Hater Ne Demek?

Hater, günlük dilde ve özellikle çevrimiçi ortamda diğer insanların başarısına ve hedeflerine ulaşmasına yanıt olarak olumsuz konuşan veya davranan bir kişiyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu terim aslında bir argo terim olarak nitelendirilmektedir. Sosyal hayatın içerisinde sıkça duyulan bu kelime nefret eden kişi olarak tanımlanabilmektedir.

Bir hater daha başarılı meslektaşlarını kıskanabilir ama her zaman böyle olmak zorunda değildir. Bir kişinin hater olabilmesi için aynı türden bir başarıyı kendisi için gizlice isteyip istemediğine bakılmaksızın, yalnızca başka bir kişinin başarısını eleştirmesi gerekmektedir.

Hater nedir?

Hater başka bir kişiyi kötü göstermek veya kötü hissettirmek için olumsuz yorumlar ve davranışlar kullanılan kişileri ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu incitici ve olumsuz yorumlar şahsen, çevrimiçi olarak veya anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla iletilebilir. Çoğu durumda yorumlar ve davranışlar zamanla tekrarlanmaktadır.

Bir hater genellikle çevrimiçi ortamda anonim kalmaya özen göstermektedir. Bunlar genellikle tanıdık veya bir zamanlar arkadaş olarak kabul edilen kişiler olabilirler. Nefret dolu söylemler ve eleştirel davranışlar aslında bir tür zorbalık biçimidir. Bir hater tarafından yapılan bir yorum veya davranış değiştirilebilir niteliğe sahiptir.

Hater kelimesi nasıl kullanılır?

İnsanlar, kendilerinin veya bir başkasının başarısını paylaşmak için genel olarak olumsuz insanları olumlu insanlardan ayırmaları gerektiğinde hater terimini kullanma eğilimindedirler. Bu nedenle hater teriminin karşıtının fan olduğunu söylemek mümkündür.

Hater terimi, aslında nefret dolu olduklarını anlamalarına yardımcı olma umuduyla birinin nefret dolu sözlerini veya davranışlarını belirtmek için de kullanılabilmektedir. Bu nedenle, hater kelimesi özellikle çevrimiçi oyunlar olmak üzere sosyal medyada veya tartışma forumlarında sıklıkla kullanılan bir terimdir.

Hater ile nasıl başa çıkılır?

Çoğu zaman bir hater kendinden farklı olarak gördükleri insanları hedef olarak seçerler. Olumsuz ve eleştirel yorumları odağı olmak üzücü olabilir. Öfke, incinme ve kafa karışıklığı duygularını tetikleyebilmesi söz konusudur. Olumsuz yorumlar çevrimiçi olarak yayınlanırsa, birilerinin sosyal medyada korkmasına veya utanmasına neden olabilir.

  • Es geçin: Olumsuz yorumlara tepki veya yanıt vermeyin. Devam ederse yapabileceğiniz başka şeyler olduğunu unutmayın.
  • Engelleyin: Birisi gönderileriniz, hesabınız veya size ait başka bir şey hakkında olumsuz veya nefret dolu yorumlar yapıyorsa onları engelleyin.
  • Saygılı olun: Sizden nefret eden kişiye karşı bile nazik ve saygılı olun. Duygularınızın kontrolünün sizde olduğunu ve olumsuzlukların sizi üzmesine izin vermediğinizi gösterin.
  • Destekçilere yakın kalın: Yakınınızda sizi destekleyen kişiler varsa yalnızca bir olayın olma olasılığını azaltmakla kalmazsınız. Aynı zamanda her ihtimale karşı olumlu destek alabilirsiniz.
  • Gerçekleri hatırlayın: Bir hater yorum yaptığında, gelen yorumun onun bir yansıması olduğunu ve gerçekten sizinle ilgili olmadığını hatırlayın.
  • Eleştiriyi anlayın: İnsanlar bazen hayatlarında daha farklı mücadeleler olduğu için fikir çatışması yaşarlar. Olumsuz yorumların sizinle hiçbir ilgisi olmayabilir.
  • Duygularınızı kabul edin: Güvenilir bir arkadaşınızla konuşun. Duygularınızı ona açın, onunla konuşun, ondan destek almaya çalışın.
  • Kendiniz olmaya devam edin: İlerlemeye, ilgi alanlarınızın peşinden gitmeye ve kendiniz olmaya devam edin. Bir hater karşısında en önemli yardımcınız bu olacaktır.

Bir hater sizi yalnızca rahatsız edebildiği sürece varlık gösterir. Asıl hedefi içinizde bir güvensizlik oluşturmaktır. Bir hater tarafından yapılan yorumu dikkate almayarak kendinizi olumsuz ve anlamsız yorumlara karşı korumanız mümkündür. Bu nedenle, hater tarafından sunulan önermenin gerçeklik payını düşündüğünüz zaman çok daha rahat edersiniz.

Hater ile troll farkı nedir?

Hater ve troll kelimeleri tanım olarak birbirlerine çok benzemektedirler. Bu nedenle zaman zaman birbirinin yerine kullanılabilmektedirler. Ancak duruma bağlı olarak bu terimlerden biri diğerinden daha geçerli bir kullanıma sahip olabilmektedir.

Hater ile troll arasındaki en büyük fark, troll olan kişinin nefret dolu olması için mutlaka başka birinin başarısını hedeflemesinin gerekli olmamasıdır. Bir troll, ne kadar başarılı veya başarısız olursa olsun istedikleri herkese nefret dolu yorum yağdırabilecektir. Bir troll, neden olduğu bozulma ve mod düşürme ile eğlenir. Hater ise kendini nefret ettiği kişiden daha iyi hissetmek ister.

Örneğin, bir YouTube videosunu ele alalım. Bir videonun altında küfür eden birini görürseniz onu bir troll olarak nitelendirmeniz çok daha doğru olacaktır. Yorumu, videoda gösterilen veya bahsedilen bir şey ile ilgili değilse bu genel nefret biçimidir. Söz konusu yorumcu muhtemelen videoyu yükleyenden veya diğer yorumculardan eğlence amaçlı bir tepki almak istemektedir.

Diğer taraftan, bir videonun altına birkaç cümle uzunluğunda ve videoda ifade edilenlerle ilgili bir şeyleri eleştiren veya anlatılanlara katılmayan bir yorum bırakıldığını görürseniz bu yorumu yapan kişiye hater diyebilirsiniz. Yorumu yapan kişi, videoyu yayınlayan kişiyi aşağı çekerek kendi aklınca yükselmeye çalışıyor demektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap