Araba Silecekleri Nasıl Değiştirilir?

Doğru sileceği seçmenin inceliklerini anlatmaya başlamadan önce sileceklerin önemini bir kez daha hatırlamakta fayda var. Silecekler niçin önem arz ederler?

Araç sürerken sizlere en çok gereken şey görüşünüzün netliği. Net bir görüş için sileceklerinizin düzgün çalışması ve kaliteli malzemeden olması gereklidir. Silecekleriniz sadece zorlu koşullarda değil normal zamanlarda da sağlıklı sürüş için gerekli. Silecekler gibi hayati önem taşıyan parçalara sürüş esnasında kendi güvenliğiniz ve diğer sürücülerin güvenliği için özen göstermelisiniz.

Silecekler çabuk hasar görebilen parçalar olduğu için yaklaşık üç ayda bir kontrol edilmeli, değişimi gerekiyor ise değiştirilmelidir. Eğer sileceklerinizin değişim vakti geldiyse değişim işlemini nasıl yapacağınız konusunda aklınızda oluşacak soruları sizler için yanıtladık.

Doğru sileceği seçmek için öncelikle aracınızın kullanma kılavuzundaki bilgilere göz atmanız gerekir. Çünkü aynı marka aracın farklı modellerinde bile silecek ebatları aynı olmayabilir. Yeni alacağınız sileceklerinizin süpürge boyu eski sileceklerinizin süpürge boyu ile aynı olmalıdır. Önemli olan süpürge boyunun uyumlu olmasıdır. Uygun sileceği aldıktan sonra gelelim değiştirme işlemine. Değiştirme işlemi oldukça basit ancak tercihinize göre bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Silecek Değişimi Kolayca Nasıl Yapılır?

Değiştirilecek olan sileceği dik konuma getirerek sileceğin ortasında bulunan klipsi yavaşça açın. Klipsi açıktan sonra sileceği aşağıya ve kendinize doğru çekerek çıkarın, yeni sileceğinizi aynı şekilde yuvaya yerleştirin ve klipsi kapatın. Sileceğinizin rahat hareket ettiğini test ettikten sonra klipsi sıkıştırın. Yeni sileceğiniz kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır.           

Silecek değişimi kadar silecek lastiği değiştirmekte oldukça sağlıklı bir davranış olacaktır. Silecek lastikleri çabuk yıpranan yapıya sahip oldukları için yılda bir defa yenilenmesi tavsiye edilir. Sağlıklı silecek lastikleri keyifli bir sürüş deneyimini beraberinde getirecektir. Silecek lastiği değiştirme işlemine geçmeden önce uygun ölçüdeki lastiği belirlememiz gerekiyor. Standart olarak 40-50 cm arasında olan lastikler aracınızın camına göre farklılık gösterir. Silecek lastiklerinin seçimi yapılırken kaliteli ürünleri tercih etmeyi unutmamanız gerekir.

Silecek Lastiklerinin Değişimi Nasıl Gerçekleşir ?

Araçlardaki silecekler üç farklı sisteme sahip olabilir. Mandallı, kanca bağlantılı ve düz uçlu olarak sahip olma alternatifi var. Her sistemin farklı bir montaj şekli olduğu için aşağıda sizlere montaj şekillerini basitçe açıkladık.

Mandallı sileceklerde lastiği kavrayan tırnağı sivri uçlu bir araç yardımıyla kaldırabilirsiniz. Lastiği yana doğru hareket ettirdikten sonra eski lastiği çıkarıp uygun ölçülerdeki yeni lastiğinizin montajını yapabilirsiniz.

Kanca bağlantılı modellerde ise sileceği dik konuma getirip lastiği kavrayan kilitleri bastırmanız gerekiyor. Kilitlerin açılmasının ardından sileceğin ortasına hafifçe bastırarak lastiği silecekten ayırabilirsiniz. Yeni aldığınız lastiği silecek kolu boyunca kancaya yerleştirip yerleştiğine dair sesi duyana kadar nazikçe bastırarak montaj işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Düz uçlu bağlantılı modellerde tornavida kullanmanızı tavsiye ederiz zira işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Kilidi açtıktan sonra tırnağı kaldırıp lastiği yavaşça yerinden ayırabilirsiniz. Yeni lastiği takarken kaydırarak yerleştirerek işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Silecekler Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Silecekleriniz orijinal ve kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.
  • Sileceklerinizi seçerken aracınıza uygun olan boyutta silecekleri tercih etmelisiniz.
  • Her ne kadar aracın arka camındaki sileceği çok kullanmasanızda düzenli olarak kontrol etmeli, gerekirse değişimini gerçekleştirmelisiniz.
  • Karlı havalarda aracınızın camına biriken karı asla silecek ile temizlemeyin, sileceğinizin lastiğine zarar verecektir.
  • Aracınızın ön ve arka camında yabancı madde bulundurmamalısınız eğer dışarıdan bir yabancı madde varsa onu silecek ile temizlememelisiniz. Hassas yapıda olan sileceklerinizi çok kolay bozabilir, sürüş esnasında zor durumda kalabilirsiniz ve maddi olarak sizi zarara sokabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap