R Programlama Dili Nedir?

R, öncelikle istatistiksel hesaplama ve grafikler için kullanılan bir programlama dilidir. Ücretsiz olarak mevcuttur. Kullanıcılar Windows, Mac OS X ve Linux dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerinde R'yi derleyip çalıştırabilirler.

Dilin, C++ veya Java gibi popüler yazılım geliştirme dillerine kıyasla oldukça alışılmadık olduğu bilinen bir gerçektir. R'yi diğer dillerden ayıran şey, etkileşimli bir istatistiksel ortam olarak hareket etmesidir. Ayrıca R veri bilimcileri arasında oldukça popülerdir.

R Nedir?

R, 1993 yılında Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından geliştirilen bir programlama dili ve özgür bir yazılımdır. R, geniş bir istatistiksel ve grafiksel yöntemler kataloğuna sahiptir. Makine öğrenimi algoritmalarını ve istatistiksel çıkarımları içerir.

R yalnızca akademisyenlere emanet edilmiş bir şey değildir. Aynı zamanda Uber, Google, Airbnb, Facebook ve diğer firmalar tarafından kullanılan bir dildir. R ile veri analizi bir dizi adımda gerçekleştirilir. Programlama, dönüştürme, keşfetme ve modelleme ve iletme şeklinde ilerler.

R Neden Kullanılmalıdır?

Veri bilimi, şirketlerin işlerini yürütme şeklini şekillendirir. Kuşkusuz yapay zeka ve makineden uzak durmak şirketin başarısız olmasına yol açacaktır. Asıl soru ise oldukça nettir: Veri bilimi işlemlerinde hangi aracı veya dili kullanmalısınız?

Veri analizi yapmak için piyasada bulunan birçok araç vardır. Yeni bir dil öğrenmek biraz zaman yatırımı gerektirir. Programlama dilleriyle olan olumsuz ilişki karnınızın doymaması anlamına gelir. Verilerden yola çıkarak hareket etmek için R öğrenmeniz gereken en doğru dildir.

Veri bilimcisi iki mükemmel araca yönelir: R ve Python. Her ikisini de öğrenmek için vaktiniz olmayabilir. Özellikle de veri bilimini öğrenmeye başladığınızda kafanız biraz karışık olabilir. İstatistiksel modelleme ve algoritmayı öğrenmek oldukça önemlidir.

Bir programlama dili keşfinizi hesaplamak ve iletmek için bir araçtır. Veri bilimindeki en önemli görev, verilerle başa çıkma biçiminizdir. İçe aktarma, temizleme, hazırlık, özellik mühendisliği ve özellik seçimi gibi şeylerle uğraşırsınız.

Birincil odak noktanız bellidir. İstatistiklerde sağlam bir arka plan olmadan aynı anda R ve Python öğrenmeye çalışıyorsanız bu pek doğru olmayacaktır. Veri bilimcisi programcı değildir. Görevleri verileri anlamak, onları kullanmak ve en iyi yaklaşımı ortaya çıkarmaktır.

R Öğrenmek Zor Mudur?

Yıllar önce R, ustalaşması zor bir dildi. Dil kafa karıştırıcıydı ve diğer programlama araçları kadar yapılandırılmamıştı. Bu büyük sorunun üstesinden gelmek için Hadley Wickham, tidyverse adını taşıyan bir paket koleksiyonu geliştirdi.

Bu noktadan sonra oyunun kuralları değişmeye başladı. Verileri kullanmak sezgisel bir hale geldi. Grafik oluşturmak artık o kadar zor değildi. Diğer taraftan makine öğrenimi için en iyi algoritmalar R ile uygulanabilmektedir.

Keras ve TensorFlow gibi paketler, üst düzey makine öğrenimi tekniği oluşturmaya izin verir. R ayrıca, Kaggle rekabeti için en iyi algoritma olan Xgboost'u gerçekleştirmek için bir pakete sahiptir. Ayrıca R diğer dillerle iletişim kurabilen bir dildir.

Bu ne anlama gelmektedir? R'de Python, Java ve C++'ı çağırmak mümkündür. Büyük veri dünyasına R tarafından da erişilebilir. R'yi Spark ve Hadoop gibi farklı veri tabanlarına bağlamak mümkündür. Son olarak, R'nin geliştiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

R'ye İlk Adım

R'yi kullanmaya başlamak için bilgisayarınız için R'yi indirip yüklemek üzere r-project.org adresine gitmeniz gerekmektedir. R, Windows, Mac OS X ve çok çeşitli Unix platformlarında çalışmaktadır. R'yi yüklemek aslında başlamak için ihtiyacınız olan tek şeydir.

Bununla birlikte, ücretsiz R entegre geliştirmek ortamı RStudio'yu kurmalısınız. Syntax vurgulama ve önerilen kodu otomatik olarak tamamlama sekmesi gibi bir kodlama platformundan bekleyeceğiniz yararlı özelliklere sahiptir.

Ayrıca, komut yazmak, komut dosyalarını depolamak, komut geçmişlerini görüntülemek, görselleştirmeleri görüntülemek ve daha fazlası için birden çok R penceresini daha iyi yöneten dört bölmeli çalışma alanından da en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Kısayolları Öğrenmek

R programlama dilini kolay bir biçimde öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey kesinlikle kısaylları öğrenmek olmalıdır. Oyunda üç tane önemli kısayol vardır. Bu kısayolları öğrendiğiniz zaman RStudio'yu daha iyi bir şekilde kullanabilirsiniz.

  • Tab: Genel bir otomatik tamamlama işlevidir. Konsol veya düzenleyicide yazmaya başlarsanız ve Tab tuşuna basarsanız, RStudio işlevler veya dosya adları önerecektir. Sadece istediğinizi seçin ve kabul etmek için Tab veya Enter tuşuna basın.
  • CTRL + Yukarı Ok: Benzer bir otomatik tamamlama aracıdır. Yazmaya başlayın ve bu tuş kombinasyonuna basın. Size bu tuşlardan başlayarak yazdığınız her komutun bir listesini gösterir. İstediğiniz seçin ve geri dön tuşuna basın.
  • CTRL + Enter: Düzenleyicideki geçerli kod satırını alır, konsola gönderir ve çalıştırır. Düzenleyicide birden fazla kod satırı seçip CTRL + Enter tuşlarına basarsanız hepsi çalışmış olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap