En İyi Yüzüklerin Efendisi Oyunları

Basılı kitap halindeki üçlemeden film üçlemesine kadar Yüzüklerin Efendisi dünyası içerisinde sınırsızca dolaşmış olabilirsiniz. J.R.R. Tolkien'in bu eşsiz dünyasını defalarca tekrar ziyaret etmemiş olan herhangi bir fantastik dünya hayranı yoktur.

Yüzüklerin Efendisi denildiğinde akıllara belki artık sadece filmler geliyor olabilir ama bir dönem yayınlanmış çok güçlü oyunların varlığını unutmamak gerekir. Orta Dünya hikayeleri ile dalgalanan tüm zamanların en iyi Yüzüklerin Efendisi oyunlarını burada bulabilirsiniz.

LOTR: Battle for Middle-Earth II

EA tarafından yayınlanmış olan Battle for Middle-Earth serisinin devamı olan bu oyun unutulmaz oyunlar arasına girmeyi başarmıştır. İnce ayarların yapılmasıyla birlikte oyun o dönemin en iyi gerçek zamanlı strateji (RTS) oyunlarından birisi olmayı başardı.

Battle for Middle-Earth II ile selefi arasındaki en önemli farklılık oyuncuya tanınan özgürlüktü. Middle-Earth II, oyuncuların haritanın herhangi bir yerinde istedikleri kadar bina oluşturmasına izin vererek oyunda çok daha fazla esneklik sunmuştu.

Oyun aynı zamanda ilk oyunda yer alan War of the Ring modunu da içeriyordu. Bu mod sıra tabanlı strateji ile gerçek zamanlı strateji öğelerini başarılı bir biçimde birleştiriyordu. Kısacası, Battle for Middle-Earth II en iyi Yüzüklerin Efendisi oyunlarından biri olmayı başardı.

LOTR: Return of the King

Franchise oyunları neredeyse her zaman korkunç olmuştu. Genellikle bir yaz gişe rekorları kıran bir filmin popülerliğinden yararlanmak için tembel nakit para kapma araçlarıdır. Ancak Return of the King için benzer şeyi söylemek doğru olmayacaktır.

Selefi The Two Towers gibi, Return of the King de geliştiricilerin ortaya koyduğu bir hack-and-slash oyunudur. İlk oyunun aksine, Return of the King birden fazla hikayesi, daha fazla oynanabilir karakterleri ve benzersiz çevresel etkileşimlere sahip olmuştur.

Oyunda ayrıca bir arkadaşınız ile oynamanıza izin veren işbirliği modu da vardır. Oyun aynı zamanda The Two Towers oyunundan önemli ölçüde daha büyüktü. Oyuncular iki kat daha büyük haritaları keşfediyor ve düşmanlarla daha fazla savaşıyorlardı.

LOTR: LEGO

LEGO oyunları büyük franchise isimlerini esprili yollarla yeniden yaratan çocuklar için her zaman iyi oyunlar olmuştur. LOTR: LEGO bunun mükemmel bir örneğidir. Oyun, LEGO'nun büyük oyun havuzunda filmlerden ses klipleri içeren ilk oyunlardan biriydi.

Buna rağmen geliştiriciler pek çok sahneye kendi komedi dokunuşlarını koymayı başardılar. Oyun, orijinal üç filmin olaylarını kapsar ve oyuncular, her biri bulmacaları çözmelerine yardımcı olan kendi benzersiz yeteneklerine sahip karakterleri kontrol edebilirler.

Karakterler demişken burada bir parantez açmak gerekir. Oyunda 80'den fazla karakteri kontrol etmek mümkündür. Oyuncuların LEGO'dan oluşturulmuş olan Orta Dünya'yı keşfedebilecekleri bir serbest dolaşım modu da vardır.

LOTR: The Third Age

The Third Age, tamamen filmlere dayalı olmayan dönemin birkaç oyunundan biri olduğu için benzersizdir. Daha ziyade Third Age olayları filmlerle paralel ilerliyor ve birkaç örtüşen olay içeriyor. Sıra tabanlı rol yapma oyunu (RPG) tamamen benzersiz içeriğe sahiptir.

Bu benzersizlik durumu oyuncu karakterlerinin tamamen yeni olmasını beraberinde getirmiştir. Herhangi bir RPG gibi oyunun her alanında tamamlanması gereken bir sürü görev vardır. The Third Age'in en önemli yanlarından birisi kötülerin tarafına geçebilmekti.

Bu kötü tarafa geçme durumu oyun süresinin dolmasına yardımcı olan benzersiz bir ekstra katmandı. Oyun, Yüzüklerin Efendisi serisinden oluşturulmuş olan bir rol yapma oyununu delicesine eğlenceli olabileceğinin kanıtıydı.

Middle-Earth: Shadow of Mordor

Middle-Earth: Shadow of Mordur, 2014 yılında piyasaya çıktığında adeta çok beğenildi. Tamamen yeni karakterler, Mordor'u ortaya çıkaran bir olay örgüsü ve oyuncunun çarpışması içini unutulmaz Orc kaptanları üreten benzersiz bir Nemesis System ögesine sahipti.

Konusu biraz riskliydi, oldukça hızlı ve gevşek bir biçimde ilerliyordu. Sonuçta olağanüstü ve heyecan verici bir oyundur. Oyuncu, kendisi ve ailesi ailesi Sauron tarafından öldürülen bir korucu olan Talion'un kontrolünü ele geçirirdi.

Talion'un yetenekleri geliştirilebilirdi. İnsan kölelerin Mordor'da özgürleşmesine yardımcı olur. Bir dizi benzersiz karakterle tanışır. Boss savaşları biraz zorlayıcıdır ama Nemesis System sayesinde oyun en iyi Yüzüklerin Efendisi oyunlarından biri olmaya adaydır.

Middle-Earth: Shadow of War

Her ne kadar tartışmalı bir durum olsa bile Shadow of War, Shadow of Mordor oyununda iyi işe yarayan şeyleri almıştır ve bunları geliştirmiştir. Hikaye hala her yere hakimdir. Oyun daha geniş bir kapsam sunmuştur. Daha karmaşık bir Nemesis System ortaya koyulmuştur.

En büyük ve en iyi değişiklerinden birisi Nemesis System içerisinde olmuştur. Shadow of Mordor'da şikayet edilen bir sürü şey değiştirilmiştir. Çoğu zaman, seviyeniz ne olursa olsun sizi tamamen öldürebilecek Orc kaptanlarının ortaya çıkışı söz konusu olmuştur.

Shadow of War ayrıca temel oyunda keşfedilecek birden fazla bölgeye sahiptir. Her biri gözle görülür derecede farklıdır. Hikayeye ve sinir bozucu mikro işlemlere rağmen Shadow of War gerçekten selefini neredeyse her yönden geliştiren ilgi çekici bir oyundur.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap