Ryze, Worlds 2021 Öncesi Son Düzlükte Nerf Alacak

League of Legends'ın en ünlü Battlemage şampiyonlarından biri olan Ryze, büyük Worlds 2021 etkinliği öncesinde nerf alacak. Fakat, Worlds 2021'e odaklı olarak gelecek olan bu nerf, solo queue oyuncuları arasında şimdiden çeşitli homurdanmaların başlamasına neden oldu.

League of Legends'ın Worlds 2021 etkinliği kesinlikle en çok beklenen e-spor etkinliklerinin başında gelmektedir. Worlds denildiği zaman ve buna orta koridor eklendiğinde bazı klişe haline gelmiş durumlar vardır. Orianna, Syndra ve Ryze gibi şampiyonlar en çok tercih edilenler arasındadır.

Ryze, Worlds 2021 öncesi ufak bir darbe alacak

League of Legends 11.19 yamasına yönelik paylaştığımız ilk bilgilere göz atarsanız Ryze'ın potansiyel bir nerf ile karşılaşacağını görebilirsiniz. Dolayısıyla her Worlds etkinliğinde bir şekilde kendinden bahsettirmeyi başaran Ryze'ı bu sefer sahnede görme şansımız olmayabilir.

Her ne kadar Ryze, standart oyuncular arasında düşük kazanma oranına sahip olsa bile böyle bir durumla karşılaşacak. Sizlerle paylaştığımız 11.18 Mid Tier List videosunda Ryze'ın seçilme oranının %4.9 seviyesinde olduğunu görebilirsiniz.

Seçilme oranı bu seviyede olmasına rağmen solo queue maçları söz konusu olduğunda tüm derecelerde kazanma oranı %46 seviyesinde takılı kalıyor. Fakat, verileri Master ve üzeri seviyeye göre incelemeye başladığımızda kazanma oranının %49 seviyesinde kaldığını görüyoruz.

İş bir şekilde profesyonel arenaya geldiğinde ise 2021 yılındaki tüm profesyonel müsabakalar bazında Ryze'ın kazanma oranı aniden %51 üzerine çıkmayı başarıyor. Riot Games'in endişelenmesine neden olan durum anlaşılabilir hale geliyor.

Ryze'ın alacağı nerf tek yönlü değil

Her ne kadar Ryze'ın alacağı nerf tamamen profesyonel arenaya göre planlanmış gibi gözükse bile standart oyuncuların bunlardan nasibini alması kaçınılmaz. Yapılacak dengelemelere göre Q yeteneğinin AP oranı %5 oranında azaltılacak ve E yeteneğinin bekleme süresi 0.25 saniye yükseltilecek.

Ryze için planlanan nerf adımları fazla bir şey gibi gözükmüyor. Fakat, Ryze'ın hızlı bir şekilde yeteneklerini kullanmasının gerekli olması senaryoyu biraz değiştiriyor. E yeteneğinin artan bekleme süresi hasarı dağıtma şansınızı kaçırmanız anlamına gelebilecek.

Riot Games, oldukça güçlü seçimleri biraz daha geri plana atarken yeni şampiyonları metaya dahil etmeye çalışıyor. Ryze, Worlds 2021 gibi etkinlikler düşünüldüğünde hesaba katılması gereken şampiyonlardan biri olsa bile standart oyuncuların bu dengelemeden pek hoşlanmadığını söyleyebiliriz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap