LPG'li Araçlar AVM Otoparklarına Girebilecek

LPG’li araç sahiplerine müjde niteliğinde haber bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık LPG’li araçlar AVM otoparklarına gerekli şartlar sağlandığında giriş yapabilecek.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair yeni yönetmelik ile birlikte AVM otoparklarına belirlenen şartların sağlanması durumunda LPG’li araçların girmesine imkan tanınıyor.

Yeni yönetmeliğe göre geçerli muayenesi bulunmayan ve tescil belgesinde LGP’li olduğu belirtilmeyen araçlar bu haktan yararlanamayacak.

Araçların bu haktan yararlanabilmesi için AVM otoparklarının da Türk Standartları Enstitüsü’nden hizmet yeterlilik belgesi ve mahalli itfaiye teşkilatından ‘’uygun’’ görüşü alması gerekiyor. AVM otoparkları, LGP’li araçları birinci bodrum kattan aşağı katlara alamayacağı gibi LPG’li ve LPG’siz araçların otoparklara giriş ve çıkış alanlarını birbirlerinden ayrı olarak düzenlemesi gerekiyor.

Türkiye’de TÜİK verilerine göre trafiğe kayıtlı 12 milyon 907 bin 648 aracın yüzde 37’si LPG’li araçlardan oluşuyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap