Worlds 2021 Ön Elemeleri: Üçüncü Günde Neler Yaşandı?

Worlds 2021 ön elemelerinin üçüncü gününde takımlar bir üst tura kalmak veya doğrudan ana gruplara katılmak için çaba gösterdiler. İki takımın turnuvaya veda etmek durumunda kaldığı günde bol bol sürpriz yaşandı. Oynanan toplam 6 maçta 36 farklı şampiyon kullanıldı. Ayrıca, yine oynanan 6 karşılaşmadan 2'sini favori kazandı, 4'ünde ise sürpriz yaşandı.

Worlds 2021 ön elemelerinin üçüncü günü artık pek çok şeyin netleşeceği gündü. A grubunda LNG Esports liderliğini ilan edip doğrudan ana gruplara kaldı. B grubunda ise Cloud9 ile DetonatioN FocusMe liderlik maçına çıktılar. Maçtan galibiyetle ayrılan DetonatioN FocusMe doğrudan ana gruplara katılma hakkı kazandı.

6 maçta 36 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ön elemelerinin üçüncü gününde oynanan maçlarda toplam 36 farklı şampiyon kullanıldı. Şampiyonların dağılımı bir önceki günlere biraz benzerken, takımlar farklı bir şeyler deneme cesareti gösterdiler. Üçüncü günün ardından pozisyona göre ortaya çıkan istatistikler şu şekilde oldu:

 • Oynanan 6 maçta üst koridor oyuncuları 9 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyon Jayce (3) olurken, onu Gangplank (2) takip etti.
 • Oynanan 6 maçta orman oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyon Xin Zhao (4) oldu. Onu ise Graves (2) ve Lee Sin (2) takip etti.
 • Oynanan 6 maçta orta koridor oyuncuları 8 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyonlar LeBlanc (2), Orianna (2), Ryze (2) ve Sylas (2) oldular.
 • Oynanan 6 maçta alt koridor oyuncuları 6 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Miss Fortune (4) olurken, onu Ezreal (2), Lucian (2) ve Senna (2) takip etti.
 • Oynanan 6 maçta destek oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyon Leona (5) olurken, onu Amumu (2), Braum (2) ve Rakan (2) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 6 maçta en çok yasaklanan şampiyon Irelia (6) oldu. Bu şampiyonu Camille (3), Rakan (3) ve Ryze (3) takip etti. Worlds 2021'in üçüncü günü itibariyle turnuva genelinde en çok galibiyet eden şampiyon ise seçildiği 14 maçta 12 galibiyet elde eden Leona oldu.

6 maçta 4 sürpriz sonuç gerçekleşti

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 6 maçta iki sürpriz sonuç ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

 • A grubunun ilk maçında LNG Esports ile Infinity Esports karşı karşıya geldi. Maç öncesinde LNG Esports'un kazanma oranını %86.09Infinity Esports'un kazanma oranını ise %13.91 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve LNG Esports maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • A grubunun ikinci maçında RED Canids ile PEACE karşı karşıya geldi. Maç öncesinde RED Canids'in kazanma oranını %56.58PEACE'in kazanma oranını ise %43.42 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz bir sonuç elde edildi ve PEACE maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • B grubunun ilk maçında DetonatioN FocusMe ile Beyond Gaming karşı karşıya geldi. Maç öncesinde DetonatioN FocusMe'nin kazanma oranını %47.77Beyond Gaming'in kazanma oranını ise %52.23 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz bir sonuç elde edildi ve DetonatioN FocusMe maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • B grubunun ikinci maçında Cloud9 ile Unicorns of Love karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Cloud9'ın kazanma oranını %78.39Unicorns of Love'ın kazanma oranını ise %21.61 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz bir sonuç elde edildi ve Unicorns of Love maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • B grubunun dördüncülük maçında Beyond Gaming ile Unicorns of Love karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Beyond Gaming'in kazanma oranını %55.96Unicorns of Love'ın kazanma oranını ise %44.04 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Beyond Gaming maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • B grubunun birincilik maçında Cloud9 ile DetonatioN FocusMe karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Cloud9'ın kazanma oranını %63.74DetonatioN FocusMe'nin kazanma oranını ise %36.26 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz bir sonuç elde edildi ve DetonatioN FocusMe maçtan galibiyetle ayrıldı.

Üçüncü gün sonuçlarının ardından LNG Esports ile DetonatioN FocusMe ana gruplara geçiş yaptılar. Infinity Esports ile Unicorns of Love ise turnuvaya veda ettiler. Geriye kalan 6 takımdan 4'ü yarın Knockout aşamasının ilk turunda karşı karşıya gelecekler. Kazanan takımlar bir üst tura yükselip gruplarında 2. olan diğer 2 takımla karşılaşacaklar.

Öncüler: Iwandy, Light, Yutapon ve Ale

Worlds 2021 ön elemelerinin üçüncü gününde takımların elde ettiği sonuçlar pek çok şeyi belirledi. Fakat bu sonuçlara etki eden durumlar elbette oyuncuların ortaya koyduğu performanslar oldu. Bazı oyuncular takımlarını taşıma konusunda sorumluluk aldılar. KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkan oyuncular şu şekilde oldu:

 • Iwandy (19.5 KDA): LNG Esports'un destek oyuncusu Iwandy, 4 maçta 0.75 kill, 0.50 death ve 9.00 assist ile elde etmiş olduğu 19.5 KDA değeriyle zirvede yer aldı.
 • Light (18 KDA): LNG Esports'un destek oyuncusu Light, 4 maçta 4 kill, 0.50 death ve 5.00 assist ile elde etmiş olduğu 18 KDA değeriyle ikinci sırada yer aldı.
 • Yutapon (14.25 KDA): DetonatioN FocusMe'nin alt koridor oyuncusu Yutapon, 5 maçta 5 kill, 0.80 death ve 6.40 assist ile elde etmiş olduğu 14.25 KDA değeriyle üçüncü sırada yer aldı.
 • Ale (14 KDA): LNG Esports'un üst koridor oyuncusu Ale, 4 maçta 6.5 kill, 0.75 death ve 4.00 assist ile elde etmiş olduğu 14 KDA değeriyle zirvede yer aldı.

Worlds 2021'in ön elemelerinde üçüncü günü bu istatistiklerle kapattık. Ön elemelerin dördüncü gününde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap