Silinen Videoları Geri Getirme (Çözüm)

Silinen videoları geri getirme veya silinen fotoğrafları geri getirme nasıl yapılır? Sizin için değerli olan bir videoyu veya fotoğrafları sildiğinizi, cihazınızı sıfırladığınızı veya düşürüp kırdığınızı düşünelim. Silinen videoları ve fotoğrafları geri getirmenin hala bir yolu vardır.

Bir Android telefondan verileri kurtarma işlemini çeşitli farklı şekillerde yapabilirsiniz. Sildiğiniz videoları ve fotoğrafları geri getirmek mümkündür. Çok az bir teknik bilgi veya buradaki rehber gibi adım adım size yol gösteren bir kaynak ile telefondan silinen videoları kurtarma işlemini layıkıyla yerine getirebilirsiniz.

1. Buluttan Silinen Videoları/Fotoğrafları Kurtarmak

Bulut uygulamalarının ve fotoğraf uygulamalarının çoğu fotoğraflarınızı arka planda yedeklemenizi önerir. Bu öneriyi yerine getirdiyseniz fotoğraf ve videolarınızın gerçekten silinmemiş olma ihtimali vardır. Böyle bir durumda fotoğraf ve videolarınızı kurtarabilirsiniz.

Bir videoyu veya fotoğrafı telefonunuzun galeri uygulamasından silmek onu bulut yedekleme uygulamasından silmeyecektir. Bulutta yedekli olan dosyaları indirebilmek için bulut uygulamasına giriş yapın ve dosyalarınızı indirin.

 • Google Fotoğraflar'da fotoğrafı veya videoyu açtıktan sonra menüden Cihaza Kaydet seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.
 • Dropbox'ta fotoğraf veya videoyu Dışa Aktar > Cihaza Kaydet yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır.

Bir fotoğrafı veya videoyu bulut depolamadan sildiyseniz onu kurtarma olasılığınız vardır. Çoğu bulut hizmet sağlayıcısı, silinen dosyaları belirli bir zaman dilimi içinde geri yüklemenizi sağlayan çöp kutusu kullanır. Bu sayede silinen videoları veya fotoğrafları geri getirmeyi başarabilirsiniz.

2. Google Fotoğraflar'dan Silinen Dosyaları Kurtarmak

Google Fotoğraflar uygulamasında bir fotoğrafı veya video silmiş durumdaysanız onları çöp kutusundan geri getirme şansınız vardır. Bunu yapabilmek için uygulamayı çalıştırmış ve aşağıda verilen adımları takip etmiş olmalısınız.

 • Google Fotoğraflar uygulamasını açın ve Çöp Kutusu menüsüne gidin.
 • Çöp Kutusu menüsü kenar çubuğunda yer alır.
 • Kurtarmak istediğiniz her görüntüye basılı tutun ve ardından Geri Yükle seçeneğini kullanın.

Bu yöntem sayesinde Google Fotoğraflar uygulamasından silinmiş olan fotoğrafları ve videoları geri yükleyebilirsiniz. Elbette bunun için belirli bir süre olduğunu unutmamalısın. Genel olarak çöp kutusunda yer alan fotoğraf ve videolar 30 gün içerisinde silinmektedir.

3. Microsoft OneDrive'dan Silinmiş Dosyaları Kurtarmak

Microsoft OneDrive uygulaması Google'ın Drive uygulamasına oldukça benzemektedir. Burası bir bulut yedekleme servisidir. İstediğiniz zaman dosyalarınızı burada yüklemeyi başarabilirsiniz. Silinmiş dosyalarınızın 30 gün boyunca burada saklı kalır.

 • Microsoft OneDrive uygulamasını açın.
 • Ben seçeneğini tıklayın ardından Geri Dönüşüm Kutusu kısmına gidin.
 • Dosyalarınızı seçin ve Geri Yükle simgesine dokunun.

Microsoft OneDrive şimdi dosyalarınızı geri yüklemeye başlayacaktır. Dediğimiz gibi 30 günden daha eski olan fotoğraf ve videoları kurtarma işlemini yapamazsınız. Bununla birlikte yeterli depolama alanınız yoksa Microsoft geri dönüşüm kutusundaki verileri kendiliğinden silebilmektedir.

4. Dropbox'tan Silinen Dosyaları Geri Yüklemek

Dropbox'ta, silmiş olduğunuz uygulamaları geri yükleyebilmek için masaüstü veya dizüstü bir bilgisayarda oturum açmanız gerekir. Burada silinmiş dosyaları kurtarma işlemi gayet basittir. Tek yapmanız gereken 30 gün içerisinde geri yükleme yapmayı ihmal etmemektir.

 • Dropbox hesabınızda oturum açın.
 • Ardından Dosyalar kısmına ve Silinmiş Dosyalar seçeneğine giriş yapın.
 • Burada geri yüklemek istediğiniz dosyaları seçebilir ve Geri Yükleme işlemini yapabilirsiniz.

Dropbox ayrıca Professional sürümünde silinmiş dosyaları 120 gün boyunca saklı tutar. Eğer bir şekilde silinen dosyaları daha uzun süre saklı tutmak istiyorsanız ücretini ödeyerek dosyaların 120 gün boyunca çöp kutusunda kalmasını sağlayabilirsiniz.

5. Geri Dönüşüm Kutusunu Kullanmak

Android işletim sistemine sahip olan birçok modern telefon modelinin yerleşik geri dönüşüm kutusu bulunmaktadır. Bulut yedekleme seçeneklerini kullanmamayı tercih ettiyseniz ilk yapmanız gereken bu Geri Dönüşüm Kutusu veya Çöp Kutusu kısmını kontrol etmelisiniz.

Bu klasör üzerinden son sildiğiniz tüm dosyalara erişim sağlayabilirsiniz. Geri dönüşüm kutusu klasörünü cihazınızın çeşitli kısımlarında bulabilirsiniz. Bu nedenle bulutta bulamadığınız dosyayı herhangi bir işlem yapmadan önce geri dönüşüm kutusunda aramak iyi bir fikir olacaktır.

6. WhatsApp Yedeklemesini Kontrol Etmek

Sildiğiniz dosya WhatsApp üzerinden alınan veya gönderilen bir dosya ise geri getirme işlemi için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden en önemlisi dosyayı aldığınız veya gönderdiğiniz konuşmayı kontrol etmektir.

Diğer önemli yöntem cihazı bilgisayarınıza bağlamak ve WhatsApp medya klasörünü kontrol etmektir. Dosyaları burada bulamazsanız üzülmeyin, çünkü WhatsApp yedeklemesini seçmeniz durumunda tüm verilerinize Google Drive üzerinden ulaşabilirsiniz.

7. Masaüstü Veri Kurtarma Programlarını Kullanmak

Üçüncü taraf masaüstü veri kurtarma uygulamaları, silinen videoları geri getirme işlemi için kullanabileceğiniz bir seçenektir. Bu yöntem her ne kadar her zaman başarılı bir sonuç vermese bile denemeye değer yöntemlerden birisidir.

Recuva veya EaseUS gibi programları kullanabilirsiniz. Bunun için Android işletim sistemine sahip cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanız ve programı çalıştırmanız gerekecektir. Programın sunduğu adımları takip ederek kaybolan verilerinizi kurtarabilirsiniz.

8. Android Veri Kurtarma Programlarını Kullanmak

Eğer masaüstü programlarla kaybettiğiniz verileri geri getiremediyse Android mağazasında sunulan veri kurtarma uygulamalarını kullanabilirsiniz. Dumpster Geri Dönüşüm Kutusu veya DiskDigger uygulamaları bunlardan en popüleri ve en kullanışlı olanlarıdır.

Bu uygulama ile son sildiğiniz fotoğraf ve videoları geri getirmeyi başarabilirsiniz. Elbette alternatif uygulamalar vardır. Bu uygulamalardan hangilerini seçmeniz gerektiğine yorumlara ve değerlendirmelere bakarak kendiniz karar verebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap