Araç Takip Sistemi Nedir?

Araçların her an nerede olduğunu izlenebileceği sisteme Araç takip sistemi denir. Her sistem gibi araç takip sistemininde bir çalışma dizilimi vardır. 

Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır ?

Aracın konumunu ve verilerini bir yazılım ara yüzü ile birleştirerek hareketlerine göre GPS (Global Positioning System) ve/veya GLONASS (Global Navigation Satellite System) uyduları yoluyla tespit ederek, tespit ettiği bilgileri periyodik olarak ana sunuculara gönderir. Ana sunucuda işlenen veriler uygulamalar, web üzerinden görülebilir hale gelir. Araç takip cihazı dahili bataryası olmasına rağmen çoğunlukla çalışmak için gerekli olan elektrik gücünü aracın aküsünden alır.

Araç verilerinin anlık takibi için aracın içine izleme cihazı yerleştirilir. Motorun çalışması ile birlikte kapatılmasına kadar geçen süredeki yakıt tüketiminden tutun araca bağlı cihazların çalışmasına kadar tüm verileri toplar. Mobil baz istasyonları ve GPS teknolojileri (bazı özel durumlarda farklı konum teknolojilerinden faydalanılabilir) kullanılarak aracınızın konumunu, hızını, rotasını ve günlük kilometre bilgisini anlık olarak takip edebilir aynı zamanda geriye dönük raporlayarak kontrol edilmesi sağlayabilirsiniz.

Araç takip verileri bir aracın GPS koordinatlarıyla birlikte toplanır (araç hızlanırken aynı zamanda konumu ve veri toplama zamanının birlikte toplanması gibi). Araç takip yazılımı, farklı şekillerde toplanan verileri, tablo biçimindeki belirli ayrıntılar ile birlikte etkinlik başlatma ve bitirme raporları şeklinde yazılımın kullanıcılarına gösterir. Konum veritabanı belirlenebilir ve belirlenen veritabanı tablo veya indirilebilir rapor şeklinde görülebilir.

İnternet'e bağlı herhangi bir bilgisayardan kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılıp takip sağlanabilir. Tercih edilmesi halinde bilgiler sms veya e-posta yolu ile sizlere gönderilebilir. Geriye dönük bilgiler de alınabildiğinden dolayı bu özellik kullanıcılar için büyük avantaj olmaktadır. 

Araç Takip Sistemi Çeşitleri

Araç takip sistemlerinin gsm tabanlı, hibrid, kara kutu ve uydu tabanlı olmak üzere dört çeşidi vardır.

Gsm tabanlı araç takip sistemleri; Gsm hizmeti olmayan yerlerde araçlar online takip edilemez sadece destek olan yerlerde takip sağlanabilir. Sms, data ve GPRS sistemleri kullanılmaktadır.

Uydu tabanlı araç takip sistemleri; Genelde sms kullanılır fakat data hattının da kullanabilirliği vardır.Kara kutu araç takip sistemleri ; Araçlar online olarak takip edilemez fakat cihaza kayıt yapılır.Sonrasında araç merkeze gidince bilgiler alınabilir.

Hibrid araç takip sistemi; Gsm, uydu ve kara kutu sistemlerinin değişik biçimlerde bir araya gelerek oluşturduğu sistemdir. 

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap