Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Microsoft Visual C++ Redistributable Nedir?

Windows'ta yüklü programlar listesinde dolaşırken çok sayıda Microsoft Visual C++ Redistributable görmüş olabilirsiniz. Başlangıçta bu programlardan neden birden çok olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. İkincisi ise Microsoft Visual C++ Redistributable nedir diye merak ediyor olabilirsiniz.

Temel olarak iki tür PC kullanıcısının olduğunu söylemek mümkündür. Birinci grupta her şeyi olduğu gibi kabul edenler vardır. İkinci grupta ise derine inmeyi tercih eden insanlar yer alır. İşte bu derine inmeyi tercih eden insanlar bilgisayarlarında neden bu kadar çok Microsoft Visual C++ Redistributable olduğunu kurcalamayı severler.

Microsoft Visual C++ Redistributable nedir?

Makinenizde yüklü programların listesini incelemiş ve işletim sisteminizde Microsoft Visual C++ Redistributable adlı bir şeyin birçom sürümünün olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu başlangıçta şüpheli görünebilir. Hatta işletim sisteminizde bir sorun olduğuna inanmanıza dahi neden olabilir.

En önemlisi bilgisayarınızda bir kötü amaçlı yazılım olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sakin olmalısınız. Dikkatli olmak size zarar vermeyecektir. Microsoft Visual C++ Redistributable konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu uygulama veya yazılım bilgisayarınızın yasal bir bileşenidir. Sadece neden bu kadar fazla olduğunu anlamanız gerekebilir.

Microsoft C++ Redistributable, Windows'un bir parçası olarak gelen ve uygulamaların bilgisayarınızda çalışmasını sağlayan standart bir paylaşılan kod paketidir. Microsoft Visual C++ Redistributable, Microsoft tarafından geliştirilen, test edilen, desteklenen ve güncellenen kodu içerir. Bu da bu paketi hem yazılım geliştiricileri hem de kullanıcılar için güvenilir bir seçenek haline getirir.

Örneğin, önceden geliştirilmiş kodun kullanılmasına izin verir. Birden çok uygulama için tek bir kurulum sunar. Sonuç olarak, Microsoft Visual C++ Redistributable, uygulamalarınızın sizin için çalışmasına güvendiği oldukça kullanışlı bir özelliktir. Bir başka bir ifadeyle çeşitli uygulamaları çalıştırmak için ona ihtiyacınız vardır.

Neden çok fazla Microsoft Visual C++ Redistributable var?

Bilgisayarınızda birden fazla Microsoft Visual C++ Redistributable sürümünün kurulu olması normal bir şeydir. Bu sürümlerden bazıları, işletim sisteminizi olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı oldukları için Windows'un kendisi ile birlikte gelir. Bu yazılımın belirli sürümleri kullandığınız Windows'un sürümüne ve bit sürümüne bağlıdır.

Örneğin, Windows'un 64 bit sürümüne sahipseniz, 64 bit ve 32 bit yeniden dağıtılabilir paketlerini görebileceksiniz. Ancak, Microsoft'un işletim sisteminin 32 bitlik sistemine sahipseniz yalnızca 32 bit yeniden dağıtılabilir paketlerine sahip olurusunuz. Bu, 32 bit sürümün sadece 32 bit uygulamaları çalıştırabileceği anlamına gelir.

Diğer Microsoft Visual C++ Redistributable dosyaları, Windows tabanlı aygıtınızda işlevlerini yerine getirebilmek için bu paketlere ihtiyaç duyan özel programlarla birlikte gelirler. Çoğu zaman, bu türden yeniden dağıtılabilir dosyalar, bazı programların yüklenmesi sırasında Microsoft üzerinden temin edilir. Bazı durumlarda ise kullanmak istediğiniz uygulamanın yükleyicisiyle birlikte gelirler.

Önemli olan diğer bir nokta ise Microsoft'un yaklaşımıdır. Microsoft Visual C++ Redistributable, daha büyük paketler halinde birleştirilmeden sunulurlar. Dolayısıyla bilgisayarınızda birden çok Microsoft Visual C++ Redistributable olması gayet doğaldır. Bu farklı sürümleri içeren dosyalardan oluşacaktır. Bunların her birisi bilgisayarınızın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlarlar.

Microsoft Visual C++ Redistributable güvenle kaldırılabilir mi?

Microsoft Visual C++ Redistributable dosyaları çok fazlaysa eski sürümleri kaldırmak aklınıza gelebilir. Bu durumda yavaş hareket etmenizi öneririz. Her ne kadar bunları kaldırmak güvenli olsa bile kaldırmamanız gerekir. Çünkü bu yazılımların her birisi belirli bir uygulamanın düzgün bir biçimde çalışmasını sağlamakla ilgilidirler.

Microsoft Visual C++ Redistributable dosyalarından herhangi birini kaldırmanız onunla bağlantılı olan uygulamanın başlatılmaması veya çalışmaması ile sonuçlanabilir. Bu durumda "X hatası alıyorum", "Y hatasız ile karşılaşıyorum" gibi aramalara yönelmek durumunda kalabilirsiniz.

Diğer taraftan hangi paketin hangi uygulamayla ilişkili olduğunu bulmak kolay olabilir. Bu nedenle bazı paketlerin ortadan kaldırılması birden fazla uygulamada problem yaşamanız anlamına gelebilir. Kısacası, Microsoft Visual C++ Redistributable dosyalarını herhangi bir geçerli sebep olmadan kaldırmak kötü bir fikir olabilir.

Microsoft Visual C++ Redistributable ile ilgili sorun yaşarsanız ne yapmalısınız?

Bir uygulamada yer alan sorunun kesinlikle Microsoft Visual C++ Redistributable ile ilgili olduğunu tespit etmek kolay değildir. Elde edeceğiniz hata kodu neyin ne olduğunu size açıklayabilecektir. Eğer probleminiz Microsoft Visual C++ Redistributable ile ilgiliyse ve bundan eminseniz atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Her şeyden önemlisi bu yazılımın çok fazla yer kaplamadığını ve sisteminizi yavaşlatmadığını anlamanız gerekmektedir. Bilgisayarınız bir şekilde yavaşsa bunun Microsoft Visual C++ Redistributable ile ilgili olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bu paketleri kaldırmak yarardan çok zarar verecek bir işlemdir.

1. Windows Update yardımıyla güncelleştirme yapın

Microsoft Visual C++ Redistributable ile ilgili problemler yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken Windows Update kısmını kontrol etmektir. Paketler ile ilgili gelebilecek olan güncellemeleri kaçırmamanız her zaman daha sağlıklı olacaktır. Dolayısıyla yapmanız gereken Windows güncelleştirmelerini kontrol etmek ve onları yüklemektir.

  • Windows Update kısmını açmak için Windows tuşu + I tuşuna aynı anda basın.
  • Karşınıza Ayarlar penceresi gelecektir. Ayarlar penceresinden Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğini seçin.
  • Daha sonra Windows Update ekranında Güncelleştirmeleri denetle butonuna tıklamalısınız.

Güncelleştirmeler denetlenirken bir süre beklemeniz gerekebilir. Denetleme bittikten sonra karşınıza çıkan önerilen güncelleştirmeleri yükleyebilirsiniz. Bu önerilen güncelleştirmeler içerisinde Microsoft Visual C++ Redistributable ile ilgili yaşadığınız sorunu çözebilecek dosyalar yer alabilecektir. Güncelleştirme sonrası bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmamalısınız.

2. System File Checker aracını kullanın

Microsoft Visual C++ Redistributable ile ilgili yaşadığınız problem devam ediyorsa bu durumda bilgisayarınızdaki bazı dosyaların hasarlı olması söz konusu olabilir. Hasarlı dosyaları düzeltmek için Windows'un size sunmuş olduğu System File Checker aracını kullanabilirsiniz.

  • Bilgisayarınızda yer alan arama özelliğini kullanarak arama kutucuğuna cmd yazın.
  • Karşınıza çıkan Komut İstemi seçeneğine sağ tuş tıklayın ve onu yönetici olarak çalıştırın.
  • Karşınıza küçük bir ekran ve beraberinde arka planı siyah olan bir pencere gelecektir.
  • Bu pencereye sfc /scannow yazın ve System File Checker aracını çalıştırın.

System File Checker aracının taraması bilgisayarınızda yer alan dosyaların boyutuna ve miktarına göre dakikalarca ve hatta saatlerce sürebilecektir. Bu konuda sabırlı olmanız gerekmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra araç bozuk dosyaları tespit edecek ve beraberinde onları onaracaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlatmalı ve Microsoft Visual C++ Redistributable ile ilgili hatanın devam edip etmediğini kontrol etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap