Hotmail Nedir? Hotmail Hesap Nasıl Açılır?

Hotmail nedir? Hotmail, herhangi bir web tarayıcısından erişilebilen ilk genel web posta hizmetlerinden biridir. 2011 yılında köklü bir değişikliğe giden Hotmail, Microsoft tarafından Outlook.com olarak değiştirildi. Outlook.com artık Microsoft'un web postası, takvim ve kişiler gibi hizmetlerinden oluşan bir web uygulamasıdır.

Hotmail ve rakiplerinden önce e-postaya sadece belirli bir yazılımın indirilmesi ile erişebilmek mümkündü. Bu açıdan Hotmail, ilk genel web posta hizmetlerinden birisi olmayı başararak her internet kullanıcısının ücretsiz bir e-posta sahibi olmasını sağlamıştır. Bugün ise https://www.hotmail.com/ adresi arama sonuçlarında yer alır ama doğrudan https://outlook.live.com/ adresine yönlendirilir.

Hotmail nedir? (Outlook.com nedir?)

Her ne kadar Hotmail.com, Live.com adresine yönlendirilse bile kullanıcılar e-posta oluşturma sırasında hala @hotmail.com uzantısını seçebilmektedirler. Microsoft, 2011 yılında Hotmail'in aşamalı olarak kaldırılmasını sağlamıştır. 2012 yılında ise hizmeti Outlook.com olarak yeniden başlatmıştır.

Dolayısıyla Hotmail nedir ve Outlook.com nedir sorusunun cevabı bu şekildedir. Outlook.com, web postası, takvim, kişiler ve görev hizmetleri sunan bir adresidir. Nitekim, Outlook.com hizmetini yine Microsoft'a ait olan Outlook uygulaması ile karıştırmamak gerekir. Outlook.com bir hizmet adresi, Outlook ise e-posta istemcisi uygulamasıdır.

Hotmail özellikleri nelerdir?

Hotmail'i Outlook.com üzerinden kullanmaya devam edebilirsiniz ve dilerseniz @hotmail.com uzantılı bir e-posta sahibi olabilirsiniz. Outlook.com, Ajax programlama tekniklerini kullanır ve modern web tarayıcılarının tümünü destekler. Web e-postası hizmetinin temel özellikleri arasında e-posta gönderme, alma ve yönetme yer alır.

Outlook.com ayrıca e-postalardan dahili olarak yer alan takvime seyahat güzergahları ve uçuş planları ekler. Google Drive, DropBox ve OneDrive gibi bulut depolama hizmetlerinden dosya ekleyebilir. Microsoft Office dosyaları doğrudan gelen kutusundan düzenlenebilir. Outlook.com ve dolayısıyla Hotmail'in diğer özellikleri şu şekildedir:

 • E-posta zamanlama: Outlook.com, bir e-postanın yazıldığı tarihin ardından zamanlama yapmana izin verir. E-posta yazıldıktan sonra Seçenekler > Diğer Seçenekler > Teslim Geciktir yolunu takip ederek bunu yapabilirsiniz. Burada e-postanın gönderilmesini istediğiniz tarihi ve saati girmeyi unutmayın.
 • Hızlı parçalar: Tekrar tekrar gönderilen e-postalar için Hızlı Parçalar özelliği vardır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar bir şablona benzer şekilde bir e-posta metnini kolayca kaydedebilirler. Bu sayede gelecekteki mesajlarda metni kolayca eklemeyi başarırlar.
 • Özelleştirilebilir e-postalar: E-postalar, anahtar kelimelere veya içeriğe göre renk kodlu olabilirler. Örneğin, kalın yazı tipiyle işaretlenmiş okunmamış e-postalar yerine kırmızı gibi bir renkle vurgu yapılabilir. Kullanıcılar bir anahtar kelime belirleyebilirler.

Hotmail'in (Outlook.com) faydaları nelerdir?

Hotmail (Outlook.com), geçmişten günümüze büyük ilerleme kaydetmiş bir e-posta sağlayıcısıdır. İyi bir güvenlik düzeyi sunar. Spam e-postaları filtreleme seçeneği sunar. Spam içerikli web sitelerinden gelen veriler gibi harici içeriği engeller. Bu güvenlik önlemlerinin sadece bir parçasıdır ama günümüz standartlarına uyduğu söylenebilir.

 • Güvenlik: Kullanıcılar spam ve kimlik avı (phishing) e-postalarından daha fazla korunmak için canlı bağlantıları devre dışı bırakmayı seçebilirler. Güvenilir olmayan kaynak uyarıları göndermek için yerleşik bir e-posta tarayıcısı vardır. Ayrıca çok faktörlük kimlik doğrulama sistemi vardır.
 • Takvim: Takvim işbirliği için kullanışlı bir özelliktir. Outlook.com takvimi, kullanıcıların takvimlerini herhangi bir iş arkadaşı veya istemciyle kısıtlama olmaksızın paylaşmasına olanak tanır. Kullanıcılar, istemci için uygun olduğunda erişilebilen istemciler için çevrimiçi takvimler oluşturabilirler ve düzenleyebilirler.
 • Görevler: Outlook.com sisteme entegre edilmiş bir görev aracına sahiptir. Bu araçla, görevleri takvimde bir güne ekleyebilir, önemli olanları işaretleyebilir ve yeni listeler oluşturabilirsiniz. Araç ayrıca izlemeyi ve düzenlemeyi kolaylaştırmak için filtrelenmiş listeler olan akıllı listelere de sahiptir.

Outlook.com temel sürümü ücretsiz olan bir hizmettir. Bir hesap oluşturmak ve dolayısıyla @hotmail.com uzantılı bir e-posta almak ücretsizdir. Gelişmiş e-posta ve takvim işlevlerine ihtiyacın varsa ücretli Outlook özellikleriyle birlikte gelen bir Microsoft 365 özelliğini düşünebilirsiniz.

Hotmail hesabı nasıl açılır?

Kullanıcıların bir Outlook.com hesabı oluşturmak için bir Microsoft hesabına sahip olmalarına gerek yoktur. Bu hesabı oluşturmak ücretsizdir. Outlook.com hesabıyla kullanıcılar e-postalarına, takvimlerine, görev listelerine ve kişilerine internet bağlantısı olarak her yerden erişebilirler.

Yeni bir hesap açmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Web tarayıcısını çalıştırın ve Outlook.com giriş sayfası olan https://outlook.live.com/owa/ adresine girin.
 • Ardından büyük bir buton şeklinde olan Ücretsiz hesap oluşturun seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza Hesap oluştur başlıklı bir pencere gelecektir. Burada e-posta adresinizin adını girin ve ardından açılır pencereden outlook.com, outlook.com.tr ve hotmail.com uzantılarından birini seçin ve İleri deyin.
 • Bir sonraki sayfada bir şifre belirlemeniz gerekecektir. Şifrenin yeterince güçlü olduğundan emin olun ve İleri tuşuna basın.
 • Bir sonraki sayfada adınızı ve soyadınızı girmeniz istenecektir. Bu alanları gerekli şekilde doldurun ve İleri deyin.
 • Bir sonraki sayfada ülkenizi veya bölgenizi ve aynı zamanda doğum tarihinizi girmeniz gerekecektir.

Son olarak bir CAPTCHA çözmeniz gerekecektir. CAPTCHA görselini çözdükten sonra Outlook.com e-posta hesabınızı aktif hale getirecek ve sizi hoş geldiniz sayfasıyla karşılayacaktır. Hesabınıza erişmek için tekrar https://outlook.live.com/owa/ adresine gidin ve bu sefer üst kısımdan Oturum Açın seçeneğini seçin.

Hotmail hesabı nasıl silinir?

Hotmail yani Outlook.com hesabınızı silmek istiyorsanız biraz sabırlı olmanız gerekir. Ayrıca bu işlemi mobil uygulama üzerinden yapamayacağınızı bilmeniz gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek Outlook.com hesabınızı başarılı bir biçimde silebilirsiniz.

 • Outlook.com hesabınızı kapatmak istiyorsanız https://account.live.com/closeaccount.aspx adresine girin. Outlook.com hesabına giriş yapmış durumdaysan bu sayfa seni şifre girme sayfasına yönlendirecektir. Eğer giriş yapmadıysan önce e-posta adresini ve şifreni girmen gerekecektir.
 • Parolanızı girdikten sonra Oturum Aç butonuna tıklayın.
 • Karşınıza hesabınızı girdikten sonra neler olacağından bahseden bir bilgilendirme yazısı çıkacaktır. Kısaca İleri butonuna tıklayın.
 • Ardından karşına çeşitli seçenekler çıkacaktır. Bu seçenekleri işaretleyin. Seçenekleri işaretlediğiniz zaman hesap silme işleminin her maddesini onaylamış olacaksınız.
 • Sayfanın altında yer alan Bir neden seçin kutucuğuna tıklayın ve kutucuktan size uygun olan seçeneği seçin. Örneğin, Artık herhangi bir Microsoft hesabı istemiyorum seçeneğini seçebilirsiniz.

Son olarak ise Hesabı kapatılmak üzere işaretle seçeneğine tıklamanız gerekecektir. Bu sayfanın en alt kısmında yer alır ve mavi bir buton şeklindedir. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman hesabınız silinmiş olacaktır. Hesap silme işlemi 60 gün sürecektir. Fikrini değiştirirsen 60 gün içerisinde tekrar hesabına giriş yaparak kapatma işlemini geri alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap