Hyundai Batarya Sorunu Olan Araçlarını Geri Çağırıyor

Güney Kore merkezli otomobil devi Hyundai, Kona EV ve Ioniq EV isimli otomobillerini geri çağırıyor.

Son yıllarda elektrikli otomobil piyasasında yer alan ve ürettiği otomobiller ile ses getiren Hyundai, Kona EV ve Ioniq EV otomobillerindeki bataryaların hatalı kullanımı nedeniyle geri çağırma süreci başlattı. Kona EV otomobillerinde batarya yangını ihtimali bulunuyor.

LG Chem bataryalarının sorunlu olması nedeniyle yangın ihtimali ortaya çıkıyor. Hyundaki Kona EV ve Ioniq EV araçlarının geri çağırılma süreci Güney Kore'de başladı. Sorunlu olan araçlar, 2018-2020 tarihleri arasında üretilen Kona EV ve 2017-2020 yılları arasında üretilen Ioniq EV'leri kapsıyor.

Sorunun Nedeni Araştırılıyor

Yaklaşık iki yıl içerisinde 15 araçta batarya yangınına sebep olan sorunun nedeni henüz net olarak bilinmiyor. İlk çalışmalar doğrultusunda bataryanın içerisinde yer alan katot ve anotu ayıran maddeler dikkat çekiyor.

Hyundai, bugüne kadar toplamda 82 bin aracı geri çağırdı ve bu sürecin Hyundai'a toplam masrafının 1 milyar dolar olması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap