Riot Games, AFK Kalanlara "Sıraya Girememe" Cezası Uygulayacak

Riot Games, League of Legends topluluğu içindeki çürük elmalarla mücadele etmekte oldukça kararlı. Davranış sistemi konusunda uzman olan iki isim, AFK davranışını masaya yatırarak yeni bir "sıraya girememe" sisteminden bahsettiler. Sistemin ortaya konulan ana hatlarına göre tekrarlayan davranışlara artık göz yumulmayacak.

League of Legends'ın Davranış Sistemleri Ekibi'nde yer alan tasarım lideri BarackProbama ve ürün yöneticisi TimTamMonster, "AFK ile Mücadele" ismini taşıyan blog yazısında yeni ceza türünden bahsettiler. Şimdiye kadar kullanılan sıra geciktirmeden farklı olacak bu ceza türüyle AFK kalan oyunculara engel olunması planlanıyor.

Sıraya Girememe Cezası Kapıda

Mevcut ceza sistemine göre AFK kalmak veya oyundan çıkmak gibi durumları LeaverBuster'a emanet eder. LeaverBuster sisteminde ise bu tür oyuncular için düşük öncelikli sıra cezası uygulanır. Böylece oyuncunun tekrar bir maça girebilmesi için belirli bir süreyi beklemesi gerekir.

Riot Games bu çözümden pek hoşnut olmadığı için yeni bir ceza sistemini uygulamaya koymayı planlıyor. Sıraya girememe olarak adlandırılan bu ceza sistemi, kusurlu oyunculara mega gecikmeler sunacak ve onların günlerce oyun oynamasına engel olacak.

Dünya genelinde oyuncuların %9'unun istikrarlı bir biçimde AFK kaldıklarını ifade eden ekip, oyunlar arasındaki birkaç dakikalık gecikmenin yeterli olmadığını belirtiyor. Bu oranı çok daha fazla azaltmak ve kusurlu oyuncuları topluluktan ayıklamak için Riot Games yeni çözümü olan "sıraya girememe" cezasını deneyecek.

Basamağa Göre Ceza Kesilecek

Riot Games uygulanacak cezalar için basamak sistemini genişletecek. Basamaklara göre ilk üç basamakta yer alan oyunculara sıra geciktirme uygulanmaya devam edilecek. Dördüncü basamaktan yedinci basamağa kadar olan kısımda yer alan oyuncular için ise sıraya girememe cezası uygulanacak.

Basamak Sıraya Girememe Sıra Geciktirme
0 Hiç 0 dakika
1 Hiç 5 oyun için 5 dakika
2 Hiç 5 oyun için 10 dakika
3 Hiç 5 oyun için 15 dakika
4 (yeni) 1 gün 5 oyun için 15 dakika
5 (yeni) 3 gün 5 oyun için 15 dakika
6 (yeni) 7 gün 5 oyun için 15 dakika
7 (yeni) 14 gün 5 oyun için 15 dakika

Dördüncü basamaktan itibaren başlayacak olan sıraya girememe cezası oyuncuların bir gün boyunca bir maça girememesine neden olacak. Basamak yükseldikçe ceza süresi uzayacak. Örneğin, yedinci basamakta ceza süresi 14 güne yükselecek. Bununla birlikte sıraya girememe cezası sona erse bile sıra geciktirme cezası devam edecek.

Riot Games ayrıca iyi davranışı ödüllendirme konusunda kolları sıvayacak. Mevcut sistem şu anda yüksek ceza basamaklarındaki cezaların düşürülmesini zorlaştırmaktadır. Buna bir çözüm olarak ise oyuncu davranışının arkasında yer alan gerekçeler incelenecek ve gerekli çözümler planlanacak.

Sıraya girememe cezasını içeren yeni sistemin ne zaman uygulamaya konulacağı konusunda net bir bilgi henüz yok. Fakat büyük olasılıkla Riot Games öncelikle bu sistemi Okyanusya gibi sunucularda deneyecek. Daha sonra ise sistem global olarak tüm sunuculara aktarılmış olacak.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap