Scroll Lock Nedir ve Ne İşe Yarar?

Scroll Lock bazen ScLk, ScrLk veya Slk olarak kısaltılır. Scroll Lock bilgisayar klavyesinde bulunur. Genellikle duraklatma tuşunun yakınında yer alır. Scroll Lock tuşu başlangıçta bir metin kutusunun içeriğinde gezinmek için ok tuşlarıyla birlikte kullanılması amaçlanmıştır. Ayrıca metnin kaydırılmasını durdurmak veya bir programın çalışmasını durdurmak için de kullanılmıştır.

Scroll Lock tuşu daha önce bahsedilen kısaltmalardan birine sahip olabilir. Klavyedeki diğer kontrol tuşlarının yanında veya yakınında bulunur. Buna rağmen günümüz klavyelerinin birçoğunda Scroll Lock tuşu yer almaz. Bunun temel sebebi ise bu tuşa artık çok ihtiyaç kalmamasıdır. Ancak Scroll Lock tuşu hala Excel gibi programlarda hücreyi sabit tutup ekranı kaydırmak için kullanılabilmektedir.

Scroll Lock tuşu nedir?

Scroll Lock tuşu aslında geçmiş günlerden bir mirastır. Eski Windows bilgisayarlarda, birisinin metinde gezinmek için ok tuşlarını kullanmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayarlarda grafik arayüzler tanıtılmadan önce imlecinizi bir belgeyi okumak için ekranda hareket ettirmek istiyorsanız ok tuşlarını kullanmanız gerekiyordu.

Scroll Lock tuşunu etkinleştirmek, okuyucunun imleci olduğu yerde bırakmasına ve belgenin başka bir bölümüne ve böylece yerini kaydetmesine izin vermiştir. Fare adı verilen yeni bir cihazla birlikte grafiksel bir arayüz sunulduğunda Scroll Lock tuşu yavaş yavaş etkinliğini yitiren bir tuş olmaya başladı.

Scroll Lock oldukça eski bir tuştur. Buna rağmen Microsoft Excel gibi programlar hala bu tuştan verim alınmasını sağlamaktadır. Dokunmatik yüzeyleri kötü çalışan birçok dizüstü bilgisayar kullanıcısı için imleç kontrolden çıktığında Scroll Lock tuşu oldukça kullanışlı olabilmektedir.

Scroll Lock tuşu ne işe yarar?

İlk bilgisayarlar günümüzden çok farklı şekilde tasarlanmışlardır. Bugünkü gibi grafik arayüzler olmadığı için kullanımları oldukça zordu. Fare diye bir araç henüz icat edilmemişti. Dolayısıyla ekranda kaydırma yapmak için klavyede bir tuş kullanılıyordu. Scroll Lock tuşu bu görevi üstlenmiş ve uzun yıllar boyunca kullanıcılara daha iyi bir bilgisayar deneyimi sunabilmiştir.

Ancak, Scroll Lock tuşu bugünlerde yaygın olarak kullanılabilir değildir. Bununla birlikte birçok yazılım artık bu fonksiyonu desteklemez. Daha önce belirttiğimiz gibi grafik arayüzler olmadığı zamanlarda bu fonksiyon bir ekranın alt bölümüne doğru ilerlemeyi mümkün kılardı. Fakat artık farede yer alan kaydırma tuşu (orta tuş) sebebiyle ekranın aşağısına ve yukarısına hareket etmek çok daha kolay hale gelmiştir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap