En İyi 10 Strateji Oyunu (PC)

En iyi strateji oyunları listesi strateji türü birkaç alt türü içeren devasa bir alan olduğundan çok çeşitli bir alandır. En iyi strateji oyunları çoğunlukla PC'de olur. Piyasaya her ne kadar Total War ve XCOM serisinin hakim sürdüğü düşünülse bile çok daha farklı oyunlar vardır.

Medeniyetleri yönetmekten ve siyasetle uğraşmaktan sırayla savaş planlamaya kadar, strateji oyunları hem barış hem de çatışmayı ele alır. Sıra tabanlı strateji veya gerçek zamanlı stratejiden hoşlanıyor olabilirsiniz. En iyi strateji oyunlarını bu listede bulabilirsiniz.

10. Endless Legend

Şu anda Endless Legend, fantastik bir ortamda 4X oyununun vazgeçilmezlerinden biridir. Çok sayıda farklı fraksiyona ve yöntemsel olarak oluşturulmuş haritalara sahip olduğu için keşfederken ortaya çıkabilecek birçok yan görev bulunmaktadır.

Total War serisinin birkaç girişi gibi size savaşlar için hayati önem taşıyan kahraman birimleri sunar. Ayrıca birini ortadan kaldırmaya gerek kalmadan çeşitli diplomatik seçeneklerle sonuç alabilirsin. Temelde Endless Legends lezzetli bir strateji öğelerine sarılmış durumdadır.

9. Stellaris

Büyük bir strateji oyunu olan Stellaris, uzayın geniş alanlarını keşfetmenize izin verir. Özelleştirebileceğiniz yıldızlararası bir imparatorluğun kontrolünü ele almış olursunuz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli farklı uzaylı ırkları ve özellikleri içerir.

İmparatorluğunuzun nasıl yönetilmesini istediğinize ve farklı durumlara nasıl yaklaşacağınıza karar verebilirsiniz. Savaşı başlatmak, barışçıl bir şekilde uzayı keşfetmek ve diplomasinin sesi olmak için çaba gösterebilirsiniz. Ayrıca diğer gezegenlerde koloniler oluşturabilirsiniz.

8. Desperados 3

Desperados serisinin geri dönüşü bir sürprizi andırıyordu. Desperados 3, Vahşi Batı'nın görünümünü ve hissini mükemmel bir şekilde yakalayan güzel, zorlu ve tur tabanlı bir aksiyon oyunudur. İlgi çekici becerilere sahip karakterler vardır.

Her bir zorluğa yaklaşmanın çeşitli olası yolları ve oldukça önemli zorluklar gibi türde iyi çalışan her şeyi almayı başardığı ilgi çekici bir hikayesi vardır. Tur tabanlı oyunları seviyorsanız ve her zaman vahşi batı ortamını özlüyorsanız bu oyun tam size göre diyebiliriz.

7. Europa Universalis 4

Sizi tarihin parçası haline getiren birçok oyun vardır. Fakat tarihi kendi kendinize yazdığınız Europa Universalis gibisi yoktur. Sabit kazanma durumlarını kaldırarak, tarihi olaylarla çıldırmanıza izin verirken aynı zamanda seçenekleri açık tutmanızı sağlar.

Örneğin, diplomasi her zaman savaşlar için teşvik edilir. Hem tarih meraklılarına hem de mükemmel bir ortama sahip büyük bir strateji oyunu arıyorsanız doğru yerdesiniz denilebilir. Oyunun sistemi karmaşık olduğu için yeni başlayanların biraz zorlanması söz konusu olabilecektir.

6. Sid Meier's Civilization 6

Piyasadaki en iyi 4X sıra tabanlı stiline sahip strateji serilerinden biri olarak kabul edilen Civilization 6, bize biraz daha gösterişli bir şey getirmek için selefine dayanan en son oyunlardan birisidir. Bazı yeni unsurları devreye soktuğu için özellikle seriye alışkın olanlar için ideal bir olaydır.

Taş Devri döneminden Bilgi Çağı dönemine kadar size ne kadar iyi bir oyun olduğunu göstermek için harita üzerinde fiziksel olarak genişleyen tüm bir uygarlığın yükselişini kontrol eder ve belirlersiniz. Ayrıca, teknolojide ve kültürde aktif araştırma gibi yeni özellikleri takip etmeniz gerekecektir.

5. XCOM 2

Bir meydan okumanın peşinde olmanız durumunda XCOM 2'nin uzaylı istilasına uğramış dünyası seni cezbedecektir. Gezinmek için geniş arazilere sahip, sıra tabanlı tarzdaki devam oyunu öncekinden çok daha geniş kapsamlıdır.

Verdiğiniz her kararın arkasında ekstra bir zorluk seviyesi olacaktır. Çünkü her seçim birlikleriniz için feci sonuçlar doğurabilecektir. İntikamcı olarak bilinen uzaylı tedarik gemisinin kontrolünü ele geçirerek, benzersiz zorluklarla görevlere çıkacak ve yeni düşmanlarla yüzleşeceksiniz.

4. StarCraft 2: Wings of Liberty

Türün temel unsurları haline gelen sıklıkla kopyalanan ama asla tam olarak ulaşılamayan oyunlar vardır. StarCraft, RTS türü için böyle bir oyundur. Bu yüzden halefinin gerçekten daha parlak bir pakette aynısını daha fazlasını sunması mantıklı bir durumdur.

İlk piyasaya sürüldükten on yıl sonra bile StarCraft 2'nin oynanabilir olması oldukça şaşırtıcıdır. Campaign serüveni oyunun her noktasına dokunduğu için hayranları tarafından oldukça sevilmektedir. Şatafatlı savaşlar ve ordunun zafere ilerleyişi kesinlikle strateji deneyiminin kalbidir.

3. Into the Breach

Subset Games'in izometrik bilim kurgu tarzı oyunu 8x8'lik bir alanda gerçekleşen hoş ve kompakt bir sıra tabanlı oyundur. Sürekli üretilen çeşitli zorluk seviyeleri sayesinde oyun son derece yeniden oynanabilir yapıdadır. Sizi hep stratejik yaklaşımınız hakkında dikkatlice düşünmeye zorlar.

Size sunduğu zorluğun üstesinden gelerek dünyayı kurtarmak size kalmıştır. Başarısız olursanız, meydan okumayı yeniden denemek ve yenmek için esasen zaman çizelgesini tersine tersine çevirirsiniz. Farklı mekanizmaları ve silahları kontrol etme şansınızın olduğunu unutmayın.

2. Frostpunk

Frostpunk, nispeten yeni türden hayatta kalma şehir kurma ve yönetimine olağanüstü bir giriştir. Kutup sıcaklıkları ve şiddetli buz fırtınaları tarafından kalıcı olarak tahrip edilen bir dünyada koloninizin hayatta kalmasına yardım etmek zorundasınız.

Frostpunk oyununda felaket kaçınılmazdır. Her zaman bir şeyleri asgari düzeyde idare etmeniz gerekir. Garip bir şekilde güzel bir ortamda ölüm kalım kararları vermeniz gerekecektir. Duygusal olarak yorucu olabileceği için campaign serüveni çok uzun değildir.

1. Command and Conquer Remastered

Bugünden biraz garip gözükmesine rağmen klasiklerin yeniden düzenlenmesinin ve sunulmasının bir nedeni vardır. Pek çok özelliğe sahip karmaşık bir RTS oyunu arıyorsanız, Command and Conquer Remastered koleksiyonu işinizi görecektir.

Oyunun ilk çıkış tarihinden bu yana 25 yıl geçtiğini unutmamak gerekmektedir. Size sunulan 100'den fazla görevi artık tekrar tekrar oynayabilirsiniz. Oyunun yapay zekasına dikkat etmeniz gerekebilir. En önemlisi stratejiye doyum için bu oyuna göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap