Client Nedir?

Client dilimize istemci olarak çevrilebilecek bir yapıdır. İstemci ve sunucu ilişkisinde istekte bulunan program veya kullanıcıdır. Örneğin, bir web tarayıcısının kullanıcısı, web ortamının her yerindeki sunuculardan sayfalar için etkin bir client isteklerinde bulunur. Tarayıcının kendisi, istenen HTML dosyasını alan ve döndüren bilgisayarla ilişkisi olan bir client görevi görür.

Client, uzak bir bilgisayara veya sunucuya bağlanan ve bu bilgisayarın kaynaklarını kullanan bilgisayardır. Birçok kurumsal ağ, her bir çalışan için kurumsal sunucuya bağlanan bir client bilgisayardan oluşur. Sunucu, dosyalar, bilgiler, internet ve intranet erişimi ve harici işlem gücü gibi kaynaklar sağlar.

Client nedir? (Bilgisayar)

Client, bir client-server modeli sistem tipinde bir hizmetin alıcı ucu veya bir hizmetin talep edenidir. Client çoğunlukla bir ağ üzerinden erişilebilen başka bir sistem veya bilgisayarda bulunur. Bu terim ilk olarak kendi programlarını çalıştıramayan ve bir ağ üzerinden uzak bilgisayarlara bağlanan cihazlar için kullanılmıştır. Bunlara dumb terminal adı verilirdi. Zaman paylaşımlı ana bilgisayarlar tarafından sunulurlardı.

Client, basit bir uygulama veya bir sunucu tarafından sağlanan hizmetlere erişen bütün bir sistem olabilir. Bir client, bir sunucuya etki alanı soketler, adlandırılmış ve paylaşılan bellek gibi farklı yollarla veya internetin yaygın olarak benimsenmesinden bu yana kullanılan en yaygın yöntem olan internet protokolleri aracılığıyla bağlanabilir.

  • Thin Client: Bir ana bilgisayar tarafından sağlanan kaynakları kullanan minimum işlevlere sahip bir client uygulaması ve görevi genellikle yalnızca bir sunucu tarafından işlenen sonuçları görüntülemektir. İşlemlerinin çoğunu veya tamamını yapmak için bir sunucuya güvenir.
  • Rich Client: Bu, thin client ile karşılaştırıldığında tam tersidir. İşlemlerinin çoğunu yapabilir. Mutlaka bir merkezi sunucuya bağlı değildir. Ancak bazı bilgiler, karşıya yükleme veya programın kendisini güncellemek için birine bağlanması gerekebilir. Kullanılan antivirüs programları ve uygulamaları buna ideal örnektir.

Client çeşitleri her ne kadar thin client ve rich client (fat client veya thick client olarak da bilinir) olarak ayrılsa bile aynı zamanda melez bir yapı oluşturulması mümkündür. Kısacası bir client, bir sunucuyla iletişim kuran herhangi bir cihazdır. Bu bir masaüstü bilgisayar, bir akıllı telefon veya ağ uyumlu bir başka cihaz olabilir.

Client ne demek? (Pazarlama)

Pazarlama tarafında client aslında müşteri anlamına gelir. Genel olarak customer kelimesinin yerine kullanılır. Müşteri, bir mağazadan veya işletmeden mal veya hizmet satın alan kişidir. Ancak client kelimesinin profesyonel müşteri olarak ayrı bir anlamı vardır. Dolayısıyla pazarlamada kullanılması gereken anlamıyla client, profesyonel müşteri anlamına gelir.

  • Customer: Customer olarak adlandırılan müşteri satın almalar için ödeme yaparlar ama mutlaka son kullanıcı veya tüketici olmayabilir. Örneğin, bir müşteri eşi için bir mağazadan hediye alarak kendini müşteri, eşini de tüketici yapabilir. Bu yüzden yeni müşteriler çekmeyi amaçlayan reklamlar genellikle fiyat ve değere odaklanırlar.
  • Client: Client olarak adlandırılan profesyonel müşteriyi çekmek isteyen promosyonlar, bir şirketin itibarına ve potansiyel müşterininkine benzer sorunları çözme konusundaki deneyime odaklanma eğilimindedir. Bir süpermarket, düşük fiyatların ve geniş bir ürün yelpazesinin reklamını yaparken, bir hukuk firması kaç yıldır iş yaptıklarını ve bir profesyonel müşteri adına sonuç alma konusunda güvenlerini ilan edecektir.

Birçok yönden, her türden şirket müşterileri (customer) etkin bir şekilde profesyonel müşterilere (client) dönüştürebilir. Rekabette öne çıkmak ve önde yer almak için şirketinizin daha fazla müşteri sadakatini ne kadar iyi güvence altına aldığına bağlı olabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap