PC'de Oynanabilecek En İyi Dedektif Oyunları

PC'deki en iyi dedektif oyunları nelerdir? Cesur maceralardan eski usul tıklama bulmacalarına kadar her biri kendi benzersiz durum çözme mekanizmalarına sahip dedektif oyunlarının içerisinde şöyle bir gezintiye çıktık.

Polisiye bir dizi izlediğimiz zaman evet bunu yapabilirim, davayı çözebilirim diye düşündüğümüz olmuştur. Artık en iyi dedektif olma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. En iyi dedektif oyunlarıyla cinayetleri ve çözülmemiş gizemleri çözebileceksiniz.

Broken Sword

Broken Sword, tıklama yoluyla ilerlenen bir macera oyunudur. Her ne kadar macera oyununda yer alan kavga gürültü burada olmasa bile yeterince uzun düşünerek şeytanca planlanmış bulmacaları çözmek için çaba göstereceksiniz.

Broken Swords serisi, karanlık komplolara ve antik olaylara çekilen George Stobbart ve Nico Collard ikilisini takip eder. George ve Nico, seri boyunca gittikleri her yerde garip karakterlerle buluşup onları sorguladıkça oyun çok daha ilgi çekici hale gelmektedir.

The Wolf Among Us

Bu kirli ve suç istilasına uğramış olan Fabletown'da çocukluk hayallerimizin tamamını görebilmemiz mümkündür. Burada büyük kötü kurt olarak anılan Dedektif Bigby rolünü üstleniyorsunuz. Hedefiniz ise masal karakterlerini sorguya çekerek kasabayı düzene sokmaktır.

Ev arkadaşınızın kötü tavırlı bir domuz olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Fabletown katilinin gizemini yavaşça çözerken Pamuk Prenses ve Uyuyan Güzel gibi tanıdık karakterlerle karşılaşacaksınız. Her seçim çeşitli rotaları belirlemenize neden olacağı için seçimlerde dikkatli olmalısınız.

The Vanishing of Ethan Carter

Bu birinci şahıs keşif oyunu Dedektif Paul Prospero ve onun kayıp çocuk Ethan Carter'ı arayış hikayesini anlatır. The Vanishing of Ethan Carter, ipuçlarını analiz ederken ve paranormal bazı olayları incelerken aklınızı kaçırmanıza dahi neden olabilecektir.

Oyun, bölgenin doğal güzelliğini çok geç olmadan kayıp çocuğu bulmaya yönelik cesaret kırıcı arayışla karşılaştırmanızı sağlayacaktır. Bu durum sizi epey rahatsız edecektir. Vadiyi bütünüyle keşfetme özgürlüğüne sahipsiniz. Bunu yaparken kayıp çocukla ilgili tüm detayları öğrenmiş olacaksınız.

Sherlock Holmes: Crimes and Punishments

Oyunculara çok fazla doğaüstü yetenek kazandırmadan dünyanın en büyük dedektifi kadar kendinizi zeki hissedebilirsiniz. Bu hiç zor bir şey değil. Tek ihtiyacınız olan Sherlock Holmes: Crimes and Punishments oyununu açmak ve tadını çıkarmaktır.

Sherlock Holmes'un sezgileri zaman zaman size yardımcı olacaktır. Ancak bu oyunu özel kılan durum işleri yanlış yapma konusunda size tanıdığı özgürlüktür. Dolandırıcının tekini şans eseri elden kaçırmak mümkündür. Bu yüzden vakaları kapatırken doğru adım atıp atmadığınızı iki kez düşünürsünüz.

Discworld Noir

Özel dedektif Lewton, şehirdeki acımasız bir cinayeti araştırmak için tutulmuştur. Lewton araştırmalarını sürdürürken hızla karanlık ve uğursuz bir komploya karışmıştır. Serinin önceki oyunlarıyla karşılaştırıldığı zaman Discworld Noir'in son derece farklı bir yapıda olduğunu söylemek mümkündür.

Güvenilir valizleriniz yerine, tüm ipuçlarınızı saklayacağınız ve her birinin üzerinden geçerek yeni tehditler keşfedeceğiniz bir not defteriniz olacaktır. Ankh Morpork içerisindeki ıssız sokaklarda kesinlikle dehşet verici bir şeyler var. Gölgeli her şeyi araştırmak zorunda olacağınızı unutmamalısınız.

Grim Fandango

Grim Fandango dünyasında, öldüğünüzde ve ölüler diyarına doğru yolculuğa çıktığınızda bir seyahat kişisi olarak atanırsınız. Yaşayanlar Ülkesi olarak bilinen yerdeki bu yolculukta kaç tane iyi iş yaptığınıza göre durumunuz belli olacaktır.

Bu yolculukta Manny Cavelera kılığına girersiniz. Tıkla ve ilerle şeklinde devam eden oyunda hem esprili hem de karanlık unsurlarla karşılaşırsınız. Çünkü patronunuz kısa süre içerisinde karanlık bir dedektife dönüşecektir.

L. A. Noire

1940'lı yıllarda Los Angeles'ta hummalı çalışma gerektiren bir görev üzerinde yer alan polis devriyesi Cole Phelps olarak oynarsınız. Suç mahallerini tararsızın, tanıkları sorgularsınız ve sorgulayabileceğiniz bir veya iki şüpheli bulana kadar ipuçlarını takip edersiniz.

Bu sorgulamaların ne kadar iyi gideceği tamamen soruşturma uzmanınıza, ortaya çıkaracağınız ipuçlarının sayısına ve kalitesine ve soruşturma yaparken vereceğiniz tepkilere bağlıdır. Bu oyunun tamamen etkileşimli bir suç draması olduğunu unutmamalısınız.

Disco Elysium

Korkunç bir cinayeti çözmeye çalışırken beceriler, kıyafetler ve eşyalar kullanarak karakterinizi şekillendirdiğiniz anlatı odaklı bir RPG oyunu ile karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz. Disco Elysium, herhangi bir anda çılgınca yoldan sapmak için aceleyle oluşturulmuş zihinsel durumunuzu kullanmanıza izin verir.

Alışılmadık biri olarak oynarsınız ama sonuç alırsınız. Oynadığımız herhangi bir oyundaki en keskin yazılardan bazılarıyla burada karşılaşırsınız. Bu yüzden oyun diyaloğa dayalı olacak şekilde etkileşimlerle ilerleyen müthiş bir RPG oyunu olma özelliğini taşır.

Gemini Rue

Cyberpunk türünde olan bu dedektif oyununda, kimliklerin alınıp satıldığı çürümüş bir dünyada tökezleyen dedektif Azriel Odin olarak ilerlersiniz. Barracus gezegenini keşfederken insanların borç ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle hayatlarını yavaş yavaş kaybettiklerini görürsünüz.

Azriel'in hikayesi galaksinin diğer tarafındaki tuhaf bir eğitim tesisinde uyanana hafızası olmayan bir başka oynanabilir karakter olan Delta-Six ile iç içe geçmiş durumdadır. Cyberpunk dünyalarının hayranıysanız bu ilgi çekici dedektif hikayesinden hoşlanacağınız kesindir.

Return of the Obra Dinn

Tüm dedektif oyunlarının polis işi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zamanında en iyi bağımsız oyunlarından birisi olarak gösterilen Return of the Obra Dinn'de mürettebat üyelerinin ve yolcuların bicari bir gemiden kaybolmasını araştıran bir sigorta denetimcisi olarak oynarsınız.

Obra Dinn'in sadece bir cep saati vardır. Her bölümü çözmeniz ve gittiğinizde günlüğünüze ipuçları yazmanız ve sonunda bu gizemli hayalet geminin başına gelen trajediyi açığa çıkarmanız gerekecektir. Bu gizemin ortaya çıkması dedektiflik başarınızın bir parçası olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap