir biçimde çalışamayacağınız anlamına gelir. Çalışanlar arasındaki iletişim biraz daha sınırlıdır. Ayrıca, bazı çalışanların iş kültürü farklılığı nedeniyle kendilerini izole hissetmeye başlaması söz konusu olabilir.
 • Problemleri çözmenin zorluğu: Yazılım sorunları gibi basit sorunların bile ofiste olmadığınız zaman daha zor çözülmesi söz konusudur. Birine telefonda yardım etmeye çalışmak biraz daha uzun sürer. Özellikle teknolojik sorunlar, çözülmesi günler alabilen uzmanlık gerektirme eğilimindedir.
 • İletişim maliyetlerinin artması: Home ofis çalışırken kendi telefonlarınızı kullanma olasılığınız artış gösterir. Herhangi bir iş arkadaşınızın yanında olmamak, telefonların daha sık kullanılacağı anlamına gelir. Özellikle video konferans yazılımları kullanılması durumunda iletişim maliyetlerinin biraz daha artması söz konusu olabilir.
 • Daha dikkat dağıtıcı ortam: Home ofis çalışmanın üretkenliği yükselttiği doğru olsa bile dikkat edilmesi gereken bazı dikkat dağıtıcı şeyler vardır. Gürültülü komşular, aile üyeleri veya arkadaşlar gibi faktörler üretkenliğinizi ve konsantrasyon seviyenizi düşürebilecektir.
 • İşe ara veremezsiniz: Home ofis çalışmanın en büyük dezavantajlarından biri budur. Artık sabahtan akşama kadar ofiste kapalı kalmak zorunda olmasanız bile söz konusu esneklik stres ve endişe seviyenizi artırabilecektir. Bu nedenle tam olarak işin ne zaman başladığını ve ne zaman bittiğini kontrol edemeyebilirsiniz.

Home ofis olarak hangi işler yapılır?

Evden çalışmanın boş bir hayal olduğu bazı zamanlar vardı. Ancak son zamanlarda kendi evinizden yapabileceğiniz işlerde önemli artışlar yaşanmaktadır. Bir başkasına bağlı olarak veya kendi şirketinizi kurarak home ofis çalışabilirsiniz. Ortalama bir kazanç elde edebileceğiniz home ofis mesleklerinden bazılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 1. Satış ortaklığı pazarlamacılığı
 2. Müşteri hizmetleri temsilciliği
 3. Blog yazarlığı
 4. Aşçılık
 5. Klinik araştırma koordinatörlüğü
 6. Muhasebecilik
 7. Çocuk bakıcılığı
 8. Danışmanlık
 9. Veri girişi uzmanlığı
 10. Animatörlük (dijital içerik üreticisi)
 11. Web geliştiricisi
 12. E-ticaret sitesi işletmeciliği
 13. Sosyal medya yöneticiliği
 14. Kurumsal içerik üreticiliği
 15. Eğitim videoları yayıncılığı
 16. Grafik tasarımcılığı
 17. Etkinlik organizatörlüğü
 18. Eğitmenlik
 19. Çevirmenlik
 20. İnternet güvenliği uzmanlığı
 21. Sanal asistanlık
 22. Çevrimiçi öğretmenlik
 23. Editörlük
 24. Evcil hayvan bakıcılığı
 25. Fotoğrafçılık
 26. Ürün test uzmanlığı
 27. Programcılık
 28. Emlakçılık
 29. Tamircilik
 30. Stilistlik

İdeal home ofis ortamı nasıl oluşturulur?

Home ofis olarak çalışmanın pek çok olumlu yanı vardır. Öncelikle daha iyi iş-yaşam dengesi oluşturmanızı sağlar. İşe gidip gelme gibi bir şey yoktur. Home ofisinizi oluştururken tamamen kendi istediğiniz tasarımı oluşturabilirsiniz. Çalışma alanınızın size enerji katacak bir yapıda olması en önemli kuraldır.

 1. Çeşitli örneklere göz atın: İlham almak için bunu yapın ama tasarım dergilerine bu konuda pek güvenmeyin. Mutfakta kullandığınız sandalyeler sırtınızı destekleyemezler. Küçük eski masalar dosyalarınızı yerleştirmenize izin vermeyecek. Bazı parlak renkler fotoğraflarda güzel gözükse bile gerçekte sıkıcı olabilirler.
 2. Ergonomi kurallarına uyun: Bilgisayar ekranınızın üst kısmı göz hizasında veya biraz aşağıda olmalıdır. Bu sayede göz yorgunluğunu azaltmayı başarabilirsiniz. Klavyenizi kollarınız yere paralel olacak şekilde konumlandırın. Sandalyenizin ise ayaklarınızın yere değeceği şekilde ayarlanması önemlidir.
 3. Doğal ışığı kullanın: Bir home ofise masanızı yerleştirirken olabildiğince pencereye yaklaşmaya çalışın. Bu ideal yerleştirme sayesinde doğal ışıktan olabildiğince faydalanabileceksiniz. Gerektiğinde bilgisayarınızdan birkaç dakikalığına uzaklaşarak temiz havaya göz atma fırsatı elde edersiniz.
 4. Lambaları kullanmayı unutmayın: Doğal ışıktan en iyi şekilde yararlansanız bile daha karanlık saatler için ek aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır. Ev aydınlatmaları bu konuda gerekli desteği sunmazlar. Hoş ve yumuşak bir parıltı sunan birkaç masa lambasına yönelmeyi düşünün.
 5. Depolama konusunda yaratıcı olun: Home ofiste dosya dolapları kullanacaksanız bunların çok çekici olmayacaklarından emin olabilirsiniz. Bir şeyin var olduğunu hatırlamak için onları görmek istiyorsanız duvara monte olan depolama çözümlerini deneyin.
 6. Kendinize rahatlayacağınız alan yaratın: Masanız aktif çalışma için kullanacağınız bir alandır. Ancak muhtemelen düşünmek, okumak veya dinlenmek için bir yere ihtiyacınız olacaktır. Harika bir home ofiste rahatlamanıza yardımcı olacak uzanma koltuğu veya sandalyesi gibi mobilyalar olacaktır.
 7. Biraz yeşillik ekleyin: Bitkiler insanları mutlu ederler. Bu nedenle oda içerisinde yaşayabilecek türden bitkilere sahip olmalısınız. Alternatif olarak balık gibi çok uğraştırmayacak bir evcil hayvana sahip olmayı düşünebilirsiniz. Bunlar oluşturduğunuz home ofis alanına renk katacaklardır.
 8. Alanınızı kişiselleştirin: Masanıza veya yakınlarına ailenizin fotoğraflarını koymak isteyebilirsiniz. Bunun yerine sizi güldüren çeşitli karikatürleri veya sizi mutlu eden bir kokuyu kullanabilirsiniz. Alanınızı ne kadar kişiselleştirirseniz çalışma verimliliğiniz bir o kadar yüksek olacaktır.
 9. Görmek istemediğiniz şeyleri gizleyin: Home ofislerde çok fazla kablo bulunabilir. Masanızın arkasında yer alan uzatmalı bir çoklu prizin görüntüsü pek hoş olmayabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya olmanız durumunda onları gizleyebilecek çeşitli kablo toplayıcı gibi envanterlerden satın almak isteyebilirsiniz.
 10. İhtiyaç duyduğunuz şeyleri stoklayın: Home ofis çalışırken sizi en verimsiz kılacak şey sürekli oturduğunuz yerden kalkıp bir şeyler aramaya çalışmaktır. Bu konuda kendinizi garantiye almak istiyorsanız kalem, makas, postiş gibi gerekli eşyaları yanınızda bulundurun ve bunlardan fazla olacak şekilde stoklama yapın.

Home ofis çalışma söz konusu olduğunda birçok avantaj olduğu kadar birçok dezavantaj vardır. Özellikle finansal faydalar home ofis çalışmayı çok daha tercih edilebilir hale getirir. Ancak, içinde bulunduğunuz sektöre bağlı olarak dengeleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap