Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: Gen.G (LCK)

Güney Kore'nin istikrarlı sayılabilecek takımlarından birisi olan Gen.G, dünya şampiyonasında üst sıralarda yer alabilmek için çaba gösterecek. Öncelikli hedefi ana gruplardan çıkmak olan takımın, bunu başarabilmesi için ekstra çaba göstermesi gerekecek.

Geçtiğimiz yıl dünya şampiyonasında başarılı bir sonuç elde eden Gen.G, bunu tekrar etmek ve çıtayı yükseltmek için yeni bir şansa sahip olacak. Worlds 2021 macerasına ana gruplardan başlayacak olan takım, oturmuş olan kadrosuyla üst sıraları zorlamaya çalışacak.

Gen.G (LCK) takımının mevcut kadrosu

Gen.G, League of Legends macerasına 3 Mayıs 2018 tarihinde atıldı. Daha önce KSV eSports adıyla bilinen takım, Worlds 2017'nin şampiyonu olan Samsung Galaxy takımın kadrosunu satın aldı. Satın alım resmi olarak 30 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştiği için takımın ulusal ligde mücadelesi 2018 sezonuyla başladı.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Rascal Kim Kwang-hee Üst Koridor Güney Kore
Clid Kim Tae-min Orman Güney Kore
Bdd Gwak Bo-seong Orta Koridor Güney Kore
Ruler Park Jae-hyuk Alt Koridor Güney Kore
Life Kim Jeong-min Destek Güney Kore
Burdol Noh Tae-yoon Üst Koridor Güney Kore
YoungJae Ko Yeong-jae Orman Güney Kore

Gen.G, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

Gen.G geçen yıl Güney Kore'nin en iyi üçüncü takımı olarak Worlds 2020'e katılmıştı. Grup aşamasını kazasız belasız atlatan takım, çeyrek finaller öncesindeki turda G2 Esports'a 3-0 kaybederek turnuvaya veda etti. İlk dünya şampiyonası deneyimlerinde başarılı sayılan ekip benzer kadroyla şansını yeniden deneme kararı aldı.

Gen.G bahar mevsimi performansı bir önceki sezonun yaz mevsimine çok benziyordu. Mevsimi 13 galibiyet ve 5 mağlubiyet alarak bitirdi. Elemelere ise ikinci takım olarak katılma fırsatı elde ettiği için önceki mevsime göre çok daha iyi bir konumda yer aldı.

Bahar mevsimi elemelerinin yarı finalinde T1'a karşı kusursuz bir performans sergileyen takım, müsabakadan 3-0 galip ayrıldı ve finale yükseldi. Finalde ise dünya şampiyonu DWG KIA ile karşılaştı. Maalesef son dünya şampiyonu karşısında pek şansları olmadı ve finali 3-0 kaybederek mevsimi 2. sırada tamamladı.

Yaz mevsimi tıpkı diğer takımlar için söz konusu olduğu gibi Gen.G için de epey garip bir deneyim oldu. Bu mevsiminde 12 galibiyet ve 6 mağlubiyet alan takım, dönemin en güçlü takımı DWG KIA ile aynı skoru elde etti. Eşitliği bozmak için oynanan müsabakada DWG KIA'ya kaybedince mevsimi 2. sırada bitirdi.

Elemeler öncesi önemli bir avantaj elde eden Gen.G, DWG KIA ile arasında olan güç mesafesini kapatma peşindeydi. Fakat beklenmedik bir şey oldu. Diğer takımlar ile Gen.G arasındaki güç mesafesi kapanmaya başladı. Yaz mevsiminin yarı finalinde T1 ile eşleşen takım müsabakadan 3-1 mağlubiyetle ayrılarak mevsimi 3. sırada tamamladı.

Gen.G artık gözünü final müsabakasına dikmişti. Finalde DWG KIA ile T1 karşı karşıya geldiler. Finali T1 kazanmış olsaydı, Gen.G takımı büyük olasılıkla Worlds 2021'e ikinci takım olarak katılma hakkı elde edemeyecekti. Fakat DWG KIA buna izin vermedi ve finalde T1'ı yenerek Gen.G'nin doğrudan Worlds 2021'e katılmasına katkıda bulundu.

Gen.G'de dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

Gen.G takımından işler aslında iki oyuncu üzerinden döner. Bunlardan ilki orta koridor oyuncusu Gwak "Bdd" Bo-seong, diğeri ise alt koridor oyuncusu Park "Ruler" Jae-hyuk'tur. Park "Ruler" Jae-hyuk LCK 2021'in bahar mevsiminde üst düzey performans göstererek bir anlamda takım için önemli bir oyuncu olduğunu ispatladı.

Gen.G, Park "Ruler" Jae-hyuk sayesinde alt koridorda oyunu sürüklerken bunu bir anda takım savaşı becerisine dönüştürebilen bir yapıdadır. Bu nedenle grup aşamasındaki rakiplerinin alt koridor oyuncuları karşısında ortaya koyacağı performans takımın başarısı için çok ama çok önemli olacak.

Gwak "Bdd" Bo-seong biraz daha farklı bir isim. Büyük maçlar söz konusu olduğunda parlayan bir yıldız gibidir. Takımın aldığı birçok galibiyette MVP seçilmiştir. Her ne kadar bölgesel olarak diğer oyuncular karşısında yaptıkları belli olsa bile henüz uluslararası müsabakalarda yapabilecekleri pek net değildir.

Gen.G nasıl başarılı olur?

Gen.G için en büyük avantaj geçen yıla göre kadrolarının aynı olmasıdır. Bu doğrultuda iki yıldız oyuncusunun yani Gwak "Bdd" Bo-seong ile Park "Ruler" Jae-hyuk'un göstereceği performans takımın başarısındaki en önemli etken olacak. Bu oyuncular kendi performanslarının üzerine bir şeyler koyabilirlerse Gen.G'yi daha ileri taşıyabilecekler.

Gruplarında dengelerin belirli ölçüde aynı olduğu söylenebilir. Avrupa'dan MAD Lions, Çin'den LNG Esports ve Kuzey Amerika'dan Team Liquid ile karşılaşacaklar. Grupların ötesini görebilirlerse muhtemelen çeyrek final için şartları epey bir zorlamaya çalışacaklardır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap