Steam Rekor Tazeledi: Aynı Anda 28 Milyon Aktif Kullanıcı

Oyuncular tarafından en çok tercih edilen platformların başında gelen Steam eşzamanlı kullanıcı (aktif kullanıcı) sayısında kendi rekorunu egale etti. Bu rekor, rakiplerinin ücretsiz oyun dağıtma ve ekstra indirimler sunma hamlelerine rağmen Steam'in sağlam bir şekilde yoluna devam ettiğini gösteriyor.

Dijital oyun platformu denilince kesinlikle ilk akla gelen yer Steam'dir. Steam rakiplerinin agresif büyüme politikasına rağmen 28 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak bu alanda rekor tazeledi. Gelişmiş topluluk özellikleri, başarım takipleri, Steam Workshop ve dönemsel indirimler onun en dikkat çekici özellikleridir. 

Steam, 28 Milyon Aktif Kullanıcı Barajını Aştı

Global anlamda patlak veren virüs salgını sebebiyle insanların eve kapandığı dönemlerde en çok tercih edilen şey dijital oyun ve dijital yayın platformları oldu. Netflix, Discord ve Steam gibi platformlar çok yüksek kullanıcı sayılarına ulaşmayı başardılar. Bunlardan Steam, 28 milyon 200 bin aktif kullanıcı sayısını görmeyi başardı.

Steam konusunda en geçerli istatistiklerin yer aldığı platformlardan birisi olan SteamDB, Steam'in 28 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşarak bu alandaki rekorunu yenilediğini açıkladı. Rekor geçtiğimiz yılın Ocak ayında 25 milyon 400 bin kişi şeklindeydi. Bu yıl 3 milyona yakın bir artış yaşandı ve yeni rekor geldi.

Steam ilk olarak 2019 yılının Ocak ayında 17 milyon 600 bin aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Bir yıl sonra ise bu rakam 18 milyon 300 bin kişiydi. COVID-19 salgını patlak verdikten sonra ise aktif kullanıcı sayısında ciddi bir artış yaşandı. 2021 yılının Ocak ayında 25 milyon 400 bin aktif kullanıcı sayısına ulaşılarak rekor kırıldı.

2022 yılının Ocak ayında ise daha farklı bir senaryo söz konusuydu. Çünkü Steam, 28 milyon 200 bin aktif kullanıcı sayısına ulaşarak kendisine ait olan rekoru geliştirdi. COVID-19 salgını sebebiyle kısıtlamalar ve kapanmalar sebebiyle bu rakamın bu kadar yüksek seviyelere ulaştığını söyleyebiliriz.

steam aktif kullanıcı sayısı steamdb

Steam'de En Çok Oynanan Oyunlar

Steam'in en önemli özelliği oyuncuları bir arada tutma başarısı diyebiliriz. Bunu yaparken kendi özelliklerinden ve platformda yayınlanan oyunların özelliklerinden yararlanır. Steam'de en çok oynanan oyunları merak ediyorsanız ilk 10 içerisinde şu oyunlar yer almaktadır:

 • Counter-Strike: Global Offensive: 10 yıl önce Valve tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük ortalama 700 bin civarında oyuncu tarafından oynanır. 2 yıl önce aynı anda 1 milyon 308 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde oyun tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır.
 • Dota 2: 9 yıl önce Valve tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük 650 bin civarında oyuncu tarafından oynanır. 6 yıl önce aynı anda 1 milyon 295 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde oyun tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır.
 • Apex Legends: 1 yıl önce Electronic Arts tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük ortalama 200 bin civarında oyuncu tarafından oynanır. 8 ay önce aynı anda 330 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde en yüksek rakamına ulaşmıştır.
 • Grand Theft Auto V: 7 yıl önce Rockstar Games tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük ortalama 125 bin civarında oyuncu tarafından oynanır. 7 yıl önce aynı anda 364 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde oyun tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır.
 • NARAKA: BLADEPOINT: 5 ay önce NetEase Games Montreal tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük ortalama 105 bin civarında oyuncu tarafından oynanır. 19 gün önce aynı anda 187 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde oyun tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır.
 • Rust: 4 yıl önce Facepunch Studios tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük ortalama 85 bin civarında oyuncu tarafından oynanır. 12 ay önce aynı anda 245 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde oyun tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır.
 • Team Fortress 2: 15 yıl önce Valve tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük ortalama 70 bin civarında oyuncu tarafından oynanır. 7 ay önce aynı anda 151 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde oyun tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır.
 • ARK: Survival Evolved: 4 yıl önce Studio Wildcard tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük ortalama 65 bin civarında oyuncu tarafından oynanır. 2 yıl önce aynı anda 157 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde oyun tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır.
 • MIR4: 5 ay önce Wemade tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük ortalama 65 bin civarında oyuncu tarafında oynanır. 2 ay önce aynı anda 97 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde oyun tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır.
 • Football Manager 2022: 2 ay önce SEGA tarafından yayınlanmış bu oyun eşzamanlı olarak günlük ortalama 65 bin civarında oyuncu tarafından oynanır. 2 gün önce aynı anda 88 bin oyuncu tarafından oynanarak Steam içerisinde oyun tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştır.

Buradaki oyunlar Steam'de şu anda (bu içerik yazıldığında) en çok oynanan oyunlardır. Her birinin günlük oyuncu sayısı sürekli değişir. Genel olarak ise çok büyük bir gelişme yaşanmadığı sürece ortalama rakamlar aynı kalır. Özellikle ilk beş içerisinde yer alan oyunlarda çok büyük değişimler söz konusu olmaz.

steam store

Steam'de En Yüksek Oyuncu Sayısına Ulaşan Oyunlar

Steam'de en çok oynanan oyunlara ek olarak bazı oyunların dönem dönem kendi rekorlarını kırdıklarını görürüz. Özellikle yeni çıkan veya ilgi noktası oyunlarda bu durum ortaya çıkar. Steam içerisinde en yüksek aktif oyuncu sayısına ulaşan ilk 10 oyunu aşağıda bulabilirsiniz.

 • PUBG: BATTLEGROUNDS: 4 yıl önce KRAFTON tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 4 yıl önce aynı anda 3 milyon 257 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.
 • Counter-Strike: Global Offensive: 10 yıl önce Valve tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 2 yıl önce aynı anda 1 milyon 308 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.
 • Dota 2: 9 yıl önce Valve tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 6 yıl önce aynı anda 1 milyon 295 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.
 • Cyberpunk 2077: 1 yıl önce CD PROJEKT RED tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 13 ay önce aynı anda 1 milyon 54 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.
 • New World: 4 ay önce Amazon Games tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 3 ay önce aynı anda 913 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.
 • Valheim: 11 ay önce Coffee Stain Publishing tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 11 ay önce aynı anda 502 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.
 • Terraria: 11 yıl önce Re-Logic tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 2 yıl önce aynı anda 489 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.
 • Capcom Arcade Stadium: 8 ay önce CAPCOM tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 1 ay önce aynı anda 488 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.
 • Fallout 4: 6 yıl önce Bethesda Softworks tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 6 yıl önce aynı anda 472 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.
 • Life is Strange 2: 3 yıl önce Square Enix tarafından yayınlanmış olan bu oyun, 16 ay önce aynı anda 468 bin oyuncu tarafından oynanmıştır.

Steam'in kırmış olduğu bu rekor aslında platformun gücünü ortaya koyar. Steam'in en büyük rakibi şu anda Epic Games Store olarak bilinir. Bu platform agresif kampanyalarına devam etmesine rağmen Steam ilgi odağı olmaya devam ediyor. Zaman içerisinde bir şeylerin değişip değişmeyeceğini ise elbette oyuncular belirleyecekler.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap