Zilean CT (Counter): Zilean Güçlü Rakipleri (S11)

Sezon 11 için en iyi Zilean CT (Zilean counter) seçeneğini mi arıyorsun? Aşağıda yer alan şampiyonlar sana bu konuda yardımcı olacaktır. Unutma, her yeni yama ile birlikte aşağıdaki veriler de güncellenir. Dolayısıyla dilediğin zaman Zilean karşısında güçlü olan şampiyonları burada bulabilirsin.

[widget-151]

Yukarıda yer alan veriler hangi şampiyonun Zilean karşısında daha güçlü olduğunu gösterir. Yüzde ne kadar düşükse o şampiyon Zilean karşısında o kadar etkili demektir. Ayrıca eğer istersen Türkçe olarak Zilean counter bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsin.

Zilean counter taktikleri

Zilean karşısında mücadele ederken hareketli olman gerekir. Seni Q yeteneğiyle etkilediği zaman ondan kaçarken iyi bir rota çizmek gerekir. Çünkü W yeteneğini kullanarak sana ikinci bir zaman bombası eklemeyi başarabilecektir. Bu ekstra hasar alman anlamına geleceği için dikkatli olmalısın. Ondan kaçarken düz bir doğrultuda koşmak yerine ona doğru ilerlemeyi düşünebilirsin.

6. seviye olduktan sonra Zilean aşırı agresif oyun stiline geçiş yapacaktır. Bunun sebebi R yeteneğini kullanarak kendisini veya takım arkadaşını hayatta tutabilecek olmasıdır. Özel yeteneğini birisinde veya kendisinde kullandığı zaman odak noktanı hemen değiştirmelisin. Yeni hedefine yüklenmeli ve onu ortadan kaldırmaya çalışmalısın.

Zilean’ın hasar potansiyeli eşyalarıyla birlikte artış gösterir. Q -> W -> Q kombinasyonu ile çok fazla hasar verebileceğini unutmamalısın. Bu nedenle bombalardan kaçabilmek çok önemlidir. Ayrıca zaman zaman bu bombaları minyon birliklerine ekleyecektir. Bu tür birliklerden olabildiğince uzak durmaya çalışmalısın. Zahmetsiz bir biçimde hasar almak istemiyorsan pozisyonuna çok dikkat etmelisin.

Zilean counter stratejisi

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Takım savaşlarında ilk olarak Zilean’ı ortadan kaldırmaya çalışabilirsin. Bunu yaparsan R yeteneğini kullanmasını sağlayabilir veya kullanamadan onu etkisiz bırakmayı başarabilirsin. Bu sayede takım savaşının geriye kalan kısmını çok daha kolay hale getirebilirsin. 5’e 4 yapılacak bir takım savaşından avantajlı çıkma olasılığın çok daha yüksektir.

Zilean genellikle harita kontrolünü sağlamak için tek başına hareket eder. Baron veya Ejder gibi hedeflere totem bırakmaya çalıştığında ona tuzak kurmayı düşünebilirsin. Bu sayede büyülerini kullanmasını sağlayabilirsin. En iyi ihtimalle R yeteneğini boşa kullanmasını sağlamış olursun. Böylece bir sonraki baskın denemesinde başarılı olma şansını yükseltmiş olursun.

Takım savaşları başladığı zaman Zilean eğer özel yeteneğini hiper taşıyıcı bir şampiyonun üzerinde kullanırsa hızlı bir biçimde onu ortadan kaldırmaya çalışmalısın. Bunu yapmazsan takım savaşını kaybeden taraf sen olursun. Alternatif olarak R yeteneğinin etkisinin bitmesini bekleyip sonra harekete geçebilirsin. Ancak aradaki zamanı iyi değerlendirmen gerekir.

Zilean’ın potansiyeli

Zilean oyunun ilk seviyesinde çok güçlü değildir. Ancak 2. seviye olduktan sonra güç artışı yaşar çünkü Q -> W -> Q kombinasyonunu uygulama şansı elde eder. Çift bombaya ulaştığı zaman vereceği hasar gerçekten çok yüksektir. Bombalardan kaçmak önceliğin olmalıdır. Çünkü bu bombalara yakalanırsan koridorda kalma şansını önemli ölçüde düşürmüş olursun.

Zilean skor katkısı elde etme konusunda son derece başarılı bir şampiyondur. Bunun sebebi koridor aşamasındayken kullanacağı yetenekleridir. Özellikle 6. seviye olduktan sonra çeşitli stratejiler düzenleyerek takım arkadaşının skor elde etmesini sağlayabilir. Bu konuda çok dikkatli olmalısın. Tek yapman gereken R yeteneğini boşa kullandırtmaktır.

Oyun ilerledikçe Zilean çok daha güçlü hale gelir. Bu koşullar geçerli olduğu zaman takımına yapacağı katkı çok daha fazla olacaktır. R yeteneğinin bekleme süresi azalacağı için bunu çok daha sık kullanma şansı elde eder. Bunun için agresif bir oyun stili tercih edebilirsin. R yeteneği her ne zaman bekleme süresinde olduğunda takım savaşı başlatmayı düşünebilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap