Vlog Nedir?

Vlog bir anlamda anın içeriğidir. Birine başlamanız gerektiğini hissediyor olabilirsiniz. Aynı zamanda nasıl vlog nasıl yapılacağını öğrenmek için çok geç olup olmadığını da merak ediyor olabilirsin. YouTube'a her dakika yüklenen videolar arasında vlog çalışmanızın öne çıkmasını sağlamalısınız.

Tıpkı blog yazarlığı ve podcast üreticiliği kısmında olduğu gibi benzersiz sesinizin ve hikayenizin video içeriği aracılığıyla duyulması için her zaman yer vardır. Neden bir vlog başlatmanız gerektiğini merak ediyorsanız ve onu nasıl başlatacağınızı bilmek istiyorsanız size yardımcı olacağız.

Vlog nedir?

Her şeyden önce vlog nedir sorusuna cevap bulmamız gerekmektedir. Vlog ile diğer video türlerinin farkına varmak önemlidir. Tahmin edebileceğiniz gibi vlog, video bloğu anlamına gelir. Bir blog yazısı yazmak yerine onu video ile çekerek anlatmış olursunuz.

İki farklı vlog stili olduğunu unutmamalısınız. Kameranın bir tripod üzerinde olduğu ve vlog yapan kişinin sabit kalarak anlattığı tür birincisidir. İkincisi ise kamerayı hareketli bir şekilde taşıyan ve gördüğü yerleri anlatarak ilerleyen vlog türüdür.

Bir vlog başlatmak istemenizin tek nedeni şöhret ve servet elde etmek ise hayal kırıklığına uğrama olasılığınız yüksektir. YouTube'da bulunan milyonlarca kanaldan yalnızca 4.000 tanesi 1 milyon abone barajına ulaşabilmektedir.

Vlog oluşturmanın faydaları nelerdir?

Zaten bir bloğunuz veya podcast yayınınız varsa, bir vlog sizi yepyeni bir izleyici kitlesine ulaşabilirsiniz. İnsanlar içeriği farklı şekillerde tüketmeyi severler. Tıpkı bazılarının hikaye okumayı veya dinlemeyi tercih etmesi gibi bir durum söz konusudur.

1. Daha fazla insanın izlemesi

YouTube giderek daha fazla insanın geleneksel televizyon yerine tercih ettiği bir platform haline gelmektedir. YouTube'ta çoğu zaman oyuncuları değil, gerçek insanları ve gerçek hayatları görerek içerik ile kendilerini daha çok ilişkilendirmektedirler.

2. Kişisel bağlantı kurma kurması

Kitleniz ile vlog aracılığıyla kişisel bir bağlantı kurmuş olursunuz. Yazmak veya podcast yayınlamaktan çok daha kolaydır. Birinin sizinle konuştuğunu görmenin, video yoluyla olsa bile anlamlı bir yanı vardır. Vlog yaptığınızda, birinin hayatınızı ve düşüncelerinizi görmesine izin vermiş olursunuz.

3. Sadık kitle oluşturulması

Zaten başka bir yerde bir kitle oluşturduysanız vlog onlarla daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurarak sadakat oluşturmanıza yardımcı olacaktır. İçerik konusunda yeniyseniz, platform aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğu için YouTube'da vlog oluşturmak iyi bir başlangıçtır.

YouTube'da her gün bir milyar saatin üzerinde video izlenmektedir. Bu, içeriğinizi insanların zaten aradığı bir yere yükleyeceğiniz anlamına gelir. YouTube'da takipçi oluşturmanın tek dezavantajını, kendi sitenizin veya e-posta listenizin aksine hedef kitlenizin sahipliğinin olmamasıdır.

YouTube'da var olan kişilere içerik göndermenin tek yolu videolar yayınlamak ve YouTube'un mesajlaşma sistemidir. Ancak bu, bir YouTube abonesini e-posta listenize getirmek için gerekli işi yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bağlılığı vlog oluşturarak inşa etmeniz gerekir.

Vlog ile para kazanılabilir mi?

Kısaca evettir ama bunu yapabilmek için çok uğraşmanız gerekecektir. Hem rakiplerle rekabet ederken hem de içerik bulma konusunda kendinizle rekabet edeceksiniz. Bir vlogger olarak para kazanmak oldukça basittir. Videolarınızdan para kazanmanın dört ana yolu vardır:

1. Reklamcılık

Çoğu video barındırma platformu, içerik oluşturuculara videolarına reklam ekleme fırsatı sunar. Birisi reklamı her gördüğünde veya tıkladığında vlogger ödeme alır. Bu, büyük takipçi kitleniz olmasa bile içeriğinizden para kazanmanın ideal yollarından biridir.

2. Abonelikler

Oluşturduğunuz vlog içeriğinin türüne bağlı olarak izleyicilerden abonelik ücreti talep etme şansınız vardır. Çeşitli platformu kullanarak bu para kazanma sistemini minimum çabayla kurabilirsiniz. Özellikle belirli bir zanaatı olan kişilerin bu yöntemden ekstra verim alınması mümkündür.

3. Satış Ortaklığı

Zorluk ve ödeme açısından ortada bir yerde olan satış ortaklığı, vlog üreticiler ve markalar arasındaki en yaygın işbirliği türüdür. Bazı işletmeler, ürünlerinin videolara bağlanması için içerik oluşturucularla ortaklık yaparlar. Karşılığında vlog üreticisi satıştan pay alır.

4. Sponsorlu İçerik

Videodan en kazançlı para kazanma türü aynı zamanda elde edilmesi en zor olanıdır. Sponsorluklarla vlog üreticilerine belirli markalardan bahsetmeleri için işletmeler tarafından ödeme yapılır. Bu yöntemde güçlü bir kitleye sahip olmak çok önemlidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap