Call of Duty'nin Tarihçesi (Hikayesi)

Call of Duty serisi çok önemli bir geçmişe sahiptir. 17 yılı aşkın olan serüveninde pek çok farklı başlıkla oyuncuların karşısına çıkmayı başarmıştır. Call of Duty'nin tarihçesine yani hikayesine göz atarken tüm bu başlıkları bir arada düşünmek önemlidir.

Call of Duty'nin yolculuğu gerçekten çılgıncadır. Başlangıçta rakipleri çok olmasına rağmen sonrasında her birini tek tek geçmeyi başarmış ve nihayetinde zirveye kurulmuştur. Bu nedenle başlıkları incelerken onların getirdiği yeniliklere göz atmayı ihmal etmeyeceğiz.

Call of Duty

Orijinal Call of Duty oyunu 2003 yılında piyasaya sürülmüştür ve Infinity Ward tarafından geliştirilmiştir. Bu oyun yeni bir tür tek oyunculu nişancı oyunuydu. Burada oyuncu birlik içerisindeki bir askeri kontrol eder ve İkinci Dünya Savaşı ortamında çeşitli görevleri tamamlardı.

Call of Duty, Mihver güçlerini yenmeye çalışan bir Amerikan askeri, İngiliz askeri ve Sovyet askeri olarak oynayabileceğiniz campaign serüveninde üç bölümden oluşmaktaydı. Her görevin, bir sonraki göreve geçmeden önce tamamlanması gereken bir dizi hedefi vardır.

Call of Duty, serinin diğer oyunlarından farklı olarak can yenileme olayını ilk yardım çantasını kullanarak elle yapmanızı gerektirir. Diğer benzersiz özellik ise oyuncuların nerede olursa olsun oyunu kaydetme şansına sahip olmasıdır.

Call of Duty 2

Call of Duty 2, 2005 yılında piyasaya sürülmüştür. Infinity Ward tarafından geliştirilen oyun Activision tarafından yayınlanmıştır. Oyunun ortamı bir kez daha İkinci Dünya Savaşı olmuştur. Oyun birçok farklı Müttefik askerinden bir dizi yeni görev sunmuştur.

Call of Duty 2, oyun serisine bugüne kadar hala temel bileşenler olan birçok özelliği tanıtmıştır. Yenilenen özelliklerden biri yakınınızda bir patlayıcı olduğunda ekranınızda yanıp sönen el bombası simgeleri sizi hareket etmeniz için uyaracaktır.

Call of Duty 2, insanların diğer oyuncularla çevrimiçi oynayabileceği çok oyunculu seriyi de tanıtmıştır. Her takım haritaya bağlı olarak çeşitli silahlar seçebilecektir. Oyuncular, Müttefik kuvvetlerde Amerikan askeri, Sovyet askeri ve İngiliz askeri olarak oynarlar. Mihver kuvvetlerinde ise sadece Alman askeri olarak oynamak mümkündür.

Call of Duty 3

Call of Duty 3, 2006 yılında piyasaya sürülmüştür. Treyarch tarafından geliştirilmiş ve Activision tarafından yayınlanmıştır. Campaign serüveninde oyuncu toplam 14 görev için mücadele eder. Bunu yaparken Amerikan, İngiliz, Kanadalı ve Polonyalı asker arasından seçim yapar.

İkinci Dünya Savaşı'nın batı cephesinde geçen oyun, 1944 yılını konu alır ve Normandiya Savaşı sırasındaki dört büyük Müttefik kampanyasına özgü görevleri içerir. Campaign açık uçludur ve oyuncu istediği zaman herhangi bir görevi bitirebilmektedir.

Oyun, oyuncuların katılabileceği çok çeşitli çok oyunculu modlara sahiptir. Çevrimiçi maçlarda her lobide kullanılan cihaza göre oyuncu sayısı değişiklik gösterir. Tüm takım oyunu modları, Mihver devletlerine karşı Müttefik ülkelerin askerlerini içerir.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Call of Duty 4: Modern Warfare 2007 yılında piyasaya sürülmüştür. Infinity Ward tarafından geliştirilen oyun Activision tarafından yayınlanmıştır. Bu, İkinci Dünya Savaşı döneminde geçmeyen daha modern bir dönemi konu alan bir oyundur.

Campaign için hikaye 2011 yılına uzanır. Ortadoğu'da isimsiz bir ülkenin başkanını radikal bir liderin idam ettiği ve milliyetçi bir hareketin Rusya'da bir iç savaş ateşlediği dönemi konu alır. Çatışmalar, bir ABD veya İngiliz askeri olarak görülür.

Oyunun çok oyunculu kısmı, çeşitli oyun modlarına sahiptir. Oyuncunun ilerledikçe silahları için ek silahların, silah eklerinin ve kamuflajların kilidini açmasına olanak tanıyan bir seviyeleme sistemi içerir. Oyun modern ekipmanlar ve yeni özellikler içeren bir yapıdadır.

Call of Duty: World At War

Call of Duty: World At War, Treyarch tarafından geliştirilmiş ve 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyun, seriyi İkinci Dünya Savaşı dönemine geri döndürmüştür. Ayrıca Black Ops serisinin ilk bölümü özelliğini taşımaktadır.

Campaign serüveni ABD, Japonya, SSCB ve Nazi Almanya'sını içeren Pasifik Cephesi sahnelerine odaklanır. Sahneler İkinci Dünya Savaşı'ndaki birçok tarihi savaşa dayalıdır. Bu açıdan oyunun bir önceki serilerdeki eksikliği kapattığını söylemek mümkündür.

World at War'un çok oyunculu deneyimi, Call of Duty 4: Modern Warfare benzeridir. Oyunun tüm sürümleri benzer bir avantaj ve sıralama sistemi kullanır. Takım ölüm maçı ve bayrağı ele geçirme dahil olmak üzere altı çok oyunculu mod içermektedir.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Call of Duty: Modern Warfare 2, 2009 yılında piyasaya sürülmüş ve Infinity Ward tarafından geliştirilmiştir. Oyun, orijinal Modern Warfare oyununun devamı niteliğindedir. Bunun için campaign serüveninde aynı karakterleri içerir.

Campaign, Rus Milliyetçi Partisi genel başkanı Victor Makarov'un avına odaklanır. Oyunun oynanabilir ana karakterleri 141'den Çavuş Gary "Roach" Sanderson, Ordur Korucuları grubundan Pvt. James Ramirez ve Kaptan Soap MacTavish şeklindedir.

Oyunda oyuncunun çok oyunculu performansı, rakip oyuncuları öldürerek, hedefleri tamamlayarak veya bir maçı tamamlayarak kazanılabilen deneyim puanları ile takip edilir. Oyuncu deneyim kazandıkça, yeni silahların kilidini açarak seviye atlamaktadır.

Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops, Treyarch tarafından geliştirilmiş ve 2010 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyun, World at War'un devamı niteliğindedir. Ayrıca, Modern Warfare 2'nin geliştirilmiş çok oyunculu özelliklerinin birçoğunu içermektedir.

1960 yıllarındaki Soğuk Savaş sırasında geçen oyunun campaign serüveni, CIA ajanı Alex Mason'ın bir sayı istasyonu bulmak için savaştaki belirli anıları hatırlamaya çalışmasını takip eder. Bu istasyon, yayınları ABD'de kimyasal silah kullanmak zorunda olan uyuyan ajanlara iletecektir.

Black Ops'taki çok oyunculu mod, önceki Call of Duty oyunlarının başarısını geliştirmeye devam etmiştir. Deneyim puanları ve kilidi açılabilir ödül sistemini korumuştur. Çok oyunculu oyun modu özellikle sosyalleştirmeye ve özelleştirmeye odaklanmaktadır.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Call of Duty: Modern Warfare 3, Infinity Ward ve Sledgehammer Games tarafından geliştirilen tek Call of Duty oyunudur. İki şirket, 2011 yılında serinin üçüncü oyununu çıkarmak için bir arada çalışmışlardır. Modern Warfare 2 çizgilerini korudular ve çok fazla değişiklik yapmadılar.

Oyunun campaign serüveni Modern Warfare 2'yi takip eder. Oyundaki son görevin ardından gelişen olayları takip eder. Oyuncuların asıl hedefi yine Rus Milliyetçi Partisi'ne liderlik eden Rus terörist Vladimir Makarov'u avlamaktır.

Çok oyunculu modda, Modern Warfare 3 killstreak ödüllerinden point-streak ödüllerine geçiş yapmıştır. Serileri elde edebilmek için tek bir denemede düşmanı öldürerek veya hedefin bir bölümünü tamamlayarak elde edilebilecek belirli miktarda puan elde etmelisiniz.

Call of Duty: Black Ops 2

Call of Duty: Black Ops 2, Black Ops serisinin üçüncü bölümü olarak 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyunun campaign serüveni Black Ops'un hikayesini takip eder ama 1980 yıllarının sonundan 2025 yılına geçiş yapar.

1980 yıllarında oyuncu kontrolü, Black Ops'un ana karakterleri olan Alex Mason ve Frank Woords arasında değişirken, 2025'te oyuncu Mason'un oğlu David'in kontrolünü ele alır. Her iki dönemde de mücadele Nikaragua kartel lideri Raul Menendez'i etkisiz hale getirmekle ilgilidir.

Black Ops 2'de çok oyunculu moda eklenen en büyük değişikliklerden birisi Create-a-Class menüsündeki Pick 10'un tanıtımıdır. Pick 10, oyuncuya bir sınıfta silahlar, el bombaları vb. için kullanılan 10 tahsis yuvası verir. Oyuncu, yuvaları istediği gibi doldurmayı seçebilecektir.

Call of Duty: Ghosts

Call of Duty: Ghosts, 2013 yılında piyasaya sürülmüştür ve Infinity Ward tarafından geliştirilen altıncı Call of Duty oyunudur. Oyun, daha önceki oyunlarda yer alan çok oyunculu mod başarısını sürdürmüştür. Campaign modunda ise kendi özgün hikayesine sahiptir.

Ghosts campaign serüveninde hikaye çoğunlukla tek bir karakter olan Logan Walker'ın gözünden anlatılır. Oyuncular oyunun çoğunda Logan Walker rolünü üstlenirler. Bu serideki ilk insan olmayan oynanabilir karakter durumundadır.

Call of Duty: Ghosts'taki çok oyunculu mod, bazı yeni mekanikler eklendikçe önceki Call of Duty oyunlarından farklı özelliklere sahip olmuştur. Oyundaki haritaları değiştirebilen veya yok edebilen alanlar vardır.

Call of Duty: Advanced Warfare

Call of Duty serisinin 11. oyunu olan Advanced Warfare oyunu geleneksel yönünden çıkartmıştır. Oyun, oyuncu hareketleri için yeni mekaniklere yer verdi. Bununla birlikte oyun gelecekteki bir campagin setine taşınarak farklı bir hava oluşturdu.

Oyun, "Exo" hareketleri gibi yeni mekanikler dışında önceki Call of Duty oyunlarına göre değişmeden kaldı. Bu Exo hareketleri, oyuncunun hızlanmasına, fırlamasına ve gökten zıplamasına olanak tanıyan Exoskeleton üzerinden gerçekleşmektedir.

Oyun, oyuncunun farklı geleneksel silah türlerini seçimesine izin veren Call of Duty serisindeki ilk oyundur. Örneğin, oyun normal geleneksel ateşli silahlara sahiptir. Ancak oyuncu, her ikisi de farklı özelliklere sahip olan bir lazer veya yönlendirilmiş enerji silahları kullanmayı seçebilecektir.

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3, Treyarch tarafından geliştirilen bir oyundur ve serinin dördüncü oyunu olma özelliğini taşır. Black Ops 3, sınırlı bir süre için havada kayma ve hızlı atlama gibi hareket mekaniklerine sahip bir oyundur.

Black Ops 3, 2065 yılında geçer. Bir önceki oyundan tam 40 yıl sonrasına geçiş yapmıştır. İklim değişikliği ve yeni teknolojilerin çalkantılarıyla karşı karşıya olan bir dünyada geçer. Öncüllerine benzer şekilde, hikaye bir grup operasyon askerini takip eder.

Çok oyunculu modda Black Ops 2'de yer alan Pick 10 sınıf sistemine ek olarak Treyarch, oyuncuların her biri için özel olan karakterler arasından seçim yapabilecekleri Specialists adlı bir karakter sistemi uygulamıştır. Ayrıca Gunsmith özelliği sayesinde silahları özelleştirmek mümkün hale gelmiştir.

Call of Duty: Infinite Warfare

Call of Duty: Infinite Warfare, serinin on üçüncü Call of Duty oyunudur. Bununla birlikte ilerleyen dönemlerde geçen 3. oyundur. Bu oyun, geleneksel Call of Duty'ye gelişmiş hareketleri kullanmaktan hoşlanmayan kullanıcılar için pek uygun değil denilebilir.

Campaign serüveni uzayda geçer ve sıfır yerçekimi ortamı vardır. Oyuncular, oyuncuların bu sıfır yerçekimi ortamlarında kolayca hareket etmelerini sağlayan bir destek paketi donatılmıştır. Oyun uzayda kurulu olduğundan oyuncuların farlı gezegenleri ziyaret edebilirler.

Infinite Warfare, Combat Rigs adlı sınıf sistemine bir revizyon getirmiştir. Blacks Ops 3'teki Specialist sistemine benzer şekilde Warfighter, Merc, FTL, Stryker, Phantom ve Synaptic dahil olmak üzere toplamda altı Combat Rigs bulunmaktadır.

Call of Duty: World War 2

Call of Duty: World War 2, 2017 yılında piyasaya sürülmüştür ve Sledgehammer Games tarafından geliştirilmiştir. Oyun, Call of Duty serisini İkinci Dünya Savaşı dönemine geri döndürmüştür. Oyun, son üç Call of Duty oyunundaki gelişmiş hareketleri kaldırmıştır.

Campaign serüveni İkinci Dünya Savaşı sırasında batı cephesi, doğu cephesi ve Afrika'da belirlenen görevleri içerir. Orijinal oyundan bu yana campaign serüveninde sağlık yenilemeye yer vermeye ilk oyundur. Bunun yerine oyuncular sağlık için doktor takım arkadaşlarına güvenmelidir.

Call of Duty: World War 2 aynı zamanda oyunda sosyal bir alan görevi olan Headquarters modunda da sahiptir. Merkez, Normandiya'daki Omaha Plajı'nda yer almaktadır. 48 oyuncu aynı anda karargahta bulunup çeşitli etkinliklere katılabilmektedir.

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4, 2018 yılında piyasaya sürülmüş ve Treyarch tarafından geliştirilmiştir. Black Ops 4, serinin tamamında tek oyunculu bir mod içermeyen ilk oyundur. Yalnızca Call of Duty'de yepyeni bir mod olan battle royale modunu getiren ilk oyun olmuştur.

Black Ops 4'ün çok oyunculu modu, özel yetenekler ve niteliklerle Specialists kavramının dönüşünü içerir. Oyunda toplam 10 Specialists bulunmaktadır. Black Ops 3'ün aksine oyun her karakterin rolünü vurgulamak için ekip başına yalnızca iki benzersiz Specialist seçeneğine izin vermektedir.

Otomatik sağlık yenilemesi, her oyuncunun bir sağlık çubuğuna sahip olduğu manuel bir iyileştirme sistemi lehine kaldırılmıştır. Silahlara artık tahmini geri tepme modelleri eklendi. Silah özelleştirmeleri de vurgulanarak oyuncuların ekipmanlarını kişiselleştirilmelerine izin verilmektedir.

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare, Call of Duty serisinin on dokuzuncu oyunudur. Oyun, modern askeri teçhizatla modern bir ortamda geçer. Oyun için daha ayrıntılı ortamlar ve ışın izleme teknolojisi gibi yeni performans yükseltmelerine izin veren yeni bir motor kullanılmıştır.

Campaign serüveni bir CIA subayı ve İngiliz SAS güçlerinin kurgusal Urzikstan ülkesinden isyancilarla birlikte ülkeyi işgal eden Rus güçlerine karşı birlikte mücadele etmesini takip ediyor. Oyunun Special Ops modu, campaign serüvenin hikayesini takip eden işbirliğine dayalı oyun görevlerine sahiptir.

Modern Warfare aynı zamanda Warzone adlı bir battle royale oyun moduna sahiptir. Modda dört, üç veya tekli takımlar halinde savaşan 150 oyuncu vardır. Warzone, bağımsız olarak indirilebilen ücretsiz bir oyundur. Harita, Multiplayer ve Special Ops modlarında öne çıkan çeşitli konumları birleştirir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap