Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Oyun Konsollarına Uygulanan Gümrük Vergisi Düşürüldü

Ülkemizde geçtiğimiz aylarda ithal edilen bazı ürünlerin gümrük vergilerine ek vergiler eklenmişti. Özellikle oyun konsollarında etkisi hissedilen bu artış oyun severlerin pek hoşuna gitmemişti.

Gümrük vergilerindeki artış nedeniyle oyun konsollarından %50 oranında vergi alınıyordu. Daha önce yapılan açıklamalara göre 30 Eylül tarihinde %50 ek gümrük vergisi oranı %20'ye düşürülecekti ancak planlanan bu karar gerçekleşmedi ve %50 ek gümrük vergisi oranına yıl sonuna kadar devam ettirme kararı alındı.

Bugün, Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre beklenen vergi oranında düşüş gerçekleşti. 31 Aralık 2020 tarihinden itibaren oyun konsollarında gümrük vergisinin oranı %50'den %20'ye düşürüldü. Bu karar, oyun severler için sevindirici bir haber oldu.

Gümrük Vergi Oranının Düşürülmesinin Konsol Fiyatlarına Etkisi Olacak Mı?

Gümrük vergisinin %50'den %20'ye düşürülmesinin ardından konsol fiyatlarında azalma beklenecektir fakat bu durum ülkemiz şartlarında erken vakitte olmayabilir. Konsolların piyasada az oluşu ve yeni konsolların stoklara girme tarihlerinin belirsizliği nedeniyle fiyatların aniden düşmesi beklenmiyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap