Lite Sürüm Nedir?

Lite sürüm, yeni bir bilgisayarla birlikte verilen veya bir web sitesinden ücretsiz olarak erişilebilen bir yazılım uygulamasının kısaltılmış sürümüdür.

Lite sürüm, sınırlı işlevselliğe sahip olabilir veya reklamlarla desteklenebilir. Bazı durumlarda her ikisinin olması da mümkündür. Lite sürümlerde genellikle teknik destek yoktur. Ücret karşılığında tam sürüme yükseltme, reklamları ortadan kaldırmak ve daha fazla program özelliği elde etme imkanı vardır.

Günümüzde ise lite sürüm anlayışı en etkin bir biçimde mobil platformlarda kullanılmaktadır. Lite sürüm anlayışı birçok yeni iş fırsatını ortaya çıkarmıştır. Özellikle ünlü markalar gelişmiş ülkelerin dışında kalan ülkelerde yaşanan yavaş internet bağlantısı ve düşük kaliteli cihaz problemini uygulamaların lite sürümü ile aşmaya çalışmıştır. Bu yüzden pek çok popüler uygulamanın lite versiyonu vardır.

Lite sürüm nedir?

Lite sürüm, temel olarak düşük kaliteli cihazlar için tasarlanmış sınırlı özellikli bir uygulamadır. Normal uygulamalar genellikle 40-50 MB boyutunda ise lite sürümlerin yaklaşık 1-10 MB boyutu vardır. Kulağa ilginç gelebilir ama şu anda 3G, 4G, 4.5G ve hatta 5G gibi teknolojileri kullanırken bunlara ihtiyaç olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak dünyanın büyük bir kısmı hala 2G bağlantı kullanmaktadır.

İşte bu lite sürüm olan uygulamalar yavaş internet bağlantılarında harika çalışmaktadırlar. Örneğin Facebook, gelişmekte olan ülkelerin kullanıcıları için bir lite sürüm geliştirmiştir. Bu sayede milyarla kullanıcı kazanmayı başarmıştır. Çünkü Facebook'un lite sürümü 1 MB'den daha az kurulum alanı gerektirir ve internet verilerine sınırlı erişim ile son derece yavaş bir 2G ağında bile çalışır.

Lite sürüm ve normal sürüm arasındaki fark nedir?

Lite sürümde özellikle büyük miktarda veri gerektiren (örneğin videolar) gibi özellikler kısıtlanmış bir biçimde gelir. En azından Facebook örneğinde bu şekildedir. Buna benzer şekilde, diğer ünlü uygulamalar da gelişmekte olan pazara girmek için aynı yaklaşımı benimsemiş durumdadır. Lite sürüm ve normal sürüm arasındaki farkı şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Boyut: Bazı uygulama kullanıcıları, sık kullanmadıkları uygulamaları akıllı telefonlarından kaldırmayı tercih ederler. Amaç, performansı artırmak ve daha önemli ve ilgili uygulamalar için telefonda yer açmaktır. Bu belirli şirketler için kullanıcı kaybı anlamına gelmektedir. Bunun üstesinden gelmek için lite sürümü piyasaya sürmüştür. Lite uygulamaların kapsadığı yer genellikle 10 MB'tan azdır.
  • Şarj kullanımı: Hiç kimse telefon şarjının daha hızlı bitmesini istemez. Uygulamaların standartlaştırılmış resmi sürümlerinin çok fazla şarj tükettiği bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni arka uç işlevlerinin çok fazla olmasıdır. Öte yandan lite sürümler, şarjın daha hızlı bitmesine neden olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Sonuç olarak, bu daha hafif uygulamaların kullanımı son kullanıcının elde tutulmasını sağlamaktadır.
  • Uygulama arayüzü: Teknolojiden anlayanlar hariç her mobil uygulama kullanıcısı resimlerin, animasyonların, videoların ve benzeri diğer öğelerin bir uygulamayı daha ağır hale getirdiğini bilmez. Bazı durumlarda lite uygulamalar son kullanıcılarla etkileşim kurmak ve onlardan orijinal sürümünü kullanmalarını istemek için tasarlanmıştır. Lite sürümler standart uygulamalardan farklıdır. Minimalist bir biçimde tasarlanmışlardır.
  • Uygulama hızı: Daha önce ayrıntılı bir biçimde bahsettiğimiz gibi lite sürüm uygulamaların ve yazılımların kapladığı alan daha küçüktür. Bu uygulamalar genellikle basit ve temiz bir arayüze sahiptir. Bu özellikler, son kullanıcılar için uygulamanın performansını ve hızını iyileştirmede son derece etkilidir. Uygulama hızı arayan kullanıcılar bu nedenle lite sürümleri tercih ederler.
  • Veri kullanımı: Tüm kullanıcıların üst düzey akıllı telefonlara sahip olmadığını bilmek gerekir. İnternet bağlantılarının dünyanın her yerinde mükemmel olmadığını anlamak gerekir. Lite uygulamalar tasarlanırken internet bağlantısının zayıf olduğu bölgelerde yer alan bağlantı çeşidiyle uyumlu şekilde geliştirilmişlerdir. Bu sayede en yeni ve ileri teknoloji cihazları kullanmayanların erişimine açık hale gelirler.

Mobil açıdan bakılacak olursa pek çok şeyi bu şekilde özetlemek mümkündür. Bilgisayarlar açısından bakacak olursak durum farklı değildir. Lite sürüm olan bilgisayar yazılımları daha az yer kaplarlar, daha az özelliklere sahiptirler ve sadece temel gereksinimleri yerine getirirler. Burada temel amaç ise kullanıcının lite sürümü beğenmesini sağlayıp yazılımın normal sürümünü almaya teşvik etmektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap