League of Legends'ta Düşük Öncelikli Sıra Nedir?

League of Legends oynarken sürekli olarak bağlantınız koparsa veya oyundan bilerek çıkarsanız, LeaverBuster sistemi nedeniyle düşük öncelikli sıraya dahil edilirsiniz. Bu bir olasılık olsa bile çok sık oyun terk etmeniz durumunda karşınıza gelecek bir durumdur. Peki, düşük öncelikli sıra tam olarak nedir?

Riot Games, kasıtlı veya kasıtlı olmaksızın oyundan ayrışma davranışı sergileyen oyuncuları caydırmak için LeaverBuster sistemini kullanmaktadır. Bu sistem, oyundan kaçan veya oyundan ayrılan oyuncuları düşük öncelikli sıraya (low priority queue) yerleştirir. Bu sıradayken oyuncular, oyun bulunabilmesi için normalden 5-20 dakika daha uzun süre beklerler.

Düşük öncelikli sıra (low priority queue) nedir?

Genel olarak oyuncular beş oyun için düşük öncelikli sıraya yerleştirilirler. Bu sırada yer aldıklarında bir oyun bulmadan önce 5 dakika beklemeleri gerekir. Fakat bir oyuncu sürekli düşük öncelikli sıradan ayrılırsa beklemesi gereken süre hızlıca 20 dakikaya kadar çıkar.

Bununla birlikte, eğer oyuncu şampiyon seçimi sırasında bir maçtan kaçarsa, düşük öncelikli sıraya girmek zorunda kalırlar. Burada düşük öncelikli sırada veya normal sırada yer almanızın bir önemi yoktur. Fakat, kendi takımından veya rakip takımdan bir başkasının bağlantısı kesilirse söz konusu oyuncunun tekrar düşük öncelikli sıraya girmesine gerek kalmaz.

Dahası, bir oyuncu dereceli (ranked) maç sırasında oyundan ayrılırsa LP kaybedecektir. Dereceli oyunlarda ilk kez oyundan kaçınmaya çalışırsanız 3 LP kaybedersiniz. Benzer davranışı birden fazla gerçekleştirmeniz durumunda her seferinde 10 LP kaybetmek durumunda kalırsınız.

Düşük öncelikli sıradan ayrılmak ve cezalardan kaçınmak için, oyuncuların herhangi bir oyunda önceden ayrılmadan en az beş eşleştirmeli oyunu tamamlaması gerekir. Bir eşleşmeyi reddetmek veya kabul etmemek düşük öncelikli sıra zamanlayıcısının sıfırlanmasına neden olacaktır.

Şampiyon seçim ekranında oyundan ayrılmak

Şampiyon seçim ekranında oyundan ayrılmak, hem dereceli hem de normal oyunda LeaverBuster sisteminin devreye girmesine neden olur. Nitekim, bir sonraki eşleşmede şampiyon seçim sırasında çıkmadığınızda sayaç 8 saat sonra sıfırlanır. Ancak, sıra zaman aşımı ihlalinde herhangi bir sıfırlanma gerçekleşmez.

 • İlk defa bir ihlal gerçekleştirmesi durumunda oyuncu 6 dakika boyunca eşleştirme sırasına katılamaz.
 • İkinci, üçüncü ve dördüncü ihlallerde oyuncu 15 dakika boyunca eşleştirme sırasına giremez.
 • Beş veya daha fazla ihlal gerçekleştirildiğinde oyuncu 20 dakika boyunca eşleştirme sırasına katılamaz.
 • Bunlara ek olarak, oyuncu dereceli sıradaysa ilk ihlalde 3 LP, diğer ihlallerde ise 10 LP kaybeder.

Oynanan bir oyundan erkenden ayrılmak

LeaverBuster sistemi, 5 dakika boşta kalan oyuncuları otomatik olarak oyundan atar. Bir oyun, sunucu sorunları veya her oyuncu maçı terk ettiği için sonlanamazsa herhangi bir ceza uygulanmaz. Bunun dışında cezalandırmada takip edilen belirli kurallar vardır.

 • Tüm maçlarda terk edilen oyun için oyuncuya herhangi bir XP (TP) verilmez.
 • Normal maçlarda oyuncunun hesabına bir "Leave" damgası bırakılır. Bu damgaya sahip olan oyuncular bir sonraki dereceli oyunlarında daha az LP kazanırlar.
 • Dereceli maçlarda oyuncunun hesabına bir "Loss" damgası bırakılır. Bu damgaya sahip olan oyuncular bir sonraki dereceli oyunlarda daha az LP kazanırlar.

Uygulanan ceza değerleri, oyuncunun performansına ve oyun zamanına göre değişiklik gösterir. Bir oyuncu 100 LP'yi aşacak olsa bile hesabında bir "Leave" veya "Loss" damgası varsa 100 LP'nin altına düşer. Bu nedenle oyuncunun terfi işlemi gerçekleştirilmez.

LeaverBuster nedir?

LeaverBuster, League of Legends için geliştirilmiş bir otomatik sistemdir. Bu sistem, oyuncuları tekrar tekrar maçları terk etmemeleri konusunda bir caydırma girişimidir. Oynanan toplam oyun sayısı ve her bir ayrılma arasındaki süreye bağlı olarak değişen bir ceza sistemi vardır.

Uygulanan ceza sisteminde oyuncu ilk olarak uyarılmaktadır. Daha sonra oyuncu, belirli sayıda oyun için düşük öncelikli kuyruğa alınır. Otomatik bir biçimde çalışan LeaverBuster sistemi hesapları askıya almaz. Bununla birlikte eşleşmelerden kaçınmak, oyunlardan çıkmak veya oyunda boşta kalmak (AFK kalmak) hesabın ceza almasına neden olabilir.

LeaverBuster yalnızca eşleştirmeli oyunlar için geçerlidir. Bu nedenle sadece normal, dereceli, yapay zekaya karşı ve özel oyun modlarında geçerlidir. Alıştırma maçlarında, öğretici oyunlar (tutorial) ve özel oyunlarda bu sistemin herhangi bir etkisi yoktur. Dereceli oyunlar LeaverBuster sisteminde diğer oyun modlarına göre daha önceliklidir.

LeaverBuster cezası nasıl kaldırılır?

LeaverBuster cezasının nasıl kaldırılacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için yukarıda söylediğimiz gibi aslında 5 eşleştirmeli oyunu tamamlamanız gerekir. Bu kuralı yerine getirdiğiniz zaman LeaverBuster cezanız ortadan kaldırılmış olur. Fakat süreci hızlandırabilmek için kullanabileceğiniz "ufak bir yöntem" vardır.

 • League of Legends'ta bir maçın uzunluğu bulunduğunuz dereceli kümesine göre değişiklik gösterir.
 • Silver kümede ortalama süre 30:59 saniyeyken, Gold kümede 30:21 saniyedir.
 • Kümelerde yukarı doğru çıkıldıkça oyun bitiş süresi azalır. Örneğin, Master kümede oyun bitişi 27:37 saniyedir.
 • Ortalamayı 30 dakika kabul edecek olursak LeaverBuster cezasını kaldırmak için yaklaşık 150 dakika gereklidir.

LeaverBuster cezasını kaldırmak için ise 150 dakika beklemek zorunda değilsiniz. Çünkü Teamfight Tactics sayesinde süreci hızlandırabilirsiniz. Yapmanız gereken bir Teamfight Tactics oyununa girmek ve hızlıca ölerek oyundan ayrılmaktır. Böylece sistem sizin maçı tamamladığınızı düşünerek LeaverBuster cezanızı kaldıracaktır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap