NFC Nedir?

Apple Pay veya Android Pay gibi dokun ve git hizmetlerinin çalışmasını sağlayan şeyin ne olduğunu daha önce hiç düşündünüz mü? Bu sizi şaşırtabilecek bir teknolojidir ve adına NFC (near field communication) ismi verilmiştir. Bir başka ifadeyle NFC yakın alan iletişimi anlamına gelmektedir.

Peki NFC tam olarak ne anlama gelmektedir. Yakın alan iletişim adı verilen kablosuz veri aktarım yöntemi olan NFC, teknolojinin yakın çevredeki bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan iletişim kurmasını sağlar. Otomatik bir biçimde çalışır ve son derece kolay ve hızlıdır.

NFC nasıl çalışır?

İlgili teknoloji son derece basittir. Radyo frekansı tanımlama (RFID) teknolojisinden geliştirilen NFC yongası, kablosuz bağlantının bir parçası olarak çalışır. Başka bir çip tarafından etkinleştirildiği zaman iki cihaz arasında küçük miktarlarda veri aktarımı gerçekleştirilir.

Bağlanmak için hiçbir eşleştirme kodu gerekmez ve çok düşük miktarda güçle çalışan yongalar kullandığı için diğer kablosuz iletişim türlerinden çok daha fazla güç tasarrufu sağlar. NFC özünde etkin kartlarımız ve cihazlarımızla bizi tanımlamaya çalışan bir teknolojidir.

NFC nasıl kullanılır?

Temassız ödemeler için kredi kartlarında yer alan NFC çipleri yeni bir şey değildir. Ancak NFC için biraz daha yeni ve kuşkusuz daha cazip bir durum, tüm cüzdanınızı dijital hale getirmenin bir yolu olarak akıllı telefonunuzda veya hatta akıllı saatinizde yer almasıdır.

Hemen hemen her mobil işletim sistemi üreticisinin benzersiz NFC işlevi sunan kendi uygulamaları vardır. Android, kullanıcıları aralarından seçim yapabileceğiniz en geniş çeşitliliğe sahiptir. En bilinen seçenek, birçok Android telefonda ve saatte çalışan ve temassız ödemeler için paranıza erişmeyi sağlayan Android Pay'dir.

Apple'ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'tan sonraki telefonları da Apple ve Apple Watch 2 gibi NFC işlevine sahiptir. Ancak şimdiye kadar sınırlı kullanımdadır. Kullanıcılara kredi ve banka kartlarını birbirine bağlama ve ardından telefonlarını temassız okuyucularla kullanma olanağı veren bir uygulama olan Android Pay'e çok benzemektedir.

Hangi cihaza sahip olursanız olun, yerel bir süpermarket, tren istasyonu, taksi veya kahve dükkanı muhtemelen telefonunuzun NFC çipi aracılığıyla temassız ödemeleri desteklemektedir. Temassız bir ödeme terminaline yakın tutmanız yeterlidir. Kredi kartını kaydırır gibi anında ödeme tamamlanır.

NFC ile başka ne yapılır?

NFC pek çok işleve sahiptir. Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay gibi dijital cüzdanlar sadece bir bölümüdür. Müzik severler, cihazlarını NFC aracılığıyla hızlı bir şekilde hoparlöre bağlayabilirler. Bu teknoloji aynı zamanda toplu taşımada yararlanılacak bir teknolojidir.

Bazı durumlarda kullanıcılar NFC özellikli akıllı telefonlarını otobüslerde tarayabilir veya bunları metro geçişlerinde kullanabilir. Kullanıcılar, doğrudan bir uygulama aracılığıyla otobüslerine veya metro geçişlerine para ekleyebilirler. Böylece her zaman kartınızda biraz daha para olduğundan emin olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap