Worlds 2021 Grup Aşaması: D Grubunda Neler Oldu?

Worlds 2021'in ana etkinliğinde grup aşaması D grubunda oynanan maçlarla sona erdi. Etkinliğin yedinci gününde D grubunda ve doğal olarak çeyrek final eşleşmelerinde her şey netleşti. D grubunda oynanan 6 maç sonunda tüm takımlar eşit puana sahip olunca 3 ek maç yapıldı. Oynanan toplam 9 maçta ise 45 farklı şampiyon kullanıldı.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının yedinci gününde sadece D grubu maçları oynandı. Grup eşleşmeleri belli olduktan sonra, grubun oldukça büyük çekişmeye sahne olacağı en başından belliydi. Grupta yer alan dört takım normal maçlarda birbirine üstünlük sağlayamayınca her şey eşitliği bozan maçların sonunda belli oldu.

9 maçta 45 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasında tüm müsabakalar tek maç üzerinden oynandığı için D grubunda oynanacak toplam 6 maç kalmıştı. Oynanan 6 maçın ardından gruptan çıkacak takımlar netleşmedi. Ekstra 3 maç daha oynandı. Toplam 9 maçta ise 45 farklı şampiyon kullanılırken, ortaya çıkan şampiyon istatistikleri şöyleydi:

 • Oynanan 9 maçta üst koridor oyuncuları 10 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyonlar Graves (3), Gwen (3) ve Kennen (3) oldular. Onları Gnar (2) ve Irelia (2) takip ettiler.
 • Oynanan 9 maçta orman oyuncuları 9 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyon Lee Sin (5) olurken, onu Viego (4)Trundle (2) ve Xin Zhao (2) takip etti.
 • Oynanan 9 maçta orta koridor oyuncuları 12 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyon Syndra (4) olurken, onu LeBlanc (2) ve Azir (2) takip etti.
 • Oynanan 9 maçta alt koridor oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Miss Fortune (7) olurken, onu Aphelios (3), Ezreal (2), Lucian (2) ve Tristana (2) takip etti.
 • Oynanan 9 maçta destek oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyon Rakan (5) olurken, onu Leona (4), Yuumi (3), Nami (2) ve Rell (2) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 9 maçta en çok yasaklanan şampiyonlar LeBlanc (7) ve Twisted Fate (7) oldu. Bu şampiyonları Ryze (6), Yuumi (6), Aphelios (5), Camille (5) ve Lucian (5) takip etti. Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamaları kapsamında en etkin kazanma oranına sahip şampiyon 9 maçta 7 galibiyet elde eden Syndra oldu.

9 maçta 5 sürpriz oldu

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç (veya BO3 ve BO5 müsabaka) öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 9 maçta sadece 5 sürpriz oldu diyebiliriz.

 • Günün ilk maçında Gen.G ile MAD Lions karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Gen.G'nin kazanma şansı %64.98MAD Lions'ın ise %35.02 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Gen.G oldu.
 • Günün ikinci maçında Team Liquid ile LNG Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Team Liquid'in kazanma şansı %32.12LNG Esports'un ise %67.88 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Team Liquid oldu.
 • Günün üçüncü maçında Gen.G ile LNG Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Gen.G'nin kazanma şansı %57.47LNG Esports'un ise %42.53 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf LNG Esports oldu.
 • Günün dördüncü maçında MAD Lions ile Team Liquid karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde MAD Lions'ın kazanma şansı %56.84Team Liquid'in ise %43.16 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf MAD Lions oldu.
 • Günün beşinci maçında Gen.G ile Team Liquid karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Gen.G'nin kazanma şansı %68.48Team Liquid'in ise %31.52 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Team Liquid oldu.
 • Günün altıncı maçında MAD Lions ile LNG Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde MAD Lions'ın kazanma şansı %39.80LNG Esports'un ise %60.20 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf MAD Lions oldu.
 • Eşitliği bozmak gruptan çıkan takımı belirlemek adına oynanan maçta Team Liquid ile Gen.G karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Team Liquid'in kazanma şansı %34.37Gen.G'nin ise %65.63 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Gen.G oldu.
 • Eşitliği bozmak gruptan çıkan takımı belirlemek adına oynanan maçta LNG Esports ile MAD Lions karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde LNG Esports'un kazanma şansı %58.20MAD Lions'ın ise %41.80 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf MAD Lions oldu.
 • Eşitliği bozmak ve grup liderini belirlemek adına oynanan maçta Gen.G ile MAD Lions karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Gen.G'nin kazanma şansı %60.30MAD Lions'ın ise %39.70 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Gen.G oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği D grubunda oynanan standart maçlar sonunda tüm takımlar 3-3 skorunu elde ettiler. Bunun üzerine eşitliği bozacak maçlara geçildi. İlk turda Gen.G ve MAD Lions tur atladılar. Lideri belirlemek için oynanan maçta ise Gen.G kazanıp lider oldu ve MAD Lions ise ikinci sırada kaldı.

Öncüler: Light, Ruler, Tarzan, Santorin ve Kaiser

Worlds 2021 ana etkinliğinde D grubunda tüm maçlar oynandı ve gruptan çıkacak takımlar belli oldu. Özellikle son maçlarda gruptan çıkmak için aşırı çaba gösteren takımların performansları ciddi oranda artış gösterdi. D grubundaki sonuçların ardından sadece bu gruptaki oyuncular incelendiğinde KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkanlar şu şekilde oldu:

 • Light (7.86 KDA): LNG Esports'un alt koridor oyuncusu Light, 7 maçta 2.86 kill, 1 death ve 5 assist ile elde etmiş olduğu 7.86 KDA değeriyle D grubunda en iyi performans gösteren ilk oyuncu oldu.
 • Ruler (6.33 KDA): Gen.G'nin alt koridor oyuncusu Ruler, 8 maçta 3.63 kill, 1.5 death ve 5.88 assist ile elde etmiş olduğu 6.33 KDA değeriyle D grubunda en iyi performans gösteren ikinci oyuncu oldu.
 • Tarzan (5.09 KDA): LNG Esports'un orman oyuncusu Tarzan, 7 maçta 1.71 kill, 1.57 death ve 6.29 assist ile elde etmiş olduğu 5.09 KDA değeriyle D grubunda en iyi performans gösteren üçüncü oyuncu oldu.
 • Santorin (4.33 KDA): Team Liquid'in orman oyuncusu Santorin, 7 maçta 1.71 kill, 2.14 death ve 7.57 assist ile elde etmiş olduğu 4.33 KDA değeriyle D grubunda en iyi performans gösteren dördüncü oyuncu oldu.
 • Kaiser (4.29 KDA): MAD Lions'ın destek oyuncusu Kaiser, 8 maçta 0.5 kill, 2.63 death ve 10.75 assist ile elde etmiş olduğu 4.29 KDA değeriyle D grubunda en iyi performans gösteren beşinci oyuncu oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasını bu istatistiklerle kapattık. Çeyrek finallerde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap