Apple'dan Elektrikli Otomobil Hamlesi

Teknolojinin devlerinden olan ABD merkezli Apple şirketi, çalışmaları arasında elektrikli otomobil üretimini de ekleyerek yollarda yer almayı amaçlıyor.

Apple’a yakın iddialar çerçevesinde yaşanan süreçte ilk sürüş sistemine sahip otomobilin 2024 yılında piyasa çıkarılması hedefleniyor. Ancak pandeminin gidişatı nedeniyle bu tarih 2025 yılına da uzayabilir.

‘’Project Titan’’ adını taşıyan projenin ortaya çıkaracağı elektrikli otomobil tam bir elektrikli motora sahip olacak. Elektrikli otomobil sektöründe lider konumda olan Tesla’da olduğu gibi otonom sürüş sistemleri de otomobilde olacak olan son teknolojiler arasında yer alacak.

Apple, elektrikli otomobilin bataryalarını da kendisi üretecek. Apple, kendi ürettiği bataryalar ile hem otomobilin masraflarını azaltarak otomobili daha hesaplı hale getirecek hem de sürüş menzilini arttırmayı planlıyor.

Apple’ın elektrikli otomobili hakkında eski bir Project Titan çalışanı ‘’Dünyada bunu yapabilecek kaynaklara sahip bir şirket varsa o da muhtemelen Apple’dır. Fakat aynı zamanda söz konusu olan bir cep telefonu değil.’’ sözlerini kullandı. Apple’a yakın, güvenilirliği ile bilinen bir isim olan Ming Chi Kuo ise otomobilin çıkış tarihi konusunda 2023 ile 2025 yıllarını gösteriyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap