Otomobilinizi Düz Kontak Yaparak Nasıl Çalıştırabilirsiniz?

Aracınızın anahtarını kaybetmeniz durumunda işinize yarayacak olan düz kontak işlemini bilmeniz gerekmektedir. Yeni model araçlarda düz kontak işlemi için birçok güvenlik önlemi alınsa da 90'ların ortalarına kadar üretilen araçlar düz kontak işlemi için uygun modellerdir.

Kilit Pimlerini Delerek Düz Kontak Yapmak

Anahtarı kaybolan araçlarda genellikle matkap ile aracın kilit pimlerini parçalayarak motoru tornavida ile çalıştırma amaçlanır. Bunun için birkaç püf nokta bilmelisiniz. Bilmeniz gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 1. Anahtar deliğinin 2/3‘lük kısmının üstüne yerleştirdiğiniz matkap ile bir anahtar uzunluğu kadar delik açmalısınız. Bu deliği açarken işlemi birkaç defa yapmalısınız.
 2. Tornavidayı bir anahtar gibi kullanabilirsiniz. Kontağa yerleştirdiğiniz tornavidayı saat yönüne doğru çeyrek tur çevirmeniz yeterli olacaktır. Ancak aracını bu şekilde bırakmamalısınız  çünkü bir tornavidaya sahip herhangi bir kişi aracınızı rahatlıkla çalabilir.

Gösterge Paneline Elektrik Vererek Düz Kontak Yapmak

Gösterge paneline elektrik vererek aracı çalıştırmanız mümkün. Bunun için önce paneli çalıştırıp ardından bir takım işlemler uygulamanız gerekir. Uygulamanız gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 1. V8 motorların arkasında bulunan kırmızı bobin kablosunu bulmalısınız. Bu kabloyu dört silindirli motorlarda sağ tarafta, motorun arkasında bulabilirsiniz. Altı silindirli motorlarda ise sol tarafta olup motorun ortalarına yakın konumlandırılmıştır.
 2.  Akünün takviye kablolarını çıkartarak bir ucunu akünün pozitif kutbuna diğer ucunu bobinin pozitif ucuna uzatmalısınız. Motoru çalıştırmak için gerekli olan güç panele iletilecektir.
 3. Örneğin Ford marka otomobillerde sağ çamurluğun üzerinde aküye yakın konumlandırılmış olan marş motoru selenoidini bulmalısınız.
 4. Sert bir baskı ile direksiyon ile kolon arasını düz bir tornavida ile itmelisiniz. İtmeyi gerçekleştireceğiniz nokta direksiyon kolonunun üst orta kısmı olmalıdır.
 5. Selenoidin üstünde bulunan kabloyu ve alt tarafında bulunan pozitif akü kablosunu gördükten sonra kontak anahtarı kablosunu söküp selenoidin pozitif kolunu kontak anahtarının bağlandığı uca kısa devre yapmalısınız, kısa devreyi yaparken yalıtkan özellikte bir tornavida kullanmalısınız.

Direksiyon Kolonunda Düz Kontak Yaparak Aracı Çalıştırma

Karmaşık gözüken ve küçük bir dikkatsizlikle tehlikeli işlem olabilecek olan direksiyon kolonundan düz kontak yaparak araç çalıştırmak için gerekli olan adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Vidalar ya da mandallarla tutturulan direksiyon kolonunda bulunan plastik kapağı çıkarmalısınız. Bu kapak mandallar yada iki numara philips vidalarla sabitlenmiştir.
 2. Kapağı açtıktan sonra üç farklı kablo ile karşılaşacaksınız. Marş motoru, akü, ateşleme gibi işlemlerin gerçekleşmesi için gerekli olan kabloyu bulmalısınız.
 3. Doğru kablo demetini bulduktan sonra aracın kullanma kılavuzuna göz atarak bulmalısın aksi takdirde çarpılmaman için hiçbir sebep yok.
 4. Akü kablolarını bularak her birini 2.5cm soymalısınız ve elektrik bandı ile uçlarını birbirine sarmalısınız.
 5. Ateşleme kablosunu akü kablosuna bağlamalısın, bağlantı gerçekleştikten sonra elektrikli aletler ve gösterge paneli çalışacaktır.
 6. Çıplak olan kabloları güvene alarak ve çok dikkatli bir biçimde marş kablosunun ucunu 1cm kadar sıyırıp ucunu bağlı olan akü kablolarına sürtmelisin. Bu sürtme ile ateşeme gerçekleşecektir.
 7. Arabanın çalışması durumunda motoru biraz devirlendirmeniz gerekir. Eğer motor durursa ateşleme işlemini tekrar yapmanız gerekir.
 8. Arabayı çalıştırmış olsanız da muhtemelen direksiyon hala kilitlidir, direksiyon kilidini kırmalısınız. 

Direksiyon kilidini kırmak araç modellerine göre farklılık gösterir. Bazı araçlarda anahtar deliğininiz sökmek yeterli olurken bazı araçlarda ise direksiyona kuvvet uygulayıp iki yöne de döndürmeniz gerekir. Herhangi bir materyali manivela olarak kullanarak da direksiyon kilidini kırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap