Toyota, Yeni Pil Teknolojisi İçin 13,5 Milyar Dolar Harcayacak

Toyota bugün gerçekleştirdiği resmi açıklamada, 2030 yılına kadar yeni pil teknolojisi için 13.5 milyar dolarlık bir yatırımı öngördüğünü duyurdu.

Akıllı ve elektrikli modeller için önemli bir dönüşümlerden birisine imza atmaya hazırlanan Toyota, yeni pil teknolojisi için yeni bir yatırım programı başlattı. Açıklamaya göre elektrikli araçlarda kullanılacak bataryalar için yeni bir çalışmanın başlatıldığı ve bu kapsamda ise 2030 yılına kadar yaklaşık 13.5 milyar dolarlık bir yatırım programının hazırlandığı belirtildi.

Elektrikli otomobil sektöründe de söz sahibi olmak isteyen şirket, yatırımlarında bugüne kadar ciddi meblağlar harcamaktan kaçınmadı. Önümüzdeki dönemlerde de yatırımların benzer şekilde artacağı ve devam edeceği görüldü. Şirket yeni yatırım süreci ile birlikte özellikle pil teknolojilerindeki mevcut verimliliği arttırmayı hedefliyor. Pillerin maliyetini %30 oranında düşürmek isteyen Toyota, aynı zamanda daha hızlı şarj süreleri ve daha fazla menzil ile araçlarını desteklemek istiyor. 

Pil üretiminde zirveyi zorluyor

Otomobil sektörünün önemli markalarından bir tanesi olan Toyota, şu anda dünya genelindeki pil üretiminin büyük bir kısmına sahip. 2020 yılının ortaları itibarıyla katı hal pili olarak tanımlanan özel bataryaları üretmeye başlayan Toyota, bugüne kadar gerçekleştirdiği üretimlerde önemli bir süreci geride bıraktı. Pil üretimlerinde yakalanan başarı, şirketin sektörde söz sahibi olmasını sağladığı gibi önümüzdeki dönemlerde de mevcut başarının devam edebilmesi adına özel olarak programların yapıldığı açıklandı. Toyota'nın üretim hattında herhangi bir kesinti olmaksızın çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap