Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: Rogue (LEC)

League of Legends'ta bazen şans yüzünüze gülerse bu fırsatı geri çevirmemeniz gerekir. Rogue takımı için söylenecek en doğru şey budur. Worlds 2021 öncesi yaşanan çeşitli gelişmelerin ardından LEC'i üçüncü bitiren takım Worlds 2021'e ön eleme yerine doğrudan gruplara katılma hakkı kazandı.

Diğer birçok takımın aksine Rogue'un Worlds 2021 macerası diğer takımlardan biraz farklı. LoL European Championship'i (LEC) üçüncü sırada bitiren takım, aslında burada olmayacaktı. Fakat Vietnam takımlarının turnuvaya katılamayacak olmasından sonra yılın en büyük turnuvasına ön eleme yerine ana gruplardan katılma hakkı elde etti.

Rogue (LEC) takımının mevcut kadrosu

Rogue aslında ABD merkezli bir organizasyondur. Organizasyonun League of Legends takımı Avrupa'da mücadele etmektedir. 20 Kasım 2019'da Riot Games tarafından açıklama ile takımın LEC 2019 Spring Split'e katılacak on takımdan biri olduğu açıklanmıştır.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Odoamne Andresi Pascu Üst Koridor Romanya
Inspired Kacper Słoma Orman Polonya
Larssen Emil Larsson Orta Koridor İsveç
Hans sama Steven Liv Alt Koridor Fransa
Trymbi Adrian Trybus Destek Polonya
Blueknight Nico Jannet Orta Koridor Almanya

Rogue, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

Rogue, 2019'da yeniden yapılanmaya giden Avrupa sahnesinin yani LEC'in bir üyesidir. Lige çok zorlu bir biçimde başlangıç yaptı. LEC 2019 Spring'i sadece 2 galibiyet elde ederek son sırada tamamladı. LEC 2019 Summer'da ise 7 galibiyet 11 mağlubiyet alıp 5. sırada bitirdi. Bu sayede yaz sezonu elemelerine katılma hakkı kazandı.

Elemelerin ilk turunda Spylce takımını 3-0 ile geçerek bir üst tura kaldı. Bir üst turda ise Schalke 04 ile karşılaştı ama maçtan 3-1 mağlup ayrıldı. Bu mağlubiyet elemeleri 4. bitirecek olması anlamına geliyordu. LEC 2020 Spring'de senaryo pek değişmedi. Rogue orta sıralarda kalmaya devam etti.

En büyük atılım ise LEC 2020 Summer'da gerçekleşti. Sezonu 13 galibiyet ve 5 mağlubiyet alarak lider tamamladı. LEC 2020 Summer elemelerine 3-0'lık Fnatic mağlubiyeti ile başlasa bile kaybedenler kısmından gelerek yarı finale ulaşmayı başardı. Yarı finalde G2 Esports'a elendi ama sezonu 3. sırada tamamladığı için Worlds 2020'e katılabildi.

Rogue'un Worlds 2020 macerası istediği gibi gitmedi ve erkenden eve dönmek zorunda kaldı. 2021 yılında ise bölgesel yükseliş trendini sürdürmeye devam etti. LEC 2021 Spring'i 14 galibiyet ve 4 mağlubiyet ile 2. sırada tamamladı. LEC 2021 Spring elemelerinde ise finalde MAD Lions ile karşılaştı ama 3-2 kaybederek ikinci oldu.

LEC 2021 Summer, Rogue için başka bir hikayeydi. Normal sezonu 13 galibiyet ve 5 mağlubiyet ile lider tamamladı. LEC 2021 Summer elemelerine geldiğinde ise işin rengi biraz değişti. 1. tur maçında Misfits Gaming'i 3-2 yenerek yarı finale çıktı ama bu yeterli değildi. MAD Lions'a karşı çıktığı yarı final maçında 3-0 mağlup oldu.

MAD Lions finale çıkarken, Rogue takımı kaybedenler kısmından gelen Fnatic'le karşılaştı. Fnatic'e karşı direnemeyip maçı 3-0 kaybedince sezonu 3. sırada tamamlamak durumunda kaldı. Normal şartlarda Worlds 2021'e ön eleme aşamasından katılacaktı. Fakat Vietnam takımlarının turnuvaya katılamaması nedeniyle doğrudan gruplara kaldı.

Rogue'da dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

Rogue söz konusu olduğunda tek bir oyuncudan bahsetmek kolay değil. Oyuncuların her birisi aslında kendi bölgesinde yeterli bir güç seviyesine sahipler. Fakat orman bölgesinde oynayan Kacper "Inspired" Słoma takımın kilit oyuncusu konumundadır. LEC 2021 Summer'da MVP seçilen oyuncu 5.3 KDA değerine sahipti.

Genel olarak bu oyuncunun erken evrede takımı avantajlı bir noktaya getirebilme yeteneği ön plana çıkarılır. Bunu yaparken ise üst koridordaki Andrei "Odoanmne" Pascu ve alt koridordaki Steven "Hans sama" Liv'den yoğun destek aldığı bir gerçek. Rakiplerin bu iki oyuncuya özel önlemler alması gerekebilecek.

Andrei "Odoanmne" Pascu tarafından en iyi şekilde oynanan şampiyonların son yamalarda güçlendirilmiş olması dikkate değer bir durum. Diğer taraftan Steven "Hans sama" Liv'in ortaya koyacağı performans çok önemli olacak. Çünkü uyguladığı ölümcül hasarlarla takımı taşıma potansiyeli her zaman masada bir koz olarak yer alacak.

Rogue nasıl başarılı olur?

Rogue, Worlds 2021'de başarı elde etmek istiyorsa öncelikle takım savaşlarındaki stratejisini biraz geliştirmesi gerekecek. Koridor bazında oyuncuların yetenekleri gerçekten tartışılmayacak düzeyde ama iş bir arada hareket etmeye gelince çarkın biraz bozulduğunu söylemek gerek.

Bulundukları grup nedeniyle şansları biraz az gibi gözükse bile maç içerisinde güç dengelerini ayarlarlarsa bir şeylerin üstesinden gelmeyi başarabilirler. Özellikle belirli rakiplere karşı oyun dengesini Kacper "Inspired" Słoma yerine Steven "Hans sama" Liv üzerinden kurmaları gerekecek.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap