En İyi 10 Rol Yapma (RPG) Oyunu (PC)

PC'deki en iyi RPG oyunları nelerdir? Evet, RPG'nin halihazırda rol yapma oyunlarını temsil ettiğinin farkındayız. Ancak bu cevaplanması kolay bir soru değildir. Özellikle var olanların sayısını gözden geçirdiğiniz zaman çok fazla seçenekle karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca, oldukça derin bir geçmişe sahip olan RPG oyunları, yükseltme ağaçları ve kural kümeleri gibi pratik yönleri diğer oyun türlerine yayıldıkça yıllar içerisinde epey bir değişti. Ölçekleri ve kapsamları daha önce hiç olmadığı kadar büyük diyebiliriz.

10. Diablo III

Diablo III ilk yayınlandığı döneme göre çok ilerleme kaydetti. Bunu göz önünde bulundurursak oyunun şu anki halinin oldukça iyi olduğunu söylemek mümkündür. Geçmişe göre kıyasla oyunun daha oynanabilir durumda olduğunu unutmamak gerekir.

Piyasaya sürülmesinden bu yana geçen yıllarda sistemlerin tamamen elden geçirilmesiyle oyun muazzam bir duruma ulaştı. Sonra genişleme bir o kadar farklı özellikle yoluna devam etti. Aksiyon rol yapma oyunlarını beğeniyorsanız ilk durağınızın neresi olacağı önceden bellidir.

9. Mass Effect 2

Spekülatif kurgu ve uzay oyunlarının alt türleriyle bir araya gelen Mass Effect 2, yapımcı firma BioWare'in en anlamlı başarımlarından birisidir. Bu son derece gergin intihar görevinde bilim kurguya ait hemen hemen her şeyi görebileceksiniz.

İnsanlar galakside oluşturulmuş olan blokun en son üyeleridirler. Bazı şeyleri değiştirebilmek için harekete geçmelidirler. Bunu nasıl yapacaklar? Elbette kendi potansiyelini göstermek isteyen bir askerle. Commander Shepard harika bir karakterdir çünkü senin karakterin olacaktır.

8. Baldur's Gate II: Shadows of Amn

Dungeons & Dragons'a ait olan Forgotten Realms, Baldur's Gate II'de titizlikle yeniden yaratılmıştır. Her biri keşfedilmeyi bekleyen muhteşem ortamlarla ağzına kadar dolu bir oyunla karşı karşıyasınız. Elbette her adım attığınızda bol bol görevle karşılaşacaksınız.

Çok fazla kanlı görev vardır. Yüzlerce saat köy kurtarmak, madenlere dalmak, çılgın büyücülerle savaşmak, yaratıkları katletmek ve hatta daha fazlasını burada bulabilirsiniz. Cömertlik, ağırbaşlılıkla ve hicivle bu oyunu oynarken sizi en çok rahatlatanlar kesinlikle basit görevler olacak.

7. Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas PC'de yer alan en iyi Western oyunlarından birisidir. Görünmez bir yönetmen tarafından sürekli dürtülmek yerine gerçekten çorak topraklarda kendi yolunuzu çiziyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Bu bile oyunun ne kadar keyifli olabileceğinin bir göstergesidir.

Fallout: New Vegas, sizi bu dünyanın talihsiz kurtulanlarından biri yapar. İlk saatlerden sonra görevinizin ipuçları tükenir. Siz istediğiniz yerde maceraya atılmaya başlarsınız. İyi veya kötü biri olmak arasında gidip gelirsiniz ve tercih tamamen size bırakılmış durumdadır.

6. Torment: Tides of Numenera

Rol yapma oyununuzda son derece tuhaf edebi iyilik ve şiirden hoşlanıyorsanız, Torment: Tides of Numunera tam size göre diyebiliriz. Burada dövüşmek kadar okumanız gerekecektir. Ancak mükemmel yazı dünyası sizi daha fazla kelime için açık tutacaktır.

Bu oyunda tüm kelimeler sizin gerçek silahınızdır. Bu yüzden savaşmak zorunda bile değilsiniz. İncelikli anlatımı sayesinde kendisine çok iyi bir yer bulmayı başarmıştır. Oyunda savaşmayı seçerseniz problem çözmede işlerin biraz daha karışacağını unutmamalısınız.

5. Pillars of Eternity

Pillars of Eternity biraz farklı bir RPG oyunudur. Çekici fantastik öğeleri doğrultusunda zengin ayrıntılara sahip orijinal dünyasıyla ile kendi yolunu belirlemiş durumunda. İlk çıktığı dönemlerde en iyi oyunların arasında gösterilmesi pek şaşırtıcı olmamalıdır.

Göz korkutucu sayıda seçeneğe ve sonuca sahip olan Pillars of Eternity'de her şey en küçük ayrıntısına kadar çok özenle hazırlanmıştır. Din, felsefe, sınıf savaşı, çatışmalar ve krizlerle dolup taşan dünyanın her yerinde meraklı maceracıları bekleyen sorunlar vardır.

4. Divinity: Original Sin 2

Divinity: Original Sin 2, klasik RPG oyunlarına ait bir oyundur. Pek çok modern RPG'nni aksine, size basit ikili seçimler vermeyi reddeden ve sizi baştan çıkarıcı ayrıntılara sahip bir dünyaya çeken oyunların başında gelmektedir.

Sahip olduğunuz geniş özgürlük bir karakter oluşturucu ile kendini gösterir. Elbette kendi kahramanınızı tasarlayabilirsiniz. Ayrıca geçmişlerine dayanarak seçim yapabileceğiniz başlangıç karakterleri vardır.

3. Disco Elysium

Yıkıcı bir içki içme gecesinin ardından Disco Elysium'da uyandığınızda kim olduğunuzu bile hatırlamayacaksınız. Bundan sonra, bu dedektif oyununda tam olarak ne tür dağınık, işlevsiz, rahatsız edici dedektif arketipi olmak isteyeceğiniz size kalmıştır.

Birçok RPG oyununun aksine Disco Elysium her türlü geleneksel dövüşten kaçınır. Tüm etkileşimlerini diyalog ekranlarına emanet eder. Oyun her bir düşünce biçimiyle oynamanıza, onları genişletmenize ve korkunç bir cinayet olayıyla ilgili cevaplar ararken bulguları kullanmanıza izin verir.

2. Neverwinter

Öncelikle bir şeyden kesin olarak bahsetmek gerek. Neverwinter ücretsiz olarak oynanan bir MMO oyunudur. Ancak aynı zamanda çevredeki en iyi ücretsiz RPG oyunlarından biridir. Özellikle Dungeon & Dragons dünyasının meraklısıysanız bu oyun sizi kendine çekecektir.

Ana campaign, zindanlar ve baskınlar boyunca bir iblisin peşinden gideceksiniz. Bu gerçek anlamda bir maceraya atılmanız anlamına gelecektir. Forgotten Realms içerisindeki tüm önemli mekanları Neverwinter sayesinde keşfedebileceğinizi unutmamalısınız.

1. The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3 tüm bağnazlığı ve elbette önceki oyunlardan ve kitaplardan canavar avcılığını alır ve onları devasa bir dünyaya yerleştirir. Fantezi tuzaklarına ve en müstehcen seks oyunlarına rakip olabilecek kadar şımarık sahnelerine rağmen ciddi bir savaş oyunudur.

Her arayış, aynı zamanda düğümlü bir olayın içine çekilmek için bir fırsattır. Geralt'ı bir canavarı katletmesi için yönlendiren sözleşmeyle yola çıkarsınız ama yapılacak pek çok görev vardır. Sonuç yüklü hikayelerle tatmin edici bir sonuca doğru ilerleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap