Çip sıkıntısı General Motors’u da Etkiledi

Küresel olarak yaşanan çip sıkıntısı General Motors’u da etkiledi. Dev marka, bazı SUV modellerinde bazı özellikleri iptal etmek zorunda kaldı.

General Motors tarafından yapılan yeni açıklamada, çip krizi nedeniyle modellerde yapılan değişiklikler aktarıldı. Resmi verilere göre General Motors’da yaşanan çip sıkıntısı nedeniyle yeni SUV modellerinde yer alan kablosuz akıllı telefon şarj özelliği gibi iptal edilecek.

General Motors hangi modellerde kısıtlamaya gideceğini duyurdu

2021 Chevy Tahoe ve Suburban'ın yanı sıra 12 Temmuz'dan sonra üretilecek 2021 GMC Yukon'un belirli donanımları kablosuz şarj içermeyecek. Ancak kısıtlamalar bu modellerle sınırlı kalmayacak. GM tarafından yapılan açıklamaya göre çip krizinden 2 Ağustos'tan sonra üretilecek 2022 Buick Enclaves, Chevy Traverses ve Cadillac XT5'ler ve XT6'lar da etkilenecek.

General Motors araçlarında yaşanacak bu kısıtlama nedeniyle kullanıcılarına özel kredi programı uygulayacak. Araçları satın alacak kişilere 75 Dolar kredi verilecek. HD radyo özelliği bulunan araçlarda ise bu tutar 50 Dolar olacak.

General Motors dışında yaşanan çip krizi, otomobil endüstrisini olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor. General Motors gibi dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden birisi olan Ford genel üretiminde düşüş yapmak zorunda kalmıştı. Ancak düşen üretimle birlikte ortaya çıkan arz eksikliği, fiyatların artmasına neden oluyor.

General Motors gibi bazı şirketler ise çip gerektiren özellikleri içermeyen modeller üreterek süreci devam ettirmeye çalışıyor. Daha önce Nissan tarafından da benzer bir karar alınmıştı. Nissan navigasyon sistemleri bulunmayan araç üretimi yapacağını duyurmuştu.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap