PUBG Rank Sistemi Nasıl Çalışır?

PlayerUnknown's Battlegrounds piyasada yer alan en iyi battle royale oyunlarından biridir. PUBG, 2016 yılında piyasaya sürülmesine rağmen oyuncular arasında rekabet gücünü artıran heyecan verici detaylara sahiptir. Bunlardan birisi oyunda yer alan rank sistemidir.

Rank sistemi oyunun başlangıcında yer alan sistemden çok daha farklı durumdadır. PUBG rank sistemi her sezona göre uyarlanmış yeni içerik ve kural kümelerine sahiptir. Bu açıdan rakiplerinden ayrılan en önemli özelliklerinden birisi dinamik yapısıdır.

PUBG Rank Sisteminde Kademeler Nelerdir?

PUBG'nin Bronze ile başlayan ve Master ile biten altı sıralama kademesi vardır. Her kademe kendi içerisinde beş bölüme sahiptir. 5 en düşük, 1 ise en yüksek bölümdür. Bu, sıralanmamış kişileri listeden çıkartmanız durumunda toplamda 30 sıra olduğu anlamına gelmektedir.

  • Bronze
  • Silver
  • Gold
  • Platinum
  • Diamond
  • Master

PUBG Rank Sistemi Nasıl Çalışır?

PUBG dereceli yolculuğunuza başlamak için farklı seviyelerdeki oyunculara karşı beş yerleştirme maçı tamamlamanız gerekecektir. Bu maçları tamamladığınız zaman performansınıza bağlı olarak birinci dereceniz verilecektir.

Sıralamanız, oyun başına aldığınız öldürme ve asist miktarının sıra yerleşiminize göre ölçülecektir. Oynadığınız her maçtan sonra performansınıza bağlı olarak dereceniz artacak veya azalacaktır. Bu nedenle her maç performansınızı iyi sevide tutmanız önemlidir.

Bir maçı erken bırakmanız durumunda yerleştirme puanınız o sırada takımınızın sıralamasına göre hesaplanacaktır. Buna rağmen oyunda kalırsanız ve takımınıza en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışırsanız, takım arkadaşlarınız sizi galibiyete doğru taşıdığında puan alabileceksiniz.

  1. sezon itibariyle PUBG Corp, sıralama sistemini biraz değiştirdi. Yukarıdakilerin geçerli olduğunu unutmamak gerekir. Artık sizden beş küme yüksek olan veya daha fazla sıralamaya sahip olan birini elediğiniz zaman ek RP kazanacaksınız.

PUBG Rank Sistemi Hakkında Sorular

PUBG rank sistemi sürekli olarak gelişen yapıdadır. Buna rağmen dereceli oyunları standart oyunlardan ayıran bazı önemli detaylar vardır. Bu detaylara yönelik soruları ve cevapları aşağıdan bulabilirsiniz. Yine de aklınıza takılan bir soru olursa yorum yapabilirsiniz.

Ranked oyunlarda farklı kurallar var mı?

Evet, ranked PUBG ile normal oyunlar arasında farklı kurallar vardır. Ranked, PUBG e-spor müsabakalarında kullanılan süper ayarların bir çeşidini kullanır. Bu nedenle 64 oyuncu Erangel, Miramar, Vikendi ve Sanhok'ta sıraya alınır.

Ayrıca, ganimet oyunları daha rekabetçi hale getirmek için daha iyi olmaktadır. Buna ek olarak mavi bölgeler normalden daha hızlı hareket etmektedir. Ayrıca sıralamalı oyunlarda kırmızı bölgeler ve BRDM-2 seçenekleri kaldırılmış durumdadır.

Ranked PUBG hani haritalarda oynanır?

Ranked PUBG oyunlarını sadece Erangel, Miramar, Sanhok ve Vikendi haritalarında oynayabilirsiniz. Yeni eklenen haritalardan birisi olan Paramo'nun ranked oyunlarda kullanılanıp kullanılmayacağı (bu yazı yazılırken) henüz netlik kazanmış değildir.

PUBG ranked oyunlarda botlar var mı?

Hayır yok. PUBG ranked oyunlarında kesinlikle bot yoktur. Son zamanlarda oyuna botlar eklenmiş olsa bile bu botlar normal maçlar için geliştirilmiş durumdadır. Dolayısıyla oynayacağınız ranked oyunlarında insanlara karşı oynamış olursunuz.

Neden arkadaşlarımla sıraya giremiyorum?

Bu çoğu zaman yaşanan problemlerden birisidir. PUBG rank sistemi, sıralamaya girdiğiniz arkadaşınız ile aranızda olan seviye farkının çok fazla olmamasını istemektedir. Bu nedenle premade olarak girdiğiniz oyunlarda oyun bulamama ihtimaliniz vardır.

Ranked bir oyun oynamak istiyorsanız Survival Mastery seviyenizin en az 40 olması gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin, sizin Survival Mastery seviyeniz 61, arkadaşınızın henüz 40 ise onunla premade olarak girdiğinizde oyun bulamama durumuyla karşılaşabilirsiniz.

PUBG sıralamamı neden kaybediyorum?

Sıralama düşüşü PUBG rank sistemi için genel kurallardan birisidir. Oyunda Diamond veya üzeri sırada yer aldıysanız, bir hafta veya daha uzun süredir tek bir oyun oynamadıysanız, sıralamanız zamanla azalacaktır.

Ayrıca, sezonlar arasında sıralamalar sıfırlanır. Dolayısıyla, en son oynadığınız sezondan bir sonraki sezona geçişte sıralamanızı yeniden ayarlamak için beş maç oynamanız gerekecektir. Bu nedenle bir önceki sezondaki performansınız mevcut performansınızı etkileyecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap