VALORANT Bilgisayarını Yeniden Başlatman Gerekiyor (Çözüm)

VALORANT oldukça optimize edilmiş bir oyundur. Ancak hatalara karşı savunmasız değildir. Son zamanlarda oyuncuların oyunu oynayamaması gibi bir durum söz konusu. Buna neden olan hatalardan birisi ise "Bilgisayarını yeniden başlatman gerekiyor" şeklindedir.

Oyuna erişim sağlayamamanız gerçekten çok üzücü ama bu sorunu hep birlikte çözeceğiz. Aşağıdaki adımları takip ettiğiniz zaman VALORANT oyununda alınan "Bilgisayarını yeniden başlatman gerekiyor" hatasını çözmüş olacaksınız.

1. VALORANT'ı yönetici olarak çalıştırmak

"Bilgisayarını yeniden başlatman gerekiyor" hatasını alıyorsanız bir izin sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Oyununuz belirli hizmetleri çalıştırmak için gerekli izinlere sahip değilse sorun ortaya çıkacak ve maalesef VALORANT oynayamayacaksınız.

 • Başlat menüsünün yanında yer alan arama kutusuna VALORANT yazın veya masaüstündeki VALORANT uygulamasına sağ tuş tıklayın.
 • Ardından seçenekler arasından Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

VALORANT ile ilgili probleminiz ortadan kalktıysa bu durumda oyuna her zaman yönetici olarak çalışma izni vermeniz gerekmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Aşağıdaki adımları takip ederek uygulamayı sürekli yönetici olarak çalıştırmayı başarabilirsiniz.

 • Başlat menüsünün yanında yer alan arama kutusuna VALORANT yazın.
 • Çıkan sonuçtaki uygulamaya sağ tuş tıklayın ve Dosya konumunu aç deyin.
 • Açılan pencerede VALORANT uygulaması karşınıza çıkacaktır. Buna sağ tuş tıklayın ve Özellikler deyin.

Özellikler kısmında bir sürü seçenekle karşılaşırsınız ama gitmeniz gereken sekme Uyumluluk sekmesidir. Bu sekmeye geldikten sonra alt kısımda yer alan Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tik atmanız ve ayarları kaydetmeniz yeterli olacaktır.

2. Vanguard hizmetinin başlangıç türünü değiştirmek

Riot Vanguard, Riot Games tarafından geliştirilmiş bir anti-hile sistemidir. Bu sistem VALORANT oyununu oynamak için bir gerekliliktir. Bu nedenle onun etkin olduğundan emin olmalısınız. Bunu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Klavyede Windows tuşu ve R tuşuna aynı anda basarak Çalıştır penceresini açın.
 • Çalıştır penceresine msconfig yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Karşınıza çıkan pencerede Hizmetler sekmesine tıklayın ve vgc hizmetini bulun, etkin olması için tik atın.

Ayarları kaydedin. Bunu yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra sorununu düzelip düzelmediğini kontrol edin. Düzelmediyse aşağıdaki adımları takip edin:

 • Klavyede Windows tuşu ve R tuşuna aynı anda basarak Çalıştır penceresini açın.
 • Çalıştır penceresine services.msc yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Alfabetik olarak sıralı olan listede vgc hizmetini bulun, sağ tuş tıklayın ve Özellikler deyin.
 • Genel sekmesinde Başlangıç türü seçeneğini bulun ve bunu Otomatik olarak değiştirin, Uygula dedikten sonra Tamam butonuna basarak pencereyi kapatın.

Ardından vgc hizmeti seçiliyken Hizmeti başlat seçeneğine tıklayın. Şimdi VALORANT'ı çalıştırın ve "Bilgisayarını yeniden başlatman gerekiyor" hatasını alıp almadığınızı kontrol edin. Muhtemelen hatanız düzelmiş olacaktır.

3. Sürücü imza uygulamasını devre dışı bırakın

Windows 10, tüm sürücülerin Windows çekirdeğine yüklenmesine izin verilmeden önce Microsoft tarafından dijital imza ile imzalanmasını gerektiren bir sürücü imzası uygulama özelliği içerir. Bu özelliği devre dışı bırakarak imzasız sürücüleri yükleyebilirsiniz.

 • Başlat menüsünün yanında yer alan arama kutucuğuna cmd yazın.
 • Komut İstemi uygulamasına sağ tuş tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır deyin.
 • Ardından komut satırına bcdedit /set nointegritychecks on yazın.

Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Oyunu başaltın ve durumu kontrol edin. Hata mesajı artık çıkmıyorsa sürücü imza uygulamasını tekrar etkinleştirmeniz gerekir. Komut İstemi satırına bcedit /set nointengritychecks off yazın.

4. Sürücüleri güncellemek

VALORANT oyununu çalıştıramıyorsanız problemin temel sebebi ekran kartı sürücülerinin güncel olmaması olabilir. Bu problemi çözmek için öncelikli olarak ekran kartınızı güncellemeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

 • Ekran kartınız NVIDIA ise NVIDIA sürücüleri adresini ziyaret ederek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.
 • Ekran kartınız AMD ise AMD sürücüleri adresini ziyaret ederek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.
 • Ekran kartınız Intel ise Intel sürücüleri adresini ziyaret ederek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.

Güncelleme yaparken Windows versiyonunuz ile uyumlu olan sürücüleri seçmeyi ihmal etmeyin. Aksi durumda daha farklı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Doğru sürücüyü indirdikten sonra yükleme talimatlarını takip ederek onu sisteminize yükleyin.

5. Sanallaştırmayı devre dışı bırakmak

Bir şekilde hala VALORANT oynayamıyorsanız ve "Bilgisayarını yeniden başlatman gerekiyor" hatasını almaya devam ediyorsanız sanallaştırma çözümünü devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Bazı oyuncular sanallaştırma aktifken oyunun düzgün çalışmadığını belirtmişlerdir.

 • Başlat menüsünün yanında yer alan arama kutucuğuna cmd yazın.
 • Komut İstemi uygulamasına sağ tuş tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır deyin.
 • Ardından komut satırına bcdedit /set hypervisorlaunchtype off yazın.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve problemin çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Probleminiz çözüldüyse sanallaştırmayı tekrardan aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için komut satırına bcedit /set hypervisorlaunchtype auto yazmanız yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap