VDSL Nedir? VDSL ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?

VDSL veya açılımıyla Very High Speed Digital Subscriber Line (Very high bit rate DSL veya Very high data rate DSL olarak da anılır), internet sağlayıcılarının daha kısa mesafelerde bakır kablo üzerinden daha hızlı hizmetler sağlamak için kullanabilecekleri bir başka ağ oluşturma teknolojisidir. Daha yaygın olarak kullanılan ADSL gibi VDSL'de asimetriktir. İndirme hızları genellikle yükleme hızlarından daha hızlıdır.

Geniş bant sağlayıcıları, ADSL gibi diğer bakır kablo tabanlı hizmetlere kıyasla VDSL'i daha hızlı ve daha kararlı bir bağlantı olarak göstermektedirler. VDLS, ADSL ve ADSL2+ gibi çalışır. İnterneti size ulaştırmak için bakır telefon altyapısını kullanır.

VDSL nasıl çalışır?

Farklı VDS türleri, hızları artırmak için VDSL vektörleme ve çift bağlama gibi farklı teknolojiler kullanır. Hızları etkili bir şekilde ikiye katlamak için tek bağlantı için iki hat kullanır. Tüm modemlerde eşit değildir ve aynı standartlar desteklenmez. Bu nedenle VDSL kullanıyorsanız tam donanımlı bir VDSL modemi kullandığınızdan emin olmalısınız.

VDSL'e bağlananların internet hızları gerçekten ADSL'e göre çok daha hızlıdır. Diğer taraftan VDSL2'de 100 Mbps ve üstü hızlara ulaşabilmek mümkündür. Ancak sağlayıcıların planlarında hız sınırları söz konusu olabilmektedir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere bir VDSL bağlantısından elde ettiğiniz hızlarda birçok faktör rol oynayabilir:

  • İnternet dağıtım noktasına olan mesafeniz.
  • Modeminizin performans yeteneği.
  • VDSL/VDSL2 gibi VDSL türü.
  • Bağlantının çift bağlantılı bir hatta olup olmadığı.
  • Çevresel koşullar.

ADSL nedir?

ADSL, Asymmetric Digital Subscriber Line teknolojisinin kısaltılmış halidir. Abone hattı, arama yapmak için en çok kullandığımız evlerimizde veya ofislerimizde son bulan telefon hattıdır. Bu hat bir çift bakır teldir ve ses sinyallerimizi telefon bağlantısının diğer ucuna taşır.

Aynı hat, internet verilerini taşımak için kullanılır. Ancak ses sinyalleri için kullanılanlardan farklı frekanslar kullanılır. Bakır teldeki durum ve bozulmadan hem ses hem de internet veri sinyalleri etkilenir. Dolayısıyla verimli şekilde internet bağlantısından yararlanmak için evdeki hattın kalitesi çok önemlidir.

ADSL bağlantısı, ayrı bir tel veya kablo döşemeye gerek olmadığından, fiber optik gibi diğer bağlantılardan ekonomiktir. İnternet bağlantısı için aynı telefon kablosu kullanılabilir. ADSL2+, bir internet servis sağlayıcısı tarafından yönetilen anahtarların yakınında yaşayanlar için ADSL'in en son sürümüdür.

ADSL modem nedir?

İnternet servis sağlayıcısı tarafından sunulan ADSL hizmetinden yararlanmak için ADSL destekli bir modeme ihtiyacınız olacaktır. Bugünün ADSL bağlantı teknolojisini karşılayacak olan çok sayıda modem piyasada vardır. Kendi ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek için fiyat/performans ürünlerine yönelebilirsiniz.

Diğer taraftan ADSL modem seçimi yaparken her zaman bilindik markalardan modem temin etmeniz çok daha doğru olacaktır. Genel olarak internet servis sağlayıcıları ADSL hizmet satışı sırasında modem satışı gerçekleştirmektedir. Eğer standart bir ev kullanıcıysanız bu modemler fazlasıyla ihtiyacınızı görecektir.

VDSL nedir?

VDLS, çok yüksek hızlı dijital abone hattı veya çok yüksek bit oranlı dijital abone hattı anlamına gelir. Bu teknoloji, internet sinyalini iletmek için aynı dijital abone hattını kullanır. ADSL'e göre yeni bir teknolojidir. VDSL, internet uygulamaları kullanıcılarına daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Aynı abone hattı etkin bir şekilde kullanılır.

Kullanıcıya bağlantı, kullanıcının/konumların yakınına optik node kurularak sağlanır. Bu node, fiber optik kablolar kullanılarak internet servis sağlayıcısına bağlanır. ADSL2+ gibi, VDSL de VDSL anahtarlarının konumundan belirli bir uzaklıkta olan kullanıcılar için bir VDSL2 bağlantısı sağlar.

VDSL modem nedir?

İnternet servis sağlayıcısı tarafından sunulan VDSL hizmetinden yararlanmak için VDSL destekli bir modeme ihtiyacınız olacaktır. VDSL modem genellikle santrala veya bağlantı noktasına yakın olan bölgede bulunan abonelere avantajlar sağlamaktadır.

Diğer taraftan VDSL modem seçimi yaparken her zaman bilindik markalardan modem temin etmeniz çok daha doğru olacaktır. Standart ev kullanıcısı olmanız durumunda internet servis sağlayıcınızınız (örneğin Türk Telekom gibi) size sunduğu modemi kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

ADSL ve VDSL arasındaki fark nedir?

VDSL, öncelikle medyanın daha sorunsuz bir şekilde indirilmesini ve yüklenmesini kolaylaştıran yüksek hızlı internet bağlantısı nedeniyle ADSL karşısında açık ara galiptir. Hız, fiber optik bağlantı ile aynı seviyede değildir. Ancak kablolu internet hizmetlerinde rekabeti kızıştırmaktadır.

  • Hız: Bu iki tür internet bağlantısı arasındaki temel fark hızdır. VDSL, ADSL bağlantılarından daha yüksek hız sunar. VDSL, 70 Mbps'ye kadar indirme hızı ve 10 Mbps'ye kadar yükleme hızı sağlar. ADSL ise maksimum 24 Mbps indirme hızı sunar ve yükleme hızı oldukça düşüktür.
  • Uygulamalar: VDSL yerinde olduğunda, Skype, YouTube veya çevrimiçi yedekleme gibi yüksek bant genişliğine sahip uygulamaları neredeyse hiç gecikme olmadan sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Bu ADSL'e göre önemli avantajlardan birisidir.
  • Kullanılabilirlik: VDSL ile karşılaştırıldığında, ADSL daha yaygındır ve kolay bir şekilde elde edilebilir. Dünya genelindeki internet servi sağlayıcılarının çoğu ADSL hizmetini sunmaktadır. VDSL ise daha gelişmiş noktalarda sunulan bir hizmet durumundadır.
  • Fiyat: VDSL ile ADSL arasında çok büyük bir fiyat farkı yoktur. Bu, birkaç servi sağlayıcısının bu hizmetleri sunduğu durumlarda geçerli bir şeydir. Rekabetin daha yüksek olduğu bir konumda elbette fiyatın daha düşük olabilmesi söz konusudur.
  • Sinyal: Sinyal kaybı hem VDSL hem de ADSL için önemlidir. Bakır telin kullanıcı ile anahtarlama istasyonu arasındaki mesafesi arttıkça hem ADSL hem de VDSL bağlantısının sinyal gücü azalır. Ancak ADSL ile karşılaştırıldığında VDSL sinyali daha hızlı zayıflar.

Yüksek kullanılabilirlik ve görece daha uygun fiyatlar nedeniyle ADSL ve VDSL, dünya genelinde hala en yaygın kullanılan internet bağlantı türüdür. Yüksek hızlı internet bağlantısına duyulan ihtiyaç, HD akışının sık olması veya internet bağlantısının evde veya ofiste paylaşılması nedeniyle her zaman talep görmektedir.

Sunduğumuz bilgilerden anlaşılabileceği üzere VDSL, ADSL bağlantılarından çok daha yüksek hız sunar. ADSL ile VDSL arasında belirgin olmasa bile kişiyi ilgilendiren çok önemli farklılıklar yer alır. Dolayısıyla bir seçim yapmak zorunda kalmanız durumunda çok büyük uçurum farkı yoksa VDSL tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap