Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

En İyi Online 30 Oyun

En iyi online oyunlar, oyunculara çok sayıda içerik sunarlar. Online oyunlar harikadırlar çünkü onları yeni bilgisayarında veya artık eskimiş bilgisayarında oynayabilirsin. En iyi online oyunları arıyorsanız bugün doğru yerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Oynayabileceğiniz en iyi online oyunları arıyorsanız kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Burada, aktif oyuncu sayısına sahip en çok oynanan online oyunları araştırarak bir liste oluşturduk. Binlerce oyuncunun aktif olarak oynadığı oyun dünyasına dahil olmak istiyorsanız bu listeye göz atabilirsiniz.

1. Rocket League

Rocket League heyecan verici bir yarış oyununun futbolla karıştırılması halini bizlere sunmaktadır. Son derece bağımlılık yapan ve eğlenceli olan bir oyundur. 1-2 oyuncuyla takım kurarak dünyanın dört bir yanından gelen diğer oyuncularla rekabet edebilirsiniz.

Ayrıca çevrimiçi oyunun tadını çıkarırken arkadaşlarınıza karşı rekabet edebilirsiniz. Bu heyecan verici oyunda küçük oyuncak arabanızı özelleştirirsiniz. Bu özelleştirmelerden sonra fiziğe meydan okuyan hareketler yapabilirsiniz. Birkaç özel hareketle farkınızı konuşturma şansınız olacağını unutmamalısınız.

2. Destiny 2

Destiny 2 bilim kurgu ile dolu inanılmaz hikayesi olan ve son dönemlerin en iyi online oyunlarından biri olarak gösterilmektedir. 2017 yılında piyasaya sürülmüş olan oyun zaman içerisinde en popüler online oyunlardan biri olmayı başarmıştır. Oyunda PvE ve PvP olmak üzere iki farklı oynanış türü bulunmaktadır.

PvP türünde en az 2'ye 2 ve en fazla 6'ya 6 olacak şekilde mücadele edebilme şansınız vardır. Oyun, son derece sosyal bir yapıdadır ve ödüllendiricidir. Size ganimet odaklı bir ilerleme sunmaktadır. Aksiyon dolu bir evrende her şeyin zaman içerisinde gelişebileceğini ve değişebileceğini bilmelisiniz.

3. PUBG

PUBG, PLAYERUNKOWN'S BATTLEGROUNDS isimli oyunun kısaltılarak yazılmışıdır. Oyun topluluk geri bildirimi ile geliştirilmiştir. Oyunda amacınız ayakta kalan son adam olmaktır. Nişancı tarzında oynayan oyuncular, hayatta kalan tek kişi olmak için 8x8 km'lik devasa bir adada silah ve malzemeleri bulmak için savaşmalıdır.

Bu oyun tamamen büyük ölçekli bir hayatta kalma oyununa odaklanmaktadır. Ganimet aramaya başlamanız gereken büyük bir adada mahsur kalmış durumdasınız. Bu ganimetlere kıyafetler, barınaklar, silahlar vb. dahildir. Adada ittifaklar kurabilirsiniz. Ama herhangi birinin sizi öldürebilmesi ve kaynaklarınızı yağlaması söz konusudur.

4. Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike, PC platformundaki en popüler FPS ve online oyunlardan biridir. Oyun aslında Half-Life isimli oyun için bir mod olarak geliştirilmiştir. Daha sonra ise bağımsız bir oyun olacak şekilde hızla büyümeyi başarmıştır. Kısaca CS: GO olarak adlandırılan oyunun arkasında büyük bir hayran kitlesi bulunmaktadır.

Oyunda terörist olan grubun haritada bulunan belirli konumlardan herhangi birine bomba yerleştirmesi gerekmektedir. Anti-terörist timinin ise yerleştirilen bombayı devre dışı bırakması veya belirlenen süre içerisinde bombanın yerleştirilmesine engel olması gerekmektedir.

5. Overwatch

Overwatch son yılların en iyi FPS oyunlarından birisidir. Gösterişli oynanışı ve renkli grafikleri sayesinde dünya çapında milyonlarca oyuncunun dikkatini çekmeyi başarmıştır. Oyundaki her karakter, size ne yaptıklarını ve yaptıklarını neden yaptıklarını anlatan şaşırtıcı bir arka planla birlikte gelmektedir.

Bu oyun aslında MOBA ve FPS karışımı bir oyundur. Düşmanlarınızı alt etmek için farklı yetenekleri kullanmanız gerekmektedir. 5v5 bir maçta amacınız tüm düşmanlarınızı öldürmek ve oyunun belirlediği hedefleri tamamlamaktır. İyi bir online oyun arıyorsanız kesinlikle denemeye değer bir seçenektir.

6. Dota 2

Dota 2 şu anda en popüler çevrimiçi online oyunlardan biridir. Dota 2, Warcraft 3 için geliştirilmiş olan popüler Dota modunun devamı niteliğindedir. Dota 2 aslında yeni başlayanlar için biraz karmaşık bir oyundur. Çünkü derin bir strateji içermektedir. Bu açığı kapatmak için oyun içi öğreticiler ve kılavuzlar yer almaktadır.

Oyunda 5 kişilik bir takım bir başka 5 kişilik takıma karşı savaşmaktadır. Bir MOBA oyunu olan bu oyunda düşman takımın Ancient adı verilen yapısını yıkmaktır. Ancak söylemesi elbette yapmaktan çok daha kolaydır. Kazanma şansı elde edebilmek için takımla birlikte hareket etmeli ve çeşitli stratejiler uygulamalısınız.

7. VALORANT

VALORANT, Riot Games'in taktiksel FPS oyunudur. 2020 yılında piyasaya çıktığında anında bir hit olduğunu kanıtlamıştır. Oyun pek çok FPS oyunundan çeşitli unsurlar barındırır. 5v5 karakter tabanlı bir taktik nişancı oyunudur. Taktik nişancı doğaüstü güçlerle buluşmaktadır.

Herkesin silahı ve kendine has yetenekleri vardır. Birini oldukça hızlı bir biçimde etkisiz hale getirmeye çalışırsınız. Rakipleri geride bırakmak için kendi hareketlerinizi kullanın ve onların vurun. VALORANT, beklenmedik bir oyun oynamaya cesaret eden cesur oyuncular için ideal bir oyundur.

8. Call of Duty: Warzone

Call of Duty: Warzone, battle royale tarzı bir oyun oynamak istediğinizde ilk duraklarınızdan biri olmalıdır. Bir Call of Duty oyunu olarak beklediğinize son derece benzer bir oyun stili sunmaktadır. Oyunda çok sayıda silah vardır. Mekanikler çoğu battle royale oyununa benzemektedir.

Oyunda ayakta kalan son adam veya manga olmak için çaba gösterirsiniz. Haritada gezinin, yağmalayın ve tüm düşmanlarınızı ortadan kaldırın. Ücretsiz bir battle royale oyunudur. Bu, bilgisayarlarında bir kuruş ödemen online oyun oynamak isteyen herkes için ideal bir oyundur.

9. Fortnite

Fortnite kolaylıkla oynayabileceğiniz bir başka online oyundur. Bu oyun için devasa hayatta kalma oyunu yakıştırmasını yaparsak yanılmış olmayız. Battle royale tarzı oyunları seviyorsanız bu oyun tam size göre demektir. Renkli karakterlerle ve oldukça abartılı harika aksiyonlarla doludur.

Buna ek olarak diğer oyuncularla takım kurabileceğiniz ve bilgisayar kontrollü diğer düşmanlara karşı mücadele edebileceğiniz bir mod vardır. Son derece hafif gibi gözüken rengarenk bir oyunun içerisinde hayatta kalmak istiyorsanız bu oyun kesinlikle doğru seçenektir.

10. Escape from Tarkov

Escape from Tarkov, MMO özellikleri ve hikaye odaklı anlatımı olan gerçekçi bir online oyundur. Norvinsk bölgesindeki durum her geçen gün daha da karmaşıklaşmaktadır. Tarkov'daki aralıksız savaş büyük bir paniğe yol açmış durumdadır. Yer halk şehirden kaçmıştır ancak kalanlar başkalarının pahasına servetlerini artırmaya çalışır.

Yeni gerçekliği kabul eden Tarkov yerlileri, silahlanmış çetelere akın ederler ve şehrin yeniden bölünmesine neden olurlar. Tarkov, farklı gruplar tarafından kontrol edilen görünmeyen sınırlara ayrılmıştır. Oyuncuya düşen ise kaos içindeki şehirden nasıl çıkılacağına dair seçimler yapmaktır.

11. Star Wars Battlefront 2

Star Wars Battlefront 2, 2005 yılında başlatılmış olan mükemmel oyun serisinin dördüncü parçasıdır. Star Wars evreninin karakterlerine ve ortamına dayanan bir aksiyon FPS oyunudur. Oyun hem tek oyunculu hem de çok oyunculu oynanışa sahiptir. Her iki modu da online olarak oynama şansınız vardır.

Bir Star Wars hayranı olmanız durumunda bu oyunu kaçırmamalısınız. Online çok oyunculu modun yanı sıra yapay zeka kontrollü oyunculara karşı da oynayabilirsiniz. Bu oyunun en iyi yanı ne kadar çok ödül kazanırsanız Star Wars evrenine ait bir o kadar silahın kilidini açabilecek olmanızdır.

12. Apex Legends

Apex Legends online oyun dünyasında hızla popülerlik kazanan bir başka oyundur. Oyun EA tarafından 2019 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu oyun diğer pek çok popüler online oyun gibi bir battle royale oyunudur. Oyunda üç kişilik bir takımda mücadele göstererek hayatta kalan taraf olmaya çalışırsınız.

Haritada çeşitli silahlar, erzaklar, mühimmatlar aramanız gerekmektedir. Bununla birlikte gizemli ipuçlarını cevaplayarak diğer tüm takımlara karşı üstünlük kurmanız önemlidir. Sonuçta son ayakta kalan takım oyunu kazanmaktır. Bilim kurgu evreninde geçen bu oyundan epey bir keyif alabilirsiniz.

13. World of Tanks

World of Tanks adından anlaşılabileceği gibi tank savaşlarına dayalı bir online oyundur. Oyun ücretsiz olarak oynandığı için tank savaşlarını seven herkesi bünyesinde toplamayı başarmıştır. Bu oyunda hafif zırhlı araçlardan ağır tanklara kadar 20. yüzyıl zırhlı araçlarının tümünü bulabileceksiniz.

Her ne kadar oyunu oynamak ücretsiz olsa bile bazı kilitli olan öğeleri açmak için çok çaba göstermeniz gerekmektedir. İşte bu noktada oyunun sizi para harcamaya ikna edebilmesi söz konusudur. Bunun isteğe bağlı olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Böylece güvenli ve keyifli bir biçimde oyununuzu oynayabilirsiniz.

14. Path of Exile

Path of Exile, aksiyon RPG türünde bir oyundur. Bu oyun özellikle Diablo serisini seven oyuncular tarafından sımsıkı bir biçimde takip edilmektedir. Aslında oyuncular arasında doğrudan Diablo II'nin halefi olarak gösterilmektedir ama grafik anlamında çok daha etkileyicidir.

Oyun, keşfedebileceğin ve ganimet yağmalayabileceğin son derece geniş bir dünyada geçmektedir. Karşına çıkan canavarları öldürürsün ve onlardan düşen ganimetler arasından nadir eşyaları toplamaya çalışırsınız. Esrarengiz mağaraları ve zindanları keşfetmek için çaba gösterirsiniz.

15. Battlefield 5

Battlefield 5 online oyuncular arasında son derece popüler oyunlardan biridir. I. Dünya Savaşı temasına sahip olan oyun, çok oyunculu ve tek oyunculu hikaye modları içerir. Oyunun en iyi görsel tasarımlara ve ses düzenine sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Oyunun FPS modunda altı farklı profilden karakterinizi seçim kampanya modunu başlatabilirsiniz. Diğer online oyunculara karşı rekabet etmeniz ve sonunda savaşta hayatta kalmanız gerekmektedir. Bu oyunun en heyecanlı yanı kesinlikle bir savaş oyunu olmasıdır.

16. Rainbow Six Siege

Rainbow Six Siege aslında ilk bakışta klasik bir FPS oyununa benzemektedir. Ancak oyun, oynadığınız diğer online FPS oyunlarının aksine bir takım stratejiler ve takım çalışması gerektirmektedir. Bu yüzden oyunu bir grup arkadaşınızla oynamanız durumunda takım arkadaşlarınızla koordineli bir biçimde hareket etmeniz gerekmektedir.

Bir online oyun olarak bu oyunun yeterli olup olmayacağını düşünüyorsanız e-spor alanına bakmanız yeterli olacaktır. Oyun hala son derece popülerdir ve online olan iyi bir FPS oyunu arıyorsanız sizi memnun edebilecektir. Sadece öğrenme eğrisinin biraz dik olduğunu söylemek mümkündür.

17. EVE Online

EVE Online uzay savaşlarını seviyorsanız oynamanız gereken oyunlardan biridir. Bir MMO uzay savaş oyunu olan bu oyun, parçası olabileceğiniz sayısız destansı savaşlarla doludur. Oyunun 2003 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen en iyi online oyunlar arasında yer almayı hak etmektedir.

Bu oyunda ihanet, devasa savaşlar, kıyasıya mücadeleler gibi pek çok şeyi bulabileceksiniz. Bununla birlikte, tüm becerilere erişmek için abonelik hizmetinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Ama buna gerek olduğunu düşünmemelisiniz. Oynaması ücretsiz olan oyun ihtiyaç duyduğunuz her şeyi size sunacaktır.

18. Titanfall 2

Titanfall 2 her ne kadar 2016 yılında çıkarılmış bir oyun olsa bile hala oynanabilir seviyede olan online oyunlardan biridir. Bu oyunda oyuncular bir takım özel yeteneklere sahip büyük robotları kontrol ederler. Her ne kadar iyi bir tek oyunculu mod içerse bile çok oyunculu mod çok daha heyecan vericidir.

Oyunda bir dizi farklı çok oyunculu mod vardır. Bu oyun modları içerisinde çeşitli araçları kullanabilirsiniz. Savaş alanında hayatta kalmak için mücadele edersiniz ama asıl hedefiniz daha fazla öldürme skoru elde etmektir. FPS oyunlarını seviyorsanız bu oyundan hoşlanabileceğinizden emin olabilirsiniz.

19. Borderlands 3

Borderlands 3 kendisini benzersiz yapan son derece eğlenceli ve heyecan verici unsurlarla dolu bir oyundur. Oyunun büyük oranda bir MMORPG tarzına sahip olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü büyük oranda ganimetin ve bir şeylerin peşinden inatla gitmenin üzerine kuruludur.

Serinin en önemli oyunlarından birisi olan bu oyun tüm şaşırtıcı ve heyecan verici unsurları bir araya getirmektedir. Hem komik hem de güçlü olan pek çok silaha erişim şansınız vardır. Bu oyun, oynarken ekstra eğlenebileceğiniz, kahkahalar atabileceğiniz ve bir online oyunun tüm önemli yanlarından yararlanabileceğiniz bir oyundur.

20. Call of Duty: Black Ops Cold War

Call of Duty: Black Ops Cold War adından anlaşılabileceği gibi Call of Duty serisindeki en önemli oyunlardan biridir. Çünkü bu oyun oynayabileceğiniz en popüler online oyunlardan birisidir. Her ne kadar tek oyunculu mod çok iyi bir hikayeye ve bol bol aksiyona sahip olsa bile dikkat çeken yanı online yanıdır.

Oyunda çok sayıda farklı mod vardır. Bununla birlikte kullanabileceğiniz çok sayıda harita elde etmeniz söz konusudur. Oyunda kontrol etmeniz gereken pek çok farklı harita bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak oyun peşinden koşabileceğiniz çok sayıda kilitli silah içermektedir. Bu silahları kullanarak geliştirmek sizin elinizdedir.

21. Terraria

Terraria birçok farklı oyun türünü bir araya toplamış bir oyundur. Oyunda hayatta kalma, işçilik ve madencilik yapabilmeniz mümkündür. Oyunun bir anlamda Minecraft isimli oyunun 2D versiyonu olarak görmek mümkündür. Retro grafikler onu daha ilginç kılmaktadır.

Oyunda çeşitli hazineleri ve ganimetleri ele geçirmek için madencilik, zanaatkarlık, inşaatçılık ve savaşçılık yapmanız gerekmektedir. Harika RPG öğelerine sahip olan oyun oynanış bakımından yepyeni bir bakış açısına sahiptir. Özellikle nadir ganimetleri ve hazineleri bulabilmek için tehlike dolu mağaraları keşfetmeniz gerekecektir.

22. Minecraft

Minecraft oldukça popüler olan bir hayatta kalma oyunudur. Oyunun grafikleri pek iç açıcı olmasa bile oynanışı oldukça iyidir. Sağlam bir yapısı olduğundan kısa süre içerisinde bağımlılık yapmaktadır. Oyun işçilik, madencilik, inşaatçılık ve keşfetme unsurlarıyla dikkat çekmektedir.

Oyun size keşfetmek ve gezinmek için çok geniş olan bir açık dünya sunmaktadır. Gece çökmeden ve canavarlar ortaya çıkmadan önce kendinize bir barınak inşa etmeniz gerekmektedir. Oyunda her şeyin büyük oranda yaratıcılıkla ilgili olduğu unutulmamalıdır. Oyunda arzu ettiğiniz her şeyi inşa edebilme şansınız vardır.

23. Hearthstone

Hearthstone en çok oynanan online kart oyunlarından biridir. 1'e 1 karşılaşmalarda diğer oyuncularla savaşabileceğiniz bir dünyası vardır. Bu heyecan verici sıra tabanlı strateji oyununda yaratıcı olmanız, desteler oluşturmanız ve rakiplerinizi yenmeniz gerekmektedir.

Oyunda koleksiyonunuzu oluşturmak için bir sürü karta sahip olmanız gerekmektedir. Bu anlamda oyun son derece basit olmasına rağmen fazlasıyla bağımlılık yapmaktadır. Şaşırtıcı grafikleri, heyecan verici animasyonları ve aynı zamanda üst düzey mücadele fırsatları vardır. Online kart oyunu oynamak istiyorsanız ilk durağınız olmalıdır.

24. Red Dead Online

Red Dead Online, orijinal Red Dead Redemption oyunundaki klasik çok oyunculu deneyimin bir evrimidir. Oyun bir anlamda rekabetçi ve işbirlikçi yollarla yeniden harmanlanarak oyunculara sunulmuştur. Oyunu tek başınıza veya arkadaşlarınızla keşfedebilirsiniz.

Bir sınır kasabasında başladığınız maceranızda kendinize bir yer açmaya çalışırsınız. Güvende kalırken aynı zamanda zengin olmaya çalışmak gibi hayallerinizi gerçekleştirmek için çaba gösterirsiniz. Diğer taraftan günlük olarak oyunun içerisinde takılabilme şansınız vardır. Kovboyculuk oynamayı seviyorsanız bu oyuna göz atabilirsiniz.

25. Warframe

Warframe online oyun arayan herkesin kontrol etmesi gereken oyunlardan biridir. Eski olmasına rağmen sürekli güncellemeler ve yeni içeriklerle taze tutulmaktadır. Yeni başlayanlar ve aynı zamanda eski oyuncular için değerlendirilebilecek birçok farklı içerik bulunmaktadır.

Oyunda çeşitli oyun içi öğelere erişmek için mikro dönüşümler vardır. Ancak, oyunu oynayarak ve biraz hedeflerin peşinden giderek bu öğelerin kilidini açabilmeniz mümkündür. Oyundan daha fazla keyif almak istiyorsanız mutlaka güncellemelerini takip etmelisiniz.

26. League of Legends

League of Legends piyasadaki en popüler MOBA oyunlarından biridir. Bu oyun Dota 2 olarak adlandırılan oyunun en dişli rakibidir. Diğer oyuna göre çok daha basittir, daha doğrusu daha az karmaşıktır. Oldukça popüler olan oyun aynı zamanda çok büyük bir e-spor sahnesine sahiptir.

Bu oyun, MOBA türünü biraz daha benzersiz kılan özelliklere sahiptir. Bu benzersiz özellikleriyle daha az karmaşık hale gelmeyi başarmaktadır. Oynaması basit, alışması kolay ve bir sürü eğitici içeriğe sahip bir MOBA oyunu arıyorsanız bu oyunun tam size göre demektir.

27. Tekken 7

Tekken 7 piyasadaki en iyi dövüş oyunu serisinin bir parçasıdır. Bu oyun serisi aslında 3D dövüş oyunu türünü popüler hale getirmiştir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda harika karakterler bulunmaktadır. Bu çeşitlilik içerisinden dövüş tarzınıza uygun olan karakteri seçmeniz gerekmektedir.

Oyun tüm karakterlerin geçmiş hikayelerini ve her şeyin nasıl başladığını öğrenebileceğiniz harika bir hikaye moduna sahiptir. Çok oyunculu mod ise yeteneklerinizi dünyanın her yerinden oyunculara karşı test etmenizi sağlamaktadır. Zorlu ve rekabetçi dövüş oyunlarını seviyorsanız bu oyuna şans vermelisiniz.

28. Grand Theft Auto Online

Grand Theft Auto Online, GTA serisine yeni bir soluk getirmiş oyunlardan birisidir. Aslında birçok oyuncunun GTA serisinden bir oyunu oynamış olması şaşırtıcı değildir. Bu oyun sizi San Andreas dünyasına götürmektedir. Oyunda yapabileceğiniz her şeyi artık online bir biçimde yapabilme fırsatınız vardır.

Bu oyunun online yapısı birçok oyuncuyu cezbetmiş durumdadır. Ünlü GTA dünyasının altını üstüne getirmek için ideal seçeneklerden birisidir. Kesinlikle denemeniz gereken eğlenceli bir oyundur. Çünkü oynayabileceğiniz en iyi online açık dünya oyunlarından birisidir.

29. Starcraft 2

Starcraft 2 tam anlamıyla zekanızı test eden oyunlardan biridir. Oyun aynı zamanda en çok oynanan online strateji oyunlarından biridir. Bu oyun tamamen kaynakları toplamak, yapılar inşa etmek ve rakibe karşı saldırı planlamakla ilgilidir. Üç ana ırk arasındaki hesaplaşmadan yola çıkarak oluşturulmuş hikayesi oldukça ilgi çekicidir.

Bu açıdan yapabileceğiniz her şeyi öğrenebilmek için her ırkın hikaye modunu oynayabilirsiniz. Çok oyunculu mod en iyisidir. Çünkü herkese karşı 1'e 1 şeklinde mücadele edebilirsiniz. Oyun tamamen rakipleri alt etmek ve üslerini yok etmekle ilgilidir. Strateji oyunlarından hoşlanıyorsanız mutlaka göz atmalısınız.

30. Team Fortress 2

Team Fortress 2 olmasaydı bugün pek çok popüler FPS oyununun olması mümkün olmayacaktı. Bunu bir gerçek olarak kabul etmek gerekmektedir. Bu oyun eskisi kadar popüler değildir ama harika bir oynanışa, gösterişli karakterlere ve hızlı tempolu bir yapıya sahiptir.

Bu oyun, daha sonra bir sürü farklı oyunda kullanılacak olan sınıf tabanlı karakter sistemini tanıtan ilk oyundur. Bu FPS oyunu, kusursuz takım oyununa odaklanan hızlı tempolu bir yapıdadır. Gerçekten heyecan verici olduğu söylenebilir. Stresten uzaklaşmak ve eğlencenin tadına bakmak istiyorsanız bu oyuna şans verebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap