Apple’ın Oyun Gelirleri Sony, Nintendo, Microsoft’tan Daha Fazla

Apple ile Epic Games arasında süren davada, Apple'ın oyunlardan elde ettiği gelirlere yönelik pek çok farklı rapor paylaşıldı.  Raporlar, Apple’ın devasa bir gelir elde ettiğini ortaya çıkardı.

Mahkemeye sunulan raporlar, şirketin oyunlardan ne kadar gelir elde ettiğinin öğrenilmesinde birer resmi kanıt olduğundan dolayı uzun zamandan beri teknoloji dünyasında büyük bir dikkat çekmiş durumda. Konu ile ilgili paylaşılan son bilgilerde şirketin oyun alanından çok büyük gelirler elde ettiği ortaya çıktı.  Apple tarafından çok fazla gündeme gelmesi istenmese de şirket, oyun alanında Nintendo, Microsoft, Activision Blizzard ve Sony toplamından daha fazla bir gelir elde ediyor. 

Oyun şirketlerini geçmiş!

Oyun odaklı bir şirket olmasa da milyonlarca cihaza hizmet veren ve uygulama mağazası üzerinden aldığı komisyonlar ile bu konuda yüksek gelirler elde eden Apple, oyun amaçlı olarak oluşturulmuş dünya devi şirketleri dahi oyun gelirlerinde geçti. Apple, bu alanda pek çok soru işaretinin de oluşmasına neden oldu.

Wall Street Journal tarafından paylaşılan raporlar üzerinden derlenen bir incelemeye göre 2019 yılında Apple'ın sadece oyunlardan elde ettiği işletme karı 8.5 milyar dolar. Apple tarafından yapılan son açıklamada mevcut rapordaki verilerin farklı AppStore maliyetlerini de kapsadığı belirtildi. Ancak bu açıklama, piyasalarda çok fazla ilgi görmedi ve kabul edilmedi. Çok yüksek gelirler elde ettiği net bir şekilde ortaya çıkan Apple'ın bu konuda mahkemeye konu olan diğer davalarda ise nasıl bir sonuç alacağı şimdiden merak ediliyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap