Oyunlardaki ''d3dx9_39.dll'' Hatası ve Çözümü

d3dx9_39.dll dosyası, oyunlarınızı ve ekran kartı gibi donanımlarınızı destekleyen program olan Microsoft DirectX yazılımı için kritik bileşenlerden birisidir. Dolayısıyla bir hatayla karşılaşmanız durumunda onu çözmeniz gerekir.

Dosya hasar görmüşse veya bir şekilde eksikse Warhammer oyunları, League of Legends oyunu gibi Microsoft DirectX gerektiren programları çalıştırmaya çalışırken büyük olasılıkla d3dx9_39.dll eksik hatasıyla karşı karşıya kalırsınız.

1. Adım: Bilgisayarınızı Baştan Başlatın

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak basit bir işlem gibi görünebilir ama çoğu durumda işe yarar. d3dx9_39.dll hatası alıyorsanız ilk yapmanız gereken şey bilgisayarınızı baştan başlatmaktır. Böylece RAM temizlenir ve sisteminiz temiz bir başlangıç yapar.

Çoğu durumda d3dx9_39.dll eksik hatası yalnızca geçici bir sorundur. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın ve çalıştırmaya çalıştığınız oyunu baştan başlatın. Sorununuz düzelmediyse bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

2. Adım: DirectX'in Son Versiyonunu Yükleyin

d3dx9_39.dll dosyası Microsoft DirectX'in önemli bir bileşenidir. Bilgisayarınızda d3dx9_39.dll hata mesajıyla karşılaşırsanız sorununuzu çözüm çözmediğini görebilmek için DirectX'i en son sürüme güncellemeyi deneyin.

  1. https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35 adresini ziyaret edin.
  2. Karşınıza çıkan sayfada yer alan "Download" tuşuna basın.
  3. İndirme bittikten sonra indirilen dosyayı açın ve son DirectX versiyonunu yükleyin.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından sorun yaşadığınız uygulamayı yeniden çalıştırmayı deneyin. Sorun devam ediyorsa bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

3. Adım: D3DX9_39.dll Dosyasını Yükleyin

d3dx9_39.dll dosyası eksik veya bozuk olduğunda bir hatayla karşılaşmanız olasıdır. Düzeltmek için bilgisayarınızda yer alan dosyayı yenilemeniz gerekir. Dosyayı Google'da aratarak bulabilirsiniz ancak dosyayı güvenilir bir kaynaktan almalısınız.

  1. Dosyayı güvenli bir şekilde indirmek istiyorsanız https://www.dll-files.com/ adresini ziyaret edin.
  2. Arama kutusuna d3dx9_39.dll yazın ve "Search for DLL file" butonuna basın.
  3. Karşınıza çıkan d3dx9_39.dll dosyası sayfasından sisteminiz için uygun olanı bulun ve "İndir" butonuna tıklayın.
  4. Daha sonra sorun yaşadığınız oyunun klasörüne gidin ve indirdiğiniz dosyayı buraya yapıştırın. Alternatif olarak oyun klasöründe d3dx9_39.dll şeklinde arama yaparak ilgili dosya ile indirdiğiniz dosyayı değiştirebilirsiniz.

64-bit için indir: d3dx9_39.dll
32-bit için indir: d3dx9_39.dll

Şimdi yapmanız gereken öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra oynamak istediğiniz oyunu çalıştırın. Probleminiz hala devam ediyorsa bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

4. Adım: Problemli Programı Yeniden Yükleyin

d3dx9_39.dll hatasına en pratik çözümlerden birisi sorunlu programı yeniden yüklemektir. Hatalı veya bozuk program dosyaları ve klasörlerinden kaynaklanıyorsa bu sorununuzu çözmelidir. Yapmanız gereken tek şey programı kaldırıp yeniden yüklemektir.

Programı kaldırıp yeniden yüklemenize rağmen probleminiz çözülmeyebilir. Bu durumda endişe etmenize gerek yoktur. En azından oyun dosyalarını iyi bir şekilde yenilemiş olacağınızı unutmamalısınız. Probleminiz devam ediyorsa bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

5. Adım: Ekran Kartı Sürücüsünü Güncelleyin

d3dx9_39.dll ile ilgili probleminiz hala devam ediyorsa biraz şanssız olduğunuzu söylemeliyiz. Bazen bu problemin yaşanmasına neden olan durum tarihi geçmiş veya aşırı eskimiş ekran kartı sürücüleri olabilmektedir. Sürücü güncellemesi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Ekran kartınız NVIDIA ise https://www.nvidia.com/Download/index.aspx adresini ziyaret etmelisiniz.
  2. Ekran kartınız AMD ise https://www.amd.com/en/support adresini ziyaret etmelisiniz.
  3. Ekran kartınız Intel ise https://downloadcenter.intel.com/product/80939/Graphics adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sayfalarda yer alan adımları takip ederek ekran kartı sürücünüzü güncel sürüme güncellemeyi başarabilirsiniz. Bu probleminiz çözülmesine yardımcı olabilecek önemli bir adımdır. Probleminiz devam ediyorsa yorum ile bunu bize bildirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap