Worlds 2021 Ön Elemeleri Knockout Aşaması: İkinci Günde Neler Yaşandı?

Worlds 2021 ön elemelerinde knockout aşamasının ilk turunu yani yarı finalini geçmeyi başaran takımlar, ikinci günde final müsabakasına çıktılar. Yarı finalde istedikleri sonuçları elde eden 2 takım, knockout aşaması finalinde kendilerini bekleyen 2 takım ile eşleştiler. Oynanan toplam 6 maçta 38 şampiyon kullanıldı. Müsabakalarda herhangi bir sürpriz yaşanmadı.

Worlds 2021 ön elemeleri knockout aşamasının ikinci gününde finale kalan takımlar karşı karşıya geldiler. Beyond Gaming ile Hanwha Life Esports ve PEACE ile Cloud9 arasında oynanan müsabakaları favori takımlar kazandılar. Böylece Worlds 2021 ana gruplarına kalacak son iki takım belli oldu.

6 maçta 38 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ön elemeleri knockout aşamasının finalinde iki farklı müsabaka oynandı. Her iki müsabaka da 3-0 bittiğinden toplamda 6 maç oynanmış oldu. Oynanan 6 maçta ise toplam 38 farklı şampiyon kullanıldı. Knockout aşaması finalinde pozisyona göre ortaya çıkan istatistikler şu şekilde oldu:

 • Oynanan 6 maçta üst koridor oyuncuları 10 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyonlar Gwen (2) ve Irelia (2) oldu. Tercih edilen diğer 6 şampiyon ise birer kez kullanıldı.
 • Oynanan 6 maçta orman oyuncuları 6 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyon Lee Sin (6) olurken, onu Nidalee (2) takip etti.
 • Oynanan 6 maçta orta koridor oyuncuları 10 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyonlar Ryze (2) ile Tryndamere (2) oldu. Tercih edilen diğer 6 şampiyon ise birer kez kullanıldı.
 • Oynanan 6 maçta alt koridor oyuncuları 5 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Miss Fortune (6) olurken, onu Aphelios (2) ve Lucian (2) takip etti.
 • Oynanan 6 maçta destek oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyonlar Leona (2), Amumu (2), Nami (2), Thresh (2) ve Rakan (2) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 6 maçta en çok yasaklanan şampiyonlar LeBlanc (6) ve Lillia (6) oldular. Bu şampiyonları Irelia (3), Kennen (3), Leona (3) ve Lucian (3) takip etti. Worlds 2021 ön elemeleri knockout aşamasının finali itibariyle turnuva genelinde en çok galibiyet elde eden şampiyon ise seçildiği 24 maçta 19 galibiyet elde eden Leona oldu.

2 müsabakayı da favoriler kazandı

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç (veya BO3 ve BO5 müsabaka) öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 2 müsabakadan birinin sürprizle bittiğini söyleyebiliriz.

 • Knockout aşamasının ilk finali Hanwha Life Esports ile Beyond Gaming arasında oynandı. Beş maç üzerinden oynanan müsabakayı Hanwha Life Esports, 3-0 gibi net bir skorla kazandı. Hawnha Life Esports ana gruplara katılma hakkı kazanırken, Beyond Gaming turnuvaya veda etti.
 • Knockout aşamasının ikinci finali Cloud9 ile PEACE arasında oynandı. Beş maç üzerinden oynanan müsabakayı Cloud9, 3-0 gibi net bir skorla kazandı. Cloud9 ana gruplara katılma hakkı kazanırken, PEACE turnuvaya veda etti.

Worlds 2021 ön elemeleri knockout aşaması finallerinin ardından ana gruplara kalan Cloud9, A grubuna yerleştirildi. Cloud9 burada DWG KIA, FunPlus Phoenix ve Rogue ile yarışacak. Hanwha Life Esports ise C grubuna yerleştirildi. Hanwha Life Esports burada Royal Never Give Up, PSG Talon ve Fnatic ile mücadele edecek.

Öncüler: Deft, Fudge, Willer ve Perkz

Worlds 2021 ön elemelerinin knockout aşamasının finalinde tur atlayan takımlarda öne çıkan birkaç oyuncu vardı. Takımlar ana gruplara kalmayı başarırken büyük oranda bu oyuncuların performanslarından yararlandılar. Sadece ana gruplara kalan takımların oyuncuları incelendiğinde KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkan oyuncular şu şekilde oldu:

 • Deft (6.73 KDA): Hanwha Life Esports'un alt koridor oyuncusu Deft, 7 maçta 5.43 kill, 1.57 death ve 5.14 assist ile elde etmiş olduğu 6.73 KDA değeriyle knockout aşaması finali itibariyle zirvede yer aldı.
 • Fudge (6.20 KDA): Cloud9'nın üst koridor oyuncusu Fudge, 8 maçta 3.88 kill, 1.88 death ve 7.75 assist ile elde etmiş olduğu 6.20 KDA değeriyle knockout aşaması finali itibariyle ikinci sırada yer aldı.
 • Willer (5.86 KDA): Hanwha Life Esports'un orman oyuncusu Willer, 7 maçta 5.00 kill, 2.00 death ve 6.71 assist ile elde etmiş olduğu 5.86 KDA değeriyle knockout aşaması finali itibariyle üçüncü sırada yer aldı.
 • Perkz (5.67 KDA): Cloud9'nın orta koridor oyuncusu Perkz, 8 maçta 4.50 kill, 1.88 death ve 6.13 assist ile elde etmiş olduğu 5.67 KDA değeriyle knockout aşaması finali itibariyle dördüncü sırada yer aldı.

Worlds 2021'in ön elemelerinde knockout aşamasının finallerinin bu istatistiklerle kapattık. Ana grupların ilk gününde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap