Tencent’ten 18 Yaş Altı İçin Özel Önlem

Çin merkezli oyun şirketi Tencent, 18 yaş altı kişiler için özel bir teknoloji kullanmaya başlayacak. Teknoloji, oyuncuların oyun saatlerini kısıtlayacak.

Tencent tarafından Salı günü yapılan açıklamada yaptığı açıklamada, 18 yaş altındaki oyuncuların kontrollü bir şekilde oyun oynamasını ve gece yarılarına kadar oyun oynamasını önlemek adına özel yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başlayacağını duyurdu. "Gece Yarısı Devriyesi" adı verilen sistem, gece geç saatlerde video oyunları oynayan 18 yaş altı kullanıcıları tespit edecek ve onların platforma erişmesini engelleyecek

60’dan fazla oyun desteklenecek

Tencent’in kullanacağı sistem üstelik tek bir oyun için geçerli olmayacak. Sistem, 60’dan fazla oyunda desteklenecek ve bu oyunlardaki tüm kullanıcıları kapsayacak. Çin’de 2019 yılında hükümetin bir çalışması olarak ortaya çıkan oyun saatleri sınırlaması, gece saat 22.00 ile sabah 08.00 saatleri arasındaki süreyi kapsıyor ve bu saatler arasında Tencent de oyunlara erişimi kısıtlayacak. Açıklamalara göre mevcut teknoloji 2019’dan beri test ediliyor.

Oyuncuların yüzlerini tespit etmek ve yaş analizi yapmak adına geliştirilen yapay zeka sistemi, zaman zaman yetişkinlerin de uzaklaştırılmasına neden olabiliyor. Ancak Tencent’in açıklamasında yeniden yüz tarama talebinde bulunabileceği belirtiliyor. Ayrıca sistemi kandırmak adına kullanıcıların herhangi bir taktik ya da hile kullanmaması gerektiği de hatırlatıldı. Şu anda Çin’de başlayacak yeni sistem şirketin hizmet verdiği tüm alanlarda yer bularak oyuncular için sınırlamalar getirecek.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap