Worlds 2021 Grup Eşleşmeleri: Kimler Tur Atlar?

League of Legends'ın en büyük etkinliği olan Worlds 2021 için ön eleme ve ana etkinlik grupları belli oldu. Turnuvanın tam anlamıyla Kore ve Çin egemenliğinde olması beklenirken, Reykjavik'te diğer takımların çeşitli sürprizler yapması mümkün görünüyor.

Grup eşleşmelerinin turnuvanın kaderini belirleme konusunda oldukça önemli olduğu aşikardır. Bazı takımlar için grup aşamasını hasarsız atlatmanın tek yolu eşleşmelerde doğru rakipleri saf dışı bırakmaktır. Worlds 2021'in grupları bu anlamda çok daha iddialı denilebilir.

A grubu tam anlamıyla ölüm grubu

Turnuvanın mutlak favorisi olan DWG KIA, turnuvada şampiyonluk iddiası olan FunPlus Phoenix ile aynı gruba düştüğünde aslında bu grubun gidişatı belli olmuştu. Ardından grubun 3. takımı olan Rogue, büyük bir talihsizliğin içerisinde kıvranıp duracağının farkındaydı.

Diğer taraftan, Cloud9 ön elemeleri geçmesi durumunda A grubunun 4. takımı olacak. Kağıt üzerinde DWG KIA ve FunPlus Phoenix bir adım öndeler. Fakat Cloud9 gibi bir takımın favori takımlara karşı ortaya koyduğu performanslar unutulmamalıdır.

Rogue ise sahip olduğu gücün farkında olan bir takım. Nedendir bilinmez ama güçsüz rakipler karşısında bocalayan takım, güçlü rakipler karşısında iyi bir performans ortaya koyabiliyor. Tek maç üzerinden oynanacak olan grup maçlarında şok edici skorlar elde edebilirler.

DWG KIA ve FunPlus Phoenix arasındaki müsabaka muhtemelen Worlds 2021 finalinin fragmanı gibi olacak. Birbiriyle tekrar karşılaşmaları mümkün olsa bile çeşitli matematiksel hesaplarla bunu imkansız hale getirebilirler. Bir tahmin istiyorsanız, DWG KIA ve FunPlus Phoenix gruptan çıkmayı başaracaklardır.

B grubu eski güçleri ağırlayacak

B grubu, League of Legends'ın en eski iki takımlarından olan EDward Gaming ile T1'ı ağırlayacak. Her ne kadar Kore takımı yerel gücünü zaman zaman uluslararası müsabakalara taşısa bile, Çin takımı için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Buna rağmen çok güçlü olduklarını unutmamak gerekir.

T1 son dönemlerde yavaş yavaş toparlayan bir takım durumunda. EDward Gaming ise yaz aylarındaki performansıyla tam anlamıyla dinamo haline gelmiş durumda. Bu iki takımın sıkı mücadelesi gruba yansıyacaktır. Grubun diğer takımı 100 Thieves, bir sürpriz yapmak için var gücüyle savaşacak.

100 Thieves takımında Can "Closer" Çelik takımın kalbi durumunda. Onun etkinliğini azaltabilen her takım şu anda 100 Thieves'in yolunu tıkama potansiyeline sahip. Bu ciddi bir dezavantaj olacak ama ortaya konacak takım potansiyeli çok daha belirgin olabilir.

Diğer taraftan Lee "Faker" Sang-hyeok'u uluslararası bir turnuvada üst sıralarda görebilmek birçok League of Legends hayranının en büyük isteklerinden biri arasında yer alıyor. Bu grup dahilinde yılların tecrübesi bunu başarabilir. Bir tahmin istiyorsanız, T1 ve EDward Gaming gruptan çıkmayı başaracaklardır.

C grubu potansiyel sürprizlere açık

Royal Never Give Up bu yıl en büyük başarılarından birini elde ederek MSI 2021'i kazandı. Fakat yaz sezonunda ortaya koyduğu performans tam anlamıyla hayal kırıklığı yarattı. Kadrolarının hemen hemen her engeli aşabilmesi mümkün olsa bile performanslarının dalgalı olması bu grupta sürprizi mümkün hale getiriyor.

Royal Never Give Up, MSI 2021'de çok şanslı bir grupta yer alıyordu. Bu sefer ise PSG Talon ve Fnatic gibi dişli rakiplere sahipler. PSG Talon zaten hemen hemen her yıl bir şekilde kendisinden söz ettirmeyi başarabilen bir ekip. Fnatic ise Avrupa'nın en önemli takımlarından birisi durumunda.

Bu grupta işler biraz karışık olacak. Maçlarda denge değişiklikleri çok daha sık bir biçimde yaşanabilecek. Fnatic erkenden maçı koparmak için çaba gösterecek. RNG hiçbir şekilde mücadeleyi bırakmayacak. PSG Talon ise farklı oyun tarzıyla gruba etki etmeye çalışacak.

PSG Talon'da Wong "Unified" Chun Kit takımını taşıyacak potansiyele sahip. Fnatic tarafında işler biraz daha karışık ama oyuncular yeni rollerine uyum sağlamış gibi görünüyorlar. RNG ise güçlü kadrosuyla sürprizlerin önünü kesmeye çalışacak. Bir tahmin istiyorsanız, Royal Never Give Up ile PSG Talon gruptan çıkmayı başaracaklardır.

D grubunda işler çok daha karışık

Worlds 2021'de Avrupa'nın en büyük umudu kesinlikle MAD Lions olacak. Avrupa'nın bir numaralı takımı tam anlamıyla bu turnuvaya odaklanmış durumda. Oldukça sağlam olan ekip, rakiplerini aldatabilecek çok farklı taktiklere sahiptir. Bu taktikleri en iyi zamanlama ile kullanıp fark yaratacaklardır.

Grubun bir diğer takımı Team Liquid, MAD Lions kadar şanslı değil. Uluslararası müsabakalar söz konusu olduğunda gerçekten iyi performans ortaya koysalar bile Avrupa takımı kadar bütünsel bir yaklaşıma sahip değiller. Grubun dengelerini değiştirecek en önemli etken ise bu gruptan çıkanların A grubundan gelenlerle eşleşecek olmasıdır.

Gen.G ise neredeyse tamamen kapalı kutu bir takım. Nasıl bir performans ortaya koyacaklarını kestirmek güç. Fakat kadrosunda önemli isimleri bulundurduğu unutulmamalıdır. Kim "Clid" Tae-min takıma liderlik etmek için varını yoğunu ortaya koyacaktır.

Bu grubun kaderini büyük olasılıkla ön elemelerden gelecek takım belirleyecektir. Çin takımlarından LNG Esports ön elemeleri geçerse otomatik olarak bu gruba yerleştirilecek. Bu noktadan sonra tüm yorumlar ve tüm tahminler farklı olabilir. Bir tahmin istiyorsanız, MAD Lions ile Team Liquid gruptan çıkmayı başaracaklardır.

Ön elemelerde güçlü bölgeler avantajlı

Ön elemeler pek önemli gözükmese bile aslında dengeleri değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Daha önceki uluslararası turnuvalarda yaşananlar hala akıldadır. Albus Nox takımının 2016 yılında yaptıklarını aklınıza getirebilirsiniz. Fakat yıl 2021 olmuşken bu sefer bunu başarabilmek çok daha güçtür.

B grubunda Beyond Gaming ve Cloud9 takımları net favori durumundadırlar. Bu takımlar, bir şekilde rakiplerini elemeyi başaracaklardır. A grubunda ise Hanwha Life Esports ve LNG Esports öne çıkan takımlar. Diğer takımlar açısından bunların önünde yer almak çok kolay olmayacak.

Elbette çeşitli prestij müsabakaları olacak. Galatasaray Esports dahil olmak üzere PEACE ve RED Canids gibi takımlar alabildikleri kadar galibiyet almaya çalışacaklardır. Fakat bunların ana gruplara geçiş yapmak için yeterli olacağını düşünmek pek doğru değildir.

Grup liderlerinin kimler olacağını kestirmek çok kolay değil maalesef. Fakat, A grubunda Hanwha Life'ın çok büyük bir avantajı var. B grubunda ise Cloud9'ı biraz daha öne çıkarmak mümkün olabilir. Geriye kalan takımlar için hemen hemen her şey prestij çabası olacaktır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap