Telegram Nedir?

Telegram, bazı gelişmiş özelliklere ve şifreleme tekniklerine sahip olan ama aynı zamanda büyük grup sohbet özelliklerini desteklediği için yaygın olarak kullanılan popüler bir platformlar arası mesajlaşma uygulamasıdır. Ayrıca diğer sosyal medya platformlarıyla hiçbir bağının olmaması onu bazıları için çok daha çekici hale getirmektedir.

Telegram uygulaması iOS, Android, Windows, Mac ve Linux için kullanılabilen uygulama sürümlerine sahiptir. Bu yüzden çok platformu olarak çalışmaktadır. Ayrıca dilerseniz Telegram Web sayesinde bir web tarayıcısı üzerinden ona erişim sağlamanız mümkündür.

Telegram nedir?

Telegram, Rus girişimci Pavel Durov tarafından kurulan çok platformlu bir mesajlaşma hizmetidir. İlk olarak iOS ve Android için kullanıma sunulmuştur. Telegram özellikle rakipleri gizlilik skandallarıyla baş etmek zorunda kaldığında artma eğilimindedir.

Telegram'ı benzersiz kılan şey, gizlilik, şifreleme ve açık kaynaklı bir API'ye odaklanmasıdır. Resmi Telegram uygulamaları ile uyumlu sayısız resmi olmayan müşteri vardır. Ayrıca, birden fazla cihazın aynı hesabı kullanmasına ve aynı cihazda birden fazla hesabın kullanılmasına izin verir.

Bire bir ve grup sohbetleri için başka bir uygulama kullanıyor olabilirsiniz. Bu yüzden Telegram uygulamasını kullanmak için yeterince çekici bulmayabilirsiniz. Bununla birlikte çok sağlam güvenlik ve gizliliğe sahip son derece güvenli bir mesajlaşma uygulaması arıyorsanız Telegram ihtiyaçlarınızı karşılayabilecektir. Telegram uygulamasının belli başlı eksileri ve artıları vardır:

  • Uçtan uca şifreleme: Telegram, Gizli Sohbet adı verilen bir moda sahiptir. Bu mod kullanılırken iletişim uçtan uca tamamen şifrelenir ve iletişi esasen tamamen gizli hale getirir.
  • Kendi kendini imha eden mesajlar: Gizli mesajlar belirli bir süre sonra kendi kendini imha edecek şekilde yapılandırılabilir. Bu da onu daha da güvenli hale getirir.
  • Büyük dosya boyutları: Telegram, 2 GB'a kadar dosya eklerini destekler. Bu konuda neredeyse tüm diğer mesajlaşma uygulamalarının önündedir ve ona rakip olmak oldukça zordur.
  • Sınırlı kullanıcı tabanı: Telegram birkaç yüz milyon aktif aylık kullanıcıya sahiptir. Ancak Facebook ve WhatsApp tarafındaki 1 milyardan fazla aktif kullanıcıyla yarışabilmesi maalesef mümkün değildir.
  • Gizlilik ihlali: Birçok kişinin Telegram'a katılmasının ana nedenlerinden biri güvenli özel mesajlar göndermektir. Ancak daha uygulamaya girer girmez uygulamada olan kişilere bildirim gönderilmesi gizlilik ihlalidir.

Telegram güvenli midir?

Genel olarak konuşmak gerekirse Telegram diğer sohbet uygulamalarının çoğundan daha güvenlidir. WhatsApp'ın tüm mesajlaşmalarda uçtan uca şifreleme kullanması daha iyi bir yaklaşım gibi görünebilir. Ancak şirketin Facebook ile olan bağlantısı gizlilik açısından pek uygun görünmez.

Ayrıca, Telegram uygulamasında yer alan gizli sohbetler özelliğini kullanıyorsanız aynı düzeyde uçtan uca şifreleme elde edersiniz. Buna ek olarak gizli sohbetlerde mesajları iletmek ve ekran görüntüsü almak mümkün değildir. Bir mesajın silinmesi uygulamadaki herkes için silinmesi anlamına gelmektedir.

Telegram uygulamasının iş modelinin merkezinde veri satışı yer almaz. Uygulama reklam veya veri toplama yoluyla değil, kurucusu Pavel Durov tarafından finanse edilmektedir. Sonuçta Telegram kullanmak mesajlarınızın diğer uygulamalara göre daha güvende olduğu anlamına gelmez. Çünkü zaman zaman sunucu tarafı veri sızıntıları olabilmektedir.

Telegram ücretsiz mi?

Telegram uygulamasının kullanımı ücretsizdir. Her şey kurucusu Pavel Durov tarafından finanse edilmekte ve desteklenmektedir. Şirketin yeni para kazanma yöntemleri kullanmaya başlayacağını unutmamak gerekir. Ancak sohbetin herkes için ücretsiz kalması planlanmaktadır.

Telegram uygulamasının peşinden gideceği kazanma yöntemleri arasında reklamlar, iş ekipleri ve uzman kullanıcılar için özel imkanlar ve ücretli çıkartma paketleri yer alır. Bu fonların bir kısmı ise kanallar için gelişmiş görünürlük veya benzersiz çıkartma paketlerinin yaratıcılarına yapılan ödemeler şeklinde kullanıcılara geri dönecektir.

Telegram Web nedir?

Telegram bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulama listende yer alan kişilere mesajlar, görseller, çıkartmalar, videolar, sesli mesajlar ve daha fazlasını göndermene izin verir. Tüm bunları uçtan uca şifrelenmiş şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Telegram uygulamasına erişebileceğiniz tek yer telefonunuz değildir.

Telegram Web, Telegram uygulamasının tarayıcı tabanlı versiyonudur. Bu versiyon sayesinde Telegram hesabınıza bilgisayarlar üzerinden erişebilmek mümkündür. Uygulama ile tarayıcı tabanlı versiyon arasında herhangi bir işleyiş farkı yoktur.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap