E-spor Nedir?

Video oyunları dünyasını ele alan haberler yapan ana akım medya sayesinde en azından e-spor ifadesini duymuş olmalısınız. Ancak, e-sporun tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız fazla acele etmeyin. Çünkü e-spor nedir sorusuna birazdan kapsamlı bir yanıt bulmuş olacaksınız.

E-spor temelde rekabetçi oyunları profesyonel düzeyde tanımlamak için kullanılan toplu terimdir. En iyi e-spor oyuncuları genellikle kendi oyunlarında dünyanın en iyisi olurlar. Rekabetçi oyun hiçbir şekilde yeni bir kavram değildir.

E-spor nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, e-spor rekabetçi seviyede oyunları ifade eder. Profesyonel düzeyde birbirlerine karşı oyun oynayan ve düzenli olarak büyük miktarlarda para kazanan ekipler vardır. Bu e-spor oyuncuları, tıpkı bir futbol veya basketbol oyuncusu gibi takımlarıyla sözleşme yaparlar.

Oynadıkları oyunlara bağlı olarak her yıl yüzlerce farklı turnuva olacaktır. Bu turnuvalarda boy göstermek ve takım için mücadele etmek en önemli önceliklerden birisidir. Binlerce dolarlık ödülleri kapmak için herkes en iyi şekilde hazırlanmalıdır.

Yarışan her bir e-spor organizasyonunun birden fazla oyunda genellikle kendi saflarında bir ekipleri olacaktır. Örneğin, Fnatic 2004 yılında kurulmuştur. Şimdiden ekibin League of Legends, PUBG Mobile dahil 10 farklı oyunda takımı vardır.

Bir oyun nasıl e-sporun parçası olur?

Dota 2 ve Overwatch gibi şu anda en büyük oyunların neredeyse tamamı her şeyden önce oynamak için eğlenceli olmaya başlamış durumdadır. Herhangi bir çok oyunculu oyun bi e-spor haline gelebilir. Hem oyun geliştiricisi hem de topluluk desteği sayesinde rekabetçi bir durum gelişir.

Bir oyunun e-spor olarak başarılı olmasına yardımcı olmada önemli oynayan iki unsur vardır. Bunlardan ilki keyif, ikincisi ise dengedir. Birincisi basit çünkü bir oyun oynamak eğlenceli değilse, o zaman izlemek eğlenceli olmayacaktır. Bu oyuncuların ilgisini kaybetmesi anlamına gelir.

Örneğin, Counter-Strike'da bir silah diğerlerinden tamamen daha iyi olsaydı, kimse başka bir şey kullanmazdı ve her maç inanılmaz derecede tekrara düşerdi. Bu yüzden denge konusunda mükemmel bir deneyim sunan e-spor oyunlarının başında Rocket League gelir.

E-sporda nasıl mücadele edilir?

Çoğu oyunda oyunun kendisi aracılığıyla girebileceğiniz dereceli oyunlar bulunur. Çevrimiçi olarak başkalarıyla eleştirilirsin. Çoğu zaman ama her zaman değil. Bu tür oyunlar standart oyunlardan farklı kurallara ve kısıtlamalara sahiptirler.

Dereceli oyunda sık sık kazandığınız aşamada yer alırsanız ileri doğru adım atma şansınız bir o kadar yüksek olacaktır. Bu, her oyunun değiştiği yerdir. Çünkü geliştiricinin kendisinden birinci taraf e-spor desteğine sahip oyunların varlığı söz konusudur. Fortnite bunlara ideal bir örnektir.

Call of Duty ve Rocket League gibi diğer oyunlar, e-spor hizmetleri sağlamak için Gamebattles, ESL ve FACEIT gibi üçüncü taraf platformlara güvenirler. Her üçü de oyunculara rekabet edebilecekleri ligler ve turnuvalar sağlarlar.

Çeşitli turnuvalarda kendinizi kanıtladığınız ve bir takım oluşturduğunuz zaman açık elemelerde oynayabilirsiniz. Planlanmış maç zamanları olacak ve daha organize hareket etmeniz gerekecektir. Bunu yapabildiğiniz zaman tam anlamıyla gelişmiş bir profesyonel olabileceksiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap