Tesla Sürücüler İçin Güvenlik Puanı Özelliğini Devreye Aldı

Sık sık kazalar ile gündeme gelen Tesla’da otomobil sürücülerinin derecelendirilmesi sağlayacak yeni puanlama sistemi tanıtıldı.

Otonom araçları ile dünyanın en yenilikçi teknolojilerini sunan Tesla, elektrikli otomobil kullanıcıları için yeni bir takip sistemi başlatacak. Güvenlik puanı olarak adlandırılan yeni özellik, kullanıcıların sürüşte yakından takip edilmesini hedefliyor. Mevcut takip ile birlikte sürücüler sürüş performanslarına göre puanlandırılacak.

Sürücüler 5 kriter ile değerlendirilecek

5 farklı kriter üzerine odaklanan değerlendirme sisteminde; sert fren yapma, agresif dönüş gibi pek çok farklı sürüş yakından takip edilecek. Üstelik trafikte normal bir şekilde seyrederken de kullanıcıların güvenli olmayan takip mesafesi gibi pek çok farklı verisi incelenecek. Online olarak uzak veri tabanına kaydedilecek olan veriler, internet bağlantısı olduğu süre boyunca otomatik bir şekilde güncellenecek. Resmi bir blog yazısı ile duyulan mevcut gelişmeye puanın ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak kullanıcıların sistemde güvenli sürücü olarak etiketleneceği belirtildi. 0 ile 100 arasında bir puan sistemine sahip olan Tesla'nın yeni sisteminde kullanıcıların büyük bir bölümünün 80 ve üzerinde puan alması bekleniyor.

Zorunlu oto pilot devreden çıkarma

Yeni güncelleme ile birlikte kullanıcıları bekleyen önemli yeniliklerden bir tanesi de zorunlu oto pilot devreden çıkarma olacak. Kullanıcının ellerini direksiyondan çekmesi, dikkatinin dağıldığının tespit edilmesi ya da sürücünün uyumaya başlaması ile birlikte zorunlu oto pilot devreden çıkarılacak. Bu doğrultuda kullanıcıların daha iyi bir güvenli sürüşe sahip olabilmesi için sürücüye görev verilecek. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap